𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢𝐞 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐦 𝐀𝐫𝐭𝐲𝐬𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐢𝐦. 𝐅𝐫𝐲𝐝𝐞𝐫𝐲𝐤𝐚 𝐂𝐡𝐨𝐩𝐢𝐧𝐚 𝐰 𝐒𝐚𝐧𝐧𝐢𝐤𝐚𝐜𝐡 to samorządowa instytucja kultury, której organizatorami są gmina Sanniki i samorząd województwa mazowieckiego. jako następca Pałacu w Sannikach, czyli instytucji kultury, która wzięła swoją nazwę od XVIII-wiecznej neoklasycystycznej budowli – największego zabytku Sannik. Budynek wraz z otaczającym go parkiem noszą nazwę „Zespołu Pa
łacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”, a cały kompleks został przekazany Centrum w wieczyste użytkowanie przez gminę Sanniki. w pałac w Sannikach służył od początku jako letnia rezydencja arystokracji (Pruszakowie), magnaterii (Sapiehowie), burżuazji (Natansonowie) i ziemiaństwa (Dziewulscy). Obiekt powstał na planie prostokąta, a następnie, najprawdopodobniej po 1831 r., dobudowano do niego skrzydło północne oraz wieżę z pawilonem. do skrzydła północnego i części wschodniej pałacu dostawiono przybudówki. W latach 1916-1925 przebudowano wieżę i otaczający budowlę park według projektów – odpowiednio – Władysława Marconiego i Stefana Celichowskiego, a do zachodniej części pałacu dobudowano drewnianą werandę – została rozebrana ok. 1970 r. z powodu złego stanu technicznego. W latach 2011-2013 trwał generalny remont obiektu (m.in. w miejsce werandy postawiono oranżerię), który ujawnił kilka zaskakujących rzeczy. W ośmiu pałacowych pomieszczeniach odkryto oryginalne polichromie, które powstały pod koniec XVIII w. i na przestrzeni kilkudziesięciu lat XIX w. Z kolei w trakcie prac rewaloryzacyjnych prowadzonych w otaczającym budynek 10-hektarowym parku znaleziono fundamenty szlacheckiego dworu z XVII w. Co ciekawe, pod nimi zachowały się jeszcze starsze struktury, które według wszelkiego prawdopodobieństwa są pozostałościami po XV-wiecznym dworze książąt mazowieckich z linii płockiej. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu odkryto szczątki fontanny - powstała w okresie 1916-1925 z inicjatywy Antoniny i Stefana Dziewulskich, czyli ostatnich prywatnych właścicieli obiektu - w 2014 r., po kilkudziesięciu latach przerwy, została ponownie uruchomiona. Ostatnim znaleziskiem są ruiny studni głębinowej i hydroforni. W miejscu, gdzie dokonano odkrycia, ma w niedalekiej przyszłości powstać pawilon naukowo-dydaktyczny wraz z miniogrodem botanicznym. W 1828 r. gościem pałacu był Fryderyk Chopin, który przyjechał tutaj na zaproszenie swojego szkolnego przyjaciela Konstantego Pruszaka - jego przodek Tomasz Tadeusz był inicjatorem powstania budynku. Wiadomo, że najwybitniejszy polski kompozytor zjawił się tutaj przed 22 lipca, a wyjechał prze 9 września (najprawdopodobniej 4 września). Z jego korespondencji można dowiedzieć się, że będąc w Sannikach, ukończył prace nad Triem g-moll i Rondem C-dur. Na pamiątkę jego pobytu państwo Dziewulscy wmurowali w 1925 r. tablicę, która zawisła nad wejściem do wieży. Z kolei od 1985 r. w parku można podziwiać pomnik Chopina autorstwa Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej. W 2014 r. odsłonięto natomiast rzeźbę z brązu przedstawiającą Fryderyka Chopina i guwernantkę państwa Pruszaków przy fortepianie. Ostatnim nowym obiektem na terenie parku jest altana grillowa, która stoi w okolicy stawów, w północno-zachodniej, rekreacyjnej części parku. Poza nią zlokalizowano tam również muszlę koncertową i minikompleks boisk sportowych. Przy muszli koncertowej znajduje się także plac zabaw, a to dla wszystkich gości, którzy chcieliby zwiedzić obiekt ze swoimi pociechami.