30/05/2026
Dokładnie 70 lat temu 23 druhów założyło Ochotniczą Straż Pożarną w Słupnie. Dziś jednostka liczy już 73 strażaków ochotników, a przy niej działa 30-osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która właśnie świętowała swoje 20-lecie. To piękny przykład tego, jak strażackie wartości są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Podczas jubileuszu OSP Słupno , obchodów 20-lecia MDP oraz Gminnego Dnia Strażaka nie zabrakło podziękowań, odznaczeń i wzruszeń. Czterech druhów zostało uhonorowanych Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa, kolejnych czterech otrzymało Odznaki Wzorowego Strażaka, które miałem zaszczyt wręczyć osobiście. Starosta Płocki przyznał również trzy odznaczenia dla naszych strażaków.
Szczególne gratulacje należą się młodym adeptom pożarnictwa. Członkowie MDP otrzymali 8 srebrnych i 3 brązowe odznaki, które wspólnie wręczyliśmy z moją małżonką Katarzyna Zawadka Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Płockiego . Był także czas na uhonorowanie druhów za wieloletnią służbę. Wyjątkowy szacunek należy się druhowi Janowi Stefańskiemu, który może pochwalić się aż 65-letnim stażem w straży. Uhoronowano również osoby za 10, 15, 20, 25 i 40 lat działalności. Miło mi było również znaleźć się wśród wyróżnionych za 10 lat służby.
OSP Słupno to dziś jednostka, która notuje najwięcej wyjazdów w całym powiecie płockim. To pokazuje, jak ważną rolę pełnią nasi strażacy i jak wielkie jest ich zaangażowanie.
Gminny Dzień Strażaka był również okazją, by spojrzeć szerzej na siłę strażactwa w naszej gminie. Mamy dwie jednostki ze 100-letnią historią – OSP Gulczewo i OSP Cekanowo, aktywną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Słupnie, Kobiecą Drużynę Pożarniczą w Święcieńcu oraz pięć jednostek OSP. To prawdziwy powód do dumy. Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za gotowość do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy. Ale dziękuję również ich rodzinom – tym, którzy zawsze czekają w domu, wspierają, rozumieją i są cichymi bohaterami tej służby.
Wspólnie z Pawłem Baranowskim - Przewodniczącym Rady Gminy Słupno oraz radnymi wręczyliśmy także jubileuszowy, „tajemniczy prezent” wielkości telewizora. Mam nadzieję, że będzie dobrze służył druhom przez kolejne lata. 😊
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych i służb: Bogdan Banaszczak Kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Katarzyna Zawadka – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Płockiego, Stefan Jakubowski i Izabela Tomaszewska – Radni Powiatu Płockiego, Sylwester Ziemkiewicz Starosta Płocki, Michał Żółtowski – przedstawiciel Komendanta Miejskiego PSP w Płocku, Paweł Baranowski – Przewodniczący Rady Gminy Słupno, radni: Izabela Mokrzanowska, Anna Robakiewicz, Paweł Zygmundt, Zygmunt Majewski, druh Michał Drajkowski – Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Słupnie oraz liczni goście i przyjaciele strażaków.
Jeszcze raz gratuluję całej społeczności OSP Słupno. Niech kolejne lata zapisują równie piękne karty tej historii! 🚒❤️