23/03/2024
Szanowni Państwo! Mieszkańcy Gminy Rząśnik!
Wiem, że Nasza Gmina ma duży niewykorzystywany potencjał pod względem pozyskiwania i zagospodarowania dotacji unijnych, pomocy w rozwoju przedsiębiorców, podniesienia standardów obsługi Urzędu. Dlatego niezbędnym jest utworzenie Punktu Doradztwa, który będzie obsługiwał i skutecznie pomagał przy pisaniu wniosków o dotacje.
Jestem osobą otwartą, chętną do pomocy, dużo rozmawiam z ludźmi, znam problemy rolników i mieszkańców Naszej Gminy. Będąc Radnym Gminy, widzę potrzeby ludzkie, staram się je rozwiązywać. Jako Wójt Gminy będę miał dużo więcej możliwości sprawczych do poprawy w obszarach tego wymagających i wpływu na rozwój Gminy.
Historia pokazuje, że szybkie rewolucyjne zmiany powodują dużo zamieszania, ludzkiego cierpienia, a przy tym często obracają się przeciwko rewolucjonistom. Ja jestem za wprowadzeniem koniecznych zmian, których potrzebę wszyscy zauważamy, ale w sposób praktyczny i racjonalny. Zaletą bycia bezpartyjnym jest to, że nie muszę kierować się wytycznymi narzuconymi przez organizacje.
Odpowiedzialne zarządzanie gminą należy w dużej mierze traktować jak duże przedsiębiorstwo, w którym każdy wie, co ma robić, aby praca była płynna i skuteczna. Dobry zarządca wie, kiedy ma pochwalić i nagrodzić pracownika, ale też wie, kiedy zwrócić uwagę i wyciągnąć konsekwencje. Tylko spokojny i racjonalny człowiek jest w stanie spowodować, aby wszystkie części składowe odpowiednio funkcjonowały. Dobre zarządzanie istniejącymi zasobami ludzkimi i wykorzystanie ich do rozwoju gminy przyniesie więcej korzyści niż wymiana personalna na osoby nowe, ale bez doświadczenia. Wzajemny szacunek, a także konsekwencja w działaniu są w stanie znacznie usprawnić pracę Urzędu i jednostek mu podległych. Każdy ma w sobie potencjał, tylko należy go odpowiednio ukierunkować. Dobry zarządzający kieruje gminą aktywnie, prowadząc stały nadzór nad pracownikami i stawiając swoje wymagania. Petenci muszą być obsługiwani w sposób sprawny przez osoby wykwalifikowane i chcące pomagać i pracować w urzędzie. Sprawy urzędowe muszą być załatwiane konkretnie, bez odsyłania do kolejnych pokoi.
Ważną kwestią są drogi, szczególnie od Porządzia do Gródka oraz do Nowego Lubiela; niezbędna jest ich modernizacja i rozbudowa w celu poprawy bezpieczeństwa. Potrzeba stałego nadzoru nad drogami, aby nie dopuszczać do zarastania przydrożnego pasa, niwelować ubytki asfaltu, modernizować oświetlenie, sukcesywnie wymieniając na energooszczędne. Zakład Gospodarki Komunalnej Rząśnik ma pracować w terenie, szybko i natychmiastowo reagować na powstające problemy, kontrolować istniejącą leciwą już infrastrukturę wodną. Należy rozbudować sieć kanalizacyjną w kolejnych miejscowościach, połączoną z przebudową oczyszczalni ścieków w Rząśniku.
Na bazie dotacji unijnych chcę pobudować nowoczesny i funkcjonalny Wiejski Ośrodek Kultury w Rząśniku. Tworzyć w nim odpowiednie warunki do rozwijania pasji tak dla młodzieży, jak i dla osób dorosłych, zapewniając szeroką ofertę zajęć, warsztatów rozwojowych z zakresu muzyki, malarstwa czy różnych prac manualnych, zapraszając osoby z kręgu kultury. WOK będzie kultywować tradycje, kulturę i historię naszego regionu poprzez organizację spotkań, z osobami mającymi wiedzę o naszym regionie oraz promować tereny zielone Bagna-Pulwy, połączone
z poznawaniem natury, spotkaniami ornitologicznymi, wycieczkami krajoznawczymi.
Każdy z nas chce, aby w jego okolicy było miło i czysto, żeby chciało się wyjść z domu, Będę otwarty na inicjatywy społeczne podwyższające estetykę poszczególnych miejscowości.
W przyszłości ważnym zadaniem będzie wykorzystanie możliwości ważnego projektu; budowę mostu na rzece Narew do celów promowania turystyki
i podnoszenia standardów naszej gminy.
Każdy, kto ma otwarte serce i chce pomagać innym, będzie miał wsparcie
od Urzędu. Myślę tu o akcjach charytatywnych, organizowaniu różnorodnych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych.
Jestem przekonany, że możemy liczyć na już istniejące organizacje i stowarzyszenia działające na terenie naszej gminy. Zapewniam o ich wsparciu także w postaci skutecznej pomocy dotyczącej pozyskiwania dotacji unijnych oraz promowanie
na różnego rodzaju imprezach masowych. Potrzebę promowania widzę też w obszarze szeroko rozumianego rękodzieła, bowiem nasi mieszkańcy są kreatywni, jednak lokalne rękodzieło czy wyroby spożywcze są dostępne tylko dla wąskiego grona osób.
Planuję ponowne podjęcie kwestii przyłączenia gminy Rząśnik do sieci gazowej. Pandemia pokrzyżowała tę sprawę, lecz nie jest ona zamknięta.
Będąc wraz z Komisją Finansów i Oświaty w szkołach z terenu gminy, miałem możliwość przekonać się, że część z nich jest lepiej wyposażona
od szkół w dużych miastach. Ale na tym nie możemy spocząć; w dobie tak szybkich zmian technologicznych trzeba systematycznie dbać, aby warunki sprzyjały rozwojowi naszych dzieci, a zdobywanie wiedzy, rozwijanie umiejętności i zainteresowań, poznawanie świata było dla nich ciekawe, atrakcyjne i przyjazne. Mając świadomość, że ruch to zdrowie, należy bardziej zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych do uprawiania sportu, m.in. organizując w gminnych obiektach sportowych zawody, turnieje, dając szansę zdrowej rywalizacji.
Wójt Gminy ma na barkach wielką odpowiedzialność za całą społeczność. Dlatego chcę tę funkcję pełnić aktywnie, wychodząc z urzędu i rozmawiając z ludźmi, pogłębiać wiedzę na temat potrzeb w poszczególnych miejscowościach, a także patrząc całościowo na gminę, realizować zadania dla niej priorytetowe.
Nasza mała ojczyzna wydaje się być uśpiona, należy rozbudzić ten region tak turystycznie, jak i w sprawach przynoszących korzyść dla nas wszystkich. Niezbędne jest nowe, świeże spojrzenie na Gminę Rząśnik i jej potrzeby.
Dzisiaj nie można się zatrzymywać, bo w praktyce oznacza to cofanie się. Trzeba być elastycznym i otwartym na zmiany. Na poziomie gminy są sprawy trudne, ale nie ma takich nie do zrealizowania.
Każdy z Państwa samodzielnie będzie podejmował decyzję przy urnie wyborczej. Zachęcam do przemyśleń nad przyszłością gminy, biorąc pod uwagę całokształt Naszej społeczności, odrzucając waśnie i spory, pozostawiając politykę szerszą na boku, a kierując się dobrem społecznym.
Zachęcam do wzięcia udziału w wyborach. Zachęcam do oddania głosu na mnie.
Po prostu: „Przyszłość w Zasięgu Ręki to Przyszłość w Twoich Rękach”!
Z wyrazami szacunku
Arkadiusz Antoniak