01/06/2026
🚲 Odjazdowy Bibliotekarz 2026 za nami!
W minioną sobotę odbyła się już 13. edycja naszego corocznego rajdu rowerowego bibliotekarzy i czytelników, organizowanego tradycyjnie przez kierowniczkę Filii nr 4. Czy trzynastka okazała się pechowa? Absolutnie nie! Choć pogoda próbowała płatać nam figle i trochę popadało, to deszcz nie zepsuł dobrych humorów uczestników.
Wspólnie pokonaliśmy około 50-kilometrową trasę, odwiedzając po drodze sporo ciekawych miejsc:
⛪ Wycieczkę rozpoczęliśmy w Sierakowicach od zwiedzania drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Proboszcz parafii, ks. Jerzy Pudełko, opowiedział nam o zabytkowych malowidłach ściennych, tworzących tzw. Biblię Pauperum (biblię w obrazkach). Wzmianki o malowanej świątyni pochodzą już z 1680 roku.
🪵 Mijając Rachowice, zobaczyliśmy z zewnątrz zabytkowy kościół i drewniany spichlerz.
🌲 W lesie pod Kozłowem zatrzymaliśmy się przy obelisku Juliusza Rogera, postawionym w miejscu jego śmierci.
☕ Następnie ruszyliśmy w stronę Sośnicowic, gdzie w bibliotece czekał na nas ciepły poczęstunek. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom za miłe przyjęcie!
🕯️ W Sośnicowicach zobaczyliśmy także kolekcję starych traktorów i odwiedziliśmy cmentarz żydowski. O historii tego miejsca opowiedziała nam pani Barbara Ludwig, dzięki której nekropolia została uporządkowana i ogrodzona.
⚙️ Kolejnym punktem było prywatne Muzeum Techniki. Zobaczyliśmy tam m.in. sekcję poświęconą produkcji starych pił, starą tokarkę, maszynę do produkcji gwoździ i sporo innych maszyn. Najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Ciekawostką była też kolekcja gwoździ z całego świata.
⛏️ W drogę powrotną ruszyliśmy przez Trachy do przysiółka Górniki pod Stanicą, gdzie oglądaliśmy warpie, czyli ślady po dawnym wydobyciu rudy darniowej.
🚂 Przez Stanicę – gdzie zatrzymaliśmy się przy nieczynnej stacji kolei wąskotorowej – i leśne ścieżki dotarliśmy do rybnickich Stodół, a stamtąd wróciliśmy do Filii nr 4 (Odczytajmy Paruszowiec).
Dziękujemy panu Aleksandrowi Żukowskiemu, który jak zwykle był naszym przewodnikiem i dzielił się wiedzą o mijanych miejscach, ks. Jerzemu Pudełko i Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Sośnicowicach za gościnę oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego rajdu i spędzili z nami tę deszczową sobotę. To była wspaniała, 13. edycja Odjazdowego Bibliotekarza. I mamy ogromną nadzieję, że nie ostatnia – do zobaczenia na szlaku za rok! 🖐️🚴♂️📚