15/11/2023
KONIEC GENIUS LOCI, ALE GRÓDEK NADAL JEST
Mimo likwidacji stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca byli członkowie organizacji wyrażają wolę, by kontynuować działania wokół Średniowieczny gródek w Kochłowicach. W nowej formule może z nowymi osobami zrobimy wszystko, by zachować pamięć o najstarszym zabytku Rudy Śląskiej...
KONIEC STOWARZYSZENIA GENIUS LOCI – DUCH MIEJSCA
15 lat działań, dziesiątki udanych projektów, opieka nad dwoma zabytkami, 4 sezony badań archeologicznych na Średniowieczny gródek w Kochłowicach, Cyfrowe Archiwum Kochłowic, kilka edycji Żywej Biblioteki, liczne zebrane wspomnienia świadków przeszłości, kilka zagranicznych wymian młodzieży, książka o Kochłowicach, liczne prelekcje i spacery historyczne… Po prężnych latach działalności stowarzyszenie Genius Loci weszło jednak w okres trudny, choć naturalny dla większości organizacji. Obowiązki rodzinne i zawodowe, utrudniające działalność członkom, i coraz mniejsze ich zaangażowanie w działania doprowadziły do wygaszenia organizacji. Dziś z żalem musimy powiedzieć „koniec”. Koniec stowarzyszenia jako organizacji, ale nie grupy przyjaciół, którzy zżyli się z sobą przez te lata i nadal zamierzają działać pro publico bono na rzecz naszego miasta, regionu i kraju. Zdobyte doświadczenie, umiejętności i kontakty są dla nas wielkim dobrem, które postaramy się nadal wykorzystywać.
Mimo organizacyjnych trudności nie da się wymazać dorobku stowarzyszenia Genius Loci a jego członkom, sympatykom i przyjaciołom nikt nie odbierze wspaniałych wspomnień z ostatnich 15 lat!
Na zdjęciu ze spotkania walnego, na którym podjęto uchwałę o likwidacji stowarzyszenia stoją od lewej: Andrzej Wrożyna (prezes), Magdalena Lapshin, Dawid Wodarz, Małgorzata Hadała i Przemek Noparlik.