21/05/2026
🌍🦒🤎
“W świecie pełnym agresywnych zwierząt, bądź dobrą żyrafą”. Pod takim hasłem odbyła się w II półroczu innowacja pedagogiczna. Z wykorzystaniem psychologicznego symbolu empatycznej żyrafy i agresywnego szakala, jej celem było przeciwdziałanie przemocy słownej wśród uczniów i wzmacnianie empatii i pozytywnych relacji w społeczności szkolnej. Bo w świecie, w którym aż za dobrze potrafimy wskazać palcem kto nam sprawia krzywdę, warto przede wszystkim zastanowić się, czy może także i przeze mnie ktoś cierpi?
W to, że zmianę świata zaczyna się od siebie uwierzyło wielu mądrych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie na plakat reklamujący postawę żyrafy w codziennym życiu. Wpłynęło sporo prac, spośród których wybrano następujących zwycięzców: W kategorii klas młodszych: Łucja J. (miejsce I), Krzysztof Z. (miejsce II), Łucja S. (miejsce III), Julia K., Lidia J., Gabriela Z. i Kalina P. (wyróżnienia). W kategorii klas starszych: Mateusz K. (miejsce I), Wiktor S. (miejsce II), Maja K., Edyta K. (miejsce III), Nadia B. (wyróżnienie).
Przy współpracy z Samorządem Uczniowskim przeprowadzono także klasowe plebiscyty na najbardziej empatycznego ucznia. Ich zwycięzcami zostali następujący uczniowie: Nadia B. z kl. 4a, Ksawery M. z kl. 4b, Amanda K. z kl. 5b, Szymon K. i Wiktoria D. z kl. 6a, Natalia K. z kl. 6b, Julia Sz. z kl. 7a, Lena B. z kl. 7b, Julia F. z kl. 8a i Zuzia K. z kl. 8b. Następnie, w wyniku przeprowadzenia plebiscytu finałowego, społeczność uczniowska wybrała Julię F. z kl. 8a jako najbardziej empatyczną uczennicę szkoły!
Gratulujemy wszystkim tym Uczniom ich niezwykłej wrażliwości oraz dziękujemy ich Rodzicom i Wychowawcom za piękny przykład.
W najbliższym czasie, także, będzie można jeszcze wziąć udział w akcji Siejemy dobroć: akcja . Na zajęciach z robótek ręcznych oraz na świetlicy wykonywane będą specjalne kamyczki, ozdabiane życzliwym, empatycznym hasłem, do rozłożenia w przypadkowych miejscach świata podczas wakacji!