12/11/2024
11 listopada miałem zaszczyt uczestniczyć w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Poniżej treść mojego przemówienia.
⬜🟥Józef Piłsudski w kilka dni po uchwyceniu władzy w Polsce, 16 listopada 1918 pisał w telegramie skierowanym do przywódców państw całego świata: „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym!
Dawał w ten sposób znać światu, że po 123 latach nasz kraj stawał się suwerennym państwem. Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Ich determinacja, poświęcenie i odwaga, bezwarunkowy patriotyzm do dziś stanowią powód do dumy, ale także inspirację dla nas, ich żyjących w XXI wieku spadkobierców. Dziś podczas uroczystości takich jak ta, organizowanych z pompą w całym kraju, składamy należny im hołd, podejmując jednocześnie zobowiązanie, że ich spuścizny nie zaprzepaścimy, budować będziemy kraj silny i zasobny, niepodległość utrzymamy.
My Polacy, jak nikt chyba inny w Europie wiemy bowiem, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że trzeba na nią zapracować, także, a może zwłaszcza, teraz, gdy nie jest wymagana ofiara krwi, a wystarczy rozwaga, rzetelna praca, jedność.
Nie przez przypadek Józef Piłsudski w pierwszych dniach niepodległości manifestował odzyskanie przez Polskę podmiotowości na arenie międzynarodowej. Nie przez przypadek pisał do wszystkich liderów ówczesnego świata. Wiedział bowiem jak ważny jest ład polityczno-gospodarczy w skali globalnej. Porządek świata, który współtworzył rozsypał się, po ledwie 20 latach. Świat pogrążył się wówczas w szaleństwie II wojny, której konsekwencje nasz kraj odczuwał przez kolejne pół wieku. Z tego płynie dla nas kolejna nauka „niepodległość bez pokoju jest niepełna”. Dlatego do słów, które wypowiedziałem przed kilkoma chwilami: „budować będziemy kraj silny i zasobny, niepodległość utrzymamy” dodać wypada kolejne zobowiązanie: pracować będziemy niestrudzenie na rzecz pokoju. W wysiłkach o jego zachowanie ustać nie możemy, po tylko pokój jest gwarantem szczęśliwego życia naszych dzieci i wnuków, rozwoju naszego miasta, ciągłości istnienia naszej Ojczyzny.
Wierzę, że wszyscy jak tu stoimy ten trud podejmiemy, że praca ta przyniesie wspaniałe plony, a historia oceni nasze działania jako dobre. Wierzę głęboko, że przyszłe pokolenia będą swobodnie, tak ja My dziś oddawać cześć wolnej i demokratycznie rządzonej Ojczyźnie oraz jej bohaterom i tak jak My głosić hasło „Niech żyje wolna, niepodległa Polska!
Dziękuję.