Śląski Oddział Straży Granicznej

Śląski Oddział Straży Granicznej Śląski Oddział Straży Granicznej

Odsłonięcie muralu „Pod wspólnym niebem”3 czerwca miała miejsce uroczystość odsłonięcia nowego muralu w Częstochowie, up...
05/06/2026

Odsłonięcie muralu „Pod wspólnym niebem”

3 czerwca miała miejsce uroczystość odsłonięcia nowego muralu w Częstochowie, upamiętniającego 35-lecie Straży Granicznej. Jego autorką jest częstochowska artystka Iwona Szoka, która odpowiada zarówno za koncepcję graficzną, jak i wykonanie dzieła.

W centrum Częstochowy, przy ulicy Staszica 10 powstał mural poświęcony 35-leciu Straży Granicznej, który jest nie tylko formą upamiętnienia jubileuszu formacji, ale także wizualną opowieścią o jej codziennej służbie. Jak podkreślają pomysłodawcy, nie jest to klasyczne przedstawienie munduru czy sprzętu służbowego. Projekt ma znacznie głębszy przekaz – oparty na symbolice i metaforach, które oddają charakter służby. Jednym z kluczowych motywów jest „wataha” – rozumiana nie dosłownie, lecz jako metafora zespołowości, zaufania i więzi między funkcjonariuszami. To symbol ducha służby i wspólnoty ludzi, którzy mogą na sobie polegać. Mural zatytułowany „Pod wspólnym niebem” nawiązuje również do szerszego kontekstu działań Straży Granicznej, odnosząc się do szlaków, granic i ochrony terytorium, także w wymiarze historycznym i regionalnym. Nie zabrakło subtelnego nawiązania do Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, co ma podkreślić lokalny charakter inicjatywy.

Symbolicznego odsłonięcia muralu dokonał gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek w towarzystwie Komendanta Placówki Straży Granicznej w Częstochowie płk. SG Przemysława Starczewskiego oraz zaproszonych gości którymi byli: Pan Ryszard Stefaniak – Zastępca Prezydenta Częstochowy, Pan Włodzimierz Nabiałek – Fundacja Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn, Pani Sylwia Jeruzalem-Tomalska – Kierownik z Miejskiego Ośrodka Pomocy w Częstochowie wraz z Panem Geraldem Pakoszem, Pani Iwona Szoka – autor projektu i Pan Bartosz Kloska – artysta.

Następnie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się krótkie spotkanie podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursu „Na granicy czuwa Straż”.
Spotkanie uświetnił występ muzyczny Pana Zbigniewa Gładysza, który jest muzykiem, wokalistą, pedagogiem, dyrygentem, aranżerem a także laureatem „Szansy na Sukces”.

Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zwiedzić muzeum oraz zobaczyć unikalną i największą na świecie kolekcję numizmatów poświęconych polskiemu papieżowi, liczącą ponad 11 tysięcy eksponatów.


03/06/2026

Dzisiaj w Częstochowie odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu, który powstał z okazji 35-lecia powstania Straży Granicznej.

Mural nie pokazuje jednego wydarzenia, ani jednej historii. Pokazuje wartości, które przez 35 lat towarzyszyły i nadal towarzyszą funkcjonariuszom Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wilk - symbol odwagi, lojalności i strażnika swojego terytorium. Czujne spojrzenie wilka przypomina, że bezpieczeństwo jest efektem codziennej uważności i konsekwencji.

Ptaki - znak wolności, której ochrona jest jednym z najważniejszych zadań Straży Granicznej.

Te 35 lat to historia, która została opowiedziana nie słowami, a obrazem w formie muralu, który będzie towarzyszył mieszkańcom stając się częścią miasta i że będzie przypominał o wartościach, które stały się inspiracją do jego powstania.

Zakazy wjazdu do strefy Schengen na 10 i 6 latFunkcjonariusze Straży Granicznej z Bielska-Białej i Opola zatrzymali dwóc...
01/06/2026

Zakazy wjazdu do strefy Schengen na 10 i 6 lat

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Bielska-Białej i Opola zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy wielokrotnie naruszali prawo i stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Cudzoziemcy zostali już doprowadzeni do granicy i przekazani władzom swojego kraju.

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 31-letniego obywatela Ukrainy, którego zachowanie od dłuższego czasu było przedmiotem licznych interwencji Policji. Mężczyzna był dobrze znany bielskim funkcjonariuszom. W przeszłości został kilkadziesiąt razy ukarany mandatami za popełnione wykroczenia, w tym m.in. za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Policjanci wielokrotnie interweniowali również w związku z naruszaniem przez niego ładu i porządku publicznego oraz niewłaściwym zachowaniem pod wpływem alkoholu. Analiza zgromadzonych materiałów wykazała, że postawa cudzoziemca świadczy o rażącym lekceważeniu obowiązujących przepisów prawa oraz zasad współżycia społecznego. Jego zachowanie stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wydał wobec obywatela Ukrainy decyzję o zobowiązaniu do powrotu, orzekając jednocześnie zakaz ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres 10 lat. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. 31-latek został pod konwojem doprowadzony do granicy państwowej i przekazany władzom swojego kraju.

Drugi obywatel tego kraju został zatrzymany przez funkcjonariuszy z PSG w Opolu. Mężczyzna prowadził samochód będąc w stanie nietrzeźwości za co stracił prawo jazdy. Znany był także Policji za kilkukrotne prowadzenie samochodu mimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. On także został już doprowadzony do granicy i przekazany władzom swego kraju. Ponadto nie będzie mógł wjechać do krajów strefy Schengen przez okres 6 lat.



Tam też będziemy. Serdecznie zapraszamy.
01/06/2026

Tam też będziemy. Serdecznie zapraszamy.

Złamali przepisy pobytowe – muszą wyjechaćW ciągu ostatnich pięciu dni funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicz...
01/06/2026

Złamali przepisy pobytowe – muszą wyjechać

W ciągu ostatnich pięciu dni funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 20 cudzoziemców, którzy naruszyli obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące pobytu i zatrudnienia.

Wśród zatrzymanych znaleźli się obywatele Kolumbii (6 osób), Indonezji (4), Gruzji (4), Indii (2), Nepalu (1), Azerbejdżanu (1), Bangladeszu (1) oraz Uzbekistanu (1).

Przeprowadzone kontrole wykazały, że 19 cudzoziemców nie posiadało ważnych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski lub wykonywało pracę bez wymaganych zezwoleń. W przypadku jednego z zatrzymanych okazało się, że jest on osobą niepożądaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mężczyzna został wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie nietykalności cielesnej.

Wobec 19 cudzoziemców wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu, w których orzeczono również zakazy ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres od 18 miesięcy do 3 lat.

Wobec jednego z zatrzymanych nadal prowadzone są czynności administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

Śląski Oddział Straży Granicznej na bieżąco prowadzi działania kontrolne ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz naruszeniom przepisów regulujących pobyt i zatrudnienie cudzoziemców w Polsce.

📸 Straż Graniczna ma już 35 lat i wciąż się zmienia – z ludźmi, którzy ją tworzą. Z okazji jubileuszu prezentujemy wyjąt...
31/05/2026

📸 Straż Graniczna ma już 35 lat i wciąż się zmienia – z ludźmi, którzy ją tworzą. Z okazji jubileuszu prezentujemy wyjątkowy cykl. Pokazujemy zdjęcia funkcjonariuszy i pracowników Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Każda fotografia to nie tylko twarz — to historia, pasja, wybory i codzienna służba na rzecz bezpieczeństwa.

📆 mł. chor. SG Joanna Księżopolska – Referat ds. Analizy Ryzyka – Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej

W Straży Granicznej: najpierw jako pracownik cywilny od 2011 r., a w służbie od lutego 2017 r.

❓ Co sprawiło, że wybrałaś służbę w Straży Granicznej?
✔ Wybór służby w Straży Granicznej był w dużej mierze naturalną konsekwencją rodzinnych tradycji. Już od pierwszych dni życia byłam związana ze środowiskiem mundurowym – rodzice przywieźli mnie ze szpitala do domu samochodem Wojsk Ochrony Pogranicza, co z perspektywy czasu można uznać za symboliczny początek tej drogi. Choć początkowo, w 2011 roku, zdecydowałam się na pracę zgodną z wykształceniem w obszarze BHP, już wtedy była ona związana ze Śląskim Oddziałem Straży Granicznej jako pracownik cywilny. Codzienny kontakt z funkcjonariuszami utwierdził mnie w przekonaniu, że służba mundurowa jest moim prawdziwym powołaniem. W 2017 roku założyłam mundur Straży Granicznej.

Służba daje mi dużą satysfakcję, przede wszystkim dzięki różnorodności zadań i dynamicznemu charakterowi pracy. Łączę obowiązki biurowe z działaniami w terenie, cenię ciągły rozwój i podejmowanie nowych wyzwań. Cieszy mnie również możliwość poznawania nowych ludzi, w tym przedstawicieli innych służb, i poczucie, że wspólnie działamy na rzecz bezpieczeństwa i dobra kraju.

➡ Zapraszamy do śledzenia kolejnych odsłon projektu.

Polsko-słowacka współpraca dla bezpieczeństwa granic. Spotkanie pełnomocników granicznych w TerchovejW dniach 27–28 maja...
29/05/2026

Polsko-słowacka współpraca dla bezpieczeństwa granic. Spotkanie pełnomocników granicznych w Terchovej

W dniach 27–28 maja br. w miejscowości Terchová na Słowacji, odbyło się bilateralne spotkanie poświęcone ocenie stanu bezpieczeństwa na wspólnie chronionym odcinku granicy państwowej Polski i Republiki Słowackiej.

Stronę polską reprezentowali: Pomocnik Pełnomocnika Granicznego RP dla Odcinka Śląskiego – Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Kurek.
Pełnomocnik Graniczny RP dla Odcinka Karpackiego – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek oraz Pomocnik Pełnomocnika Granicznego RP dla Odcinka Bieszczadzkiego – Zastępca Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG Marek Soliszewski.

Stronę słowacką reprezentowali: Pełnomocnik Graniczny Republiki Słowackiej Dyrekcji Policji Granicznej ds. Cudzoziemców w Sobrance – ppłk Mgr. Csaba Lippai, Pełnomocnik Graniczny Republiki Słowackiej Regionu Żylińskiego – ppłk Mgr. Roman Bilský oraz Pełnomocnik Graniczny Republiki Słowackiej Regionu Preszowskiego – płk Mgr. Dušan Sabol. W spotkaniu uczestniczyli również zastępcy, pomocnicy oraz eksperci pełnomocników granicznych obu państw.

Podczas rozmów podsumowano działalność oraz współpracę pełnomocników granicznych i ich pomocników za II półrocze 2025 roku. Omówiono realizację zadań związanych z zarządzaniem polsko-słowacką granicą państwową na odcinku od znaku granicznego Kremenec do znaku granicznego III/201.

W trakcie spotkania, strony wymieniły doświadczenia dotyczące najważniejszych zagrożeń występujących na wspólnie ochranianych odcinkach granicy oraz sposobów skutecznego im przeciwdziałania. Szczególną uwagę poświęcono dalszemu rozwijaniu współpracy transgranicznej, która od lat stanowi istotny element budowania bezpieczeństwa i sprawnej wymiany informacji pomiędzy służbami obu państw.
Omówiono również kwestie związane z realizacją wspólnych patroli oraz prowadzeniem kontroli w rejonach przygranicznych. Podsumowano bieżącą działalność Centrów Współpracy Policyjnej i Celnej w Barwinku – Vyšným Komárniku oraz Trstenie – Chyżne, podkreślając ich ważną rolę w codziennej współpracy polskich i słowackich służb.

Spotkanie zakończyło się uzgodnieniem dalszych kierunków współpracy oraz planów działań na 2026 rok. Uczestnicy podkreślili, że regularny dialog, wymiana doświadczeń oraz wspólne działania pozostają kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa na polsko-słowackiej granicy.

Adres

Dąbrowskiego 2
Racibórz
47-400

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Śląski Oddział Straży Granicznej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij