05/06/2026
Odsłonięcie muralu „Pod wspólnym niebem”
3 czerwca miała miejsce uroczystość odsłonięcia nowego muralu w Częstochowie, upamiętniającego 35-lecie Straży Granicznej. Jego autorką jest częstochowska artystka Iwona Szoka, która odpowiada zarówno za koncepcję graficzną, jak i wykonanie dzieła.
W centrum Częstochowy, przy ulicy Staszica 10 powstał mural poświęcony 35-leciu Straży Granicznej, który jest nie tylko formą upamiętnienia jubileuszu formacji, ale także wizualną opowieścią o jej codziennej służbie. Jak podkreślają pomysłodawcy, nie jest to klasyczne przedstawienie munduru czy sprzętu służbowego. Projekt ma znacznie głębszy przekaz – oparty na symbolice i metaforach, które oddają charakter służby. Jednym z kluczowych motywów jest „wataha” – rozumiana nie dosłownie, lecz jako metafora zespołowości, zaufania i więzi między funkcjonariuszami. To symbol ducha służby i wspólnoty ludzi, którzy mogą na sobie polegać. Mural zatytułowany „Pod wspólnym niebem” nawiązuje również do szerszego kontekstu działań Straży Granicznej, odnosząc się do szlaków, granic i ochrony terytorium, także w wymiarze historycznym i regionalnym. Nie zabrakło subtelnego nawiązania do Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, co ma podkreślić lokalny charakter inicjatywy.
Symbolicznego odsłonięcia muralu dokonał gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek w towarzystwie Komendanta Placówki Straży Granicznej w Częstochowie płk. SG Przemysława Starczewskiego oraz zaproszonych gości którymi byli: Pan Ryszard Stefaniak – Zastępca Prezydenta Częstochowy, Pan Włodzimierz Nabiałek – Fundacja Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn, Pani Sylwia Jeruzalem-Tomalska – Kierownik z Miejskiego Ośrodka Pomocy w Częstochowie wraz z Panem Geraldem Pakoszem, Pani Iwona Szoka – autor projektu i Pan Bartosz Kloska – artysta.
Następnie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się krótkie spotkanie podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursu „Na granicy czuwa Straż”.
Spotkanie uświetnił występ muzyczny Pana Zbigniewa Gładysza, który jest muzykiem, wokalistą, pedagogiem, dyrygentem, aranżerem a także laureatem „Szansy na Sukces”.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zwiedzić muzeum oraz zobaczyć unikalną i największą na świecie kolekcję numizmatów poświęconych polskiemu papieżowi, liczącą ponad 11 tysięcy eksponatów.