Cyryl Kwaśniewski - radny osiedlowy z Komandorii

Cyryl Kwaśniewski - radny osiedlowy z Komandorii Dbam o nasze Osiedle. Ostrów Tumski - Śródka - Zawady - Komandoria

ŁYŻWY W ŚWIĘTA - BILET NA LODOWISKO ZA 1ZŁDrodzy Sąsiedzi, może Was zainteresować informacja, że lodowisko Poznańskie Oś...
22/12/2025

ŁYŻWY W ŚWIĘTA - BILET NA LODOWISKO ZA 1ZŁ

Drodzy Sąsiedzi, może Was zainteresować informacja, że lodowisko Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji na Malcie jest czynne w Święta i Sylwestra.

Bilet można uzyskać za 1 złoty! Szczegóły poniżej.

24 grudnia – nieczynne
25 grudnia – czynne w godz. 15.00 – 22.00
26 grudnia – czynne w godz. 8.00 – 22.00
31 grudnia – czynne w godz. 8.00 – 15.00
1 stycznia – czynne w godz. 15.00 – 22.00
6 stycznia – czynna w godz. 8.00 – 23.00

🎫 Bilety
60 minut jazdy w dni powszednie do godziny 15:30:
- 16 zł za bilet normalny / 11 zł ulgowy.
Po 15:30 oraz w soboty, niedziele i święta:
- 24 zł bilet normalny / 19 zł ulgowy

⭐ Zniżki dla Poznaniaków - 1 złoty za wejście!
Poznaniacy, którzy odprowadzają podatki w Poznaniu i posiadają kartę OK Poznań będą mogli skorzystać z obiektu za złotówkę w ramach puli wejść na obiekty POSiR, którą każdy uczestnik programu otrzymał w roku 2025.

👉🏽 Jak założyć kartę OK Poznań przez internet? Wystarczy kilka minut:
https://okpoznan.pl/aktualnosci/33_jak-dolaczyc-do-programu-ok-poznan

⛸️ Dodatkowe usługi i atrakcje
- Wypożyczalnia: można wypożyczyć, łyżwy, kask oraz chodzik do nauki jazdy w kształcie foki, misia lub pingwina.
- Nauka jazdy na łyżwach: Obiekt oferuje możliwość skorzystania z usług instruktora nauki jazdy
- Ostrzenie łyżew

👉🏽 Pełen cennik lodowiska
https://posir.poznan.pl/obiekty/malta/lodowisko/cennik.

PLAN OGÓLNY - OSTATNIE POSIEDZENIA KOMISJI JUŻ DZIŚW zeszłym tygodniu uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Polityki Prze...
15/12/2025

PLAN OGÓLNY - OSTATNIE POSIEDZENIA KOMISJI JUŻ DZIŚ

W zeszłym tygodniu uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta. Posiedzenie było poświęcone części wschód, a więc przede wszystkim: Ostrów Tumski - Północ oraz tereny wokół Malta Poznań.

Wysłuchałem wielu głosów. Każda z tych stron reprezentuje inne środowisko, ale najważniejszy postulat wydaje się jeden:

👉 Miasto może być gospodarzem tego obszaru i może ukształtować tam dzielnicę przyjazną obecnym i przyszłym pokoleniom szanując kontekst przyrodniczy i historyczny.

Jak?

❤️ Zachowajmy ludzką skalę
Nie musimy wszystkiego zamieniać w gęste dzielnice mieszkalne. Historia pokazuje, że dobrze mieszka się tam, gdzie są dobre jakościowo przestrzenie wspólne a budynki mają ludzką skalę - 4 piętra, nie 6 czy 8.

Miejsca dobre do życia to takie gdzie chce się bywać nie tylko w celu przenocowania. Wymaga to ograniczonego ruchu samochodowego, otwartych przestrzeni wspólnych, lokali i innych miejsc które generują ruch, ale też ogrodów i przestrzeni wewnętrznych między blokami. Takie potencjał ma relatywnie niska, rozrzeźbiona zabudowa, która nie przytłacza.

👉O tym pisali panowie Krzysztof Rosenkiewicz - profil publiczny i pan Przemysław Plewiński .

(Przy okazji w akademiku na terenie Seminarium Duchownego, warto zapytać skąd w MPZP dla południowej części Ostrowa Tumskiego wzięło się 32 metry zabudowy w strefie 891SU a więc 2-4 kondygnacji powyżej sąsiedztwa gdzie jest 15-25 metrów)

🚦 Nie twórzmy problemów transportowych
Dla Ostrowa Tumskiego obawy budzi także problem logistyki. Na nowej wyspie ma zamieszkać w sumie 8000 ludzi i będą mieli do dyspozycji malutką ulicę Marii Panny (w którą nie da się skręcić z Mostu Chrobrego w nowym projekcie!!) oraz... wyjazd w Podwale na kompletnie zablokowane Rondo Śródka (na dzień dzisiejszy 179 kolizji za rok 2025). NIe ma możliwości by nie tworzyły się tam korki, skoro te powstają codziennie nawet przy dużo mniejszym Kampusie Politechniki przy ul. Berdychowo.

Tego samego można spodziewać się na ulicy Termalnej i Warszawskej. Zwracam uwagę, że już dziś w godzinach wzmożonego ruchu ul. Termalna korkuje się. Co będzie po rozbudowie osiedli i powiększeniu term i ich otoczenia o kolejne strefy usługowe? Jak miło będzie siedzieć na nowych ławkach postawionych wśród nowych nasadzeń gdy 50 metrów dalej będą stały sznury samochodów lub będzie trwał ciągły ruch samochodowy? Kto tam nie bywa, ten nie zrozumie.

👉O to apelują Rada Osiedla Ostrów Tumski Śródka Zawady Komandoria oraz Rada Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie.

🌳 Uszanujmy przyrodę na wyspie
Uważam, że należy w tym także uwzględnić charakter przyrodniczy Ostrowa Tumskiego. Nie powinniśmy tworzyć zabudowy która będzie szkodziła ptakom czy oddziaływała na stosunki wodne w glebie.

Musimy musimy pamiętać o sile wody która zawsze znajdzie sobie ujście. Z około 50 prawie 8 hektarów zostanie zabetonowane, w samym sercu wyspy. Przy wysokiej zabudowie będą konieczne głębokie fundamenty i garaże. Gdzie popłyną wody podziemne? Co będzie działo się w razie podniesienia stanu wód? Czy serce Ostrowa Tumskiego przetrwa te zmiany?

👉O tym wspominali przedstawiciele Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Poznański.

💚 Ratujmy wschodni klin zieleni

Przyroda umiera powoli, a potem nagle.

Podobnie z Maltą. Tak, jest ona sztucznym akwenem, ale tereny wokół niej to naturalne przedłużenie korytarza wzdłuż Cybiny. Walorem tego rejonu do niedawna była ciągłość klina zieleni. Tak jak na zachodzie mamy piękny szlak Cytadela - Park Wodziczki - Sołacz - Strzeszyn - Rusałka, tak na wschodzie Poznania mogliśmy mieć szlak od Warty, przez Maltę, Antoninek i Olszak, aż do jeziora Swarzędzkiego i dalej. Zniszczono w zasadzie to, co funkcjonowało od dekad ponieważ powstało nieszczęsne apartamenty przy Termach.

Za termami powstanie gigantyczna kubatura parkingu, znów w klinie zieleni przy parku Tysiąclecia. Na przeciw powiększy się hotel. Tzw. Park Mielochów lada moment również zostanie zabudowany, bo zieleń jest tam skutecznie przerzedzana przez właścicieli od kilku lat. Zabudowane zostanę całkowicie działki przy Rondzie Śródka.

Co dalej? Czy Miasto pozwoli na kompletną likwidację Maltanskie Poznań? Mam nadzieję, że nie. To będzie oznaczało odcięcie resztek połączeń wschodniego klina zieleni z obszarem nadrzecznym.

👉O to zabiegają mieszkańcy Maltańskiego ale też wszyscy Ci którym zależy na utrzymaniu bliskości przyrody w mieście.

Zarówno Ostrów Tumski jak i Malta mogą jeszcze zostać uchronione. Pytanie, jak zagłosuje w najbliższych dniach komisja. Przedstawione powyżej głosy to nie jest jakiś margines. One realnie wybrzmiewają w ostatnich miesiącach.

Przemysła Plewiński
Sara Szynkowska vel Sęk
Tomasz Wierzbicki
Andrzej Rataj Wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania
Halina Owsianna
Łukasz Mikuła

PLAN OGÓLNY: CZY Miasto Poznań BĘDZIE GOSPODARZEM CZY TYLKO WYKONAWCĄ? Dziękuję Przemysław Plewiński za ten głos. Zgadza...
12/12/2025

PLAN OGÓLNY: CZY Miasto Poznań BĘDZIE GOSPODARZEM CZY TYLKO WYKONAWCĄ?

Dziękuję Przemysław Plewiński za ten głos. Zgadzam się z wieloma punktami. Uważam przy tym, że jest jeszcze jeden wymiar wpływu przestrzeni na mieszkańców - kapitał społeczny.

Przede wszystkim oczywiście Miasto powinno być gospodarzem i liderem, a nie realizatorem interesów deweloperskich.

To trudne zadanie ale mamy kompetentnych ludzi w urzędach. Potrzebują jedynie jasnego wsparcia z góry. Miasto potrafi chronić interesy mieszkańców, i dzisiejszych, i tych z przyszłości. Mamy w Poznaniu wiele udanych inwestycji i przykłady sprawczego działania np. na gruntach. Potrzeba jednak więcej. Plan ogólny może to uregulować na lata.

Dużo mówimy w Polsce o patriotyzmie, o niepodległości... Tak właśnie sobie wyobrażam myślenie o mieście w tych kategoriach.

Ochrona terenów wspólnych, zieleni, planowanie pod architekturę w skali przyjaznej człowiekowi. Te wartości zostaną z nami na dekady. Zysk z PUMów nie tworzy wartości dodanej dla miasta.

Co do wartości dodanej trwalszej niż pieniądze: osiedla które przywołał pan radny Plewiński radzą sobie nie tylko w sensie urbanistycznym ale też społecznym. Są zarządzane przez spółdzielnie które dbają o otoczenie, mieszkańcy są zaangażowani w ich działalność i udaje się eliminować dawne patologie.

To bardzo widać na terenach zarządzanych przez spółdzielnie. Dużo trudniej uzyskać to na gruntach w zarządzie spółek miejskich które nie mają w statucie wprost wpisanej "dbałości o jakość otoczenia wokół obiektów mieszkalnych".

Jednak na osiedlach spółdzielczych powstaje cenny kapitał społeczny którego każda ilość jest nam bardzo potrzebna.

Jest szansa by takie wspólnoty tworzyły się wsrod architektury, która uwzględnia wartościowe przestrzenie wspólne, ale nie powstaną one w zabudowie gestej niczym kopce termitów.

DDR PRZY UL. BERDYCHOWSKIEJ NA UKOŃCZENIU 🚲 Wygląda na to, że prace idą zgodnie z planem i na początku 2026 roku rowerzy...
10/12/2025

DDR PRZY UL. BERDYCHOWSKIEJ NA UKOŃCZENIU

🚲 Wygląda na to, że prace idą zgodnie z planem i na początku 2026 roku rowerzyści będą mogli korzystać z DDRu łączącego wschód Poznania z mostami Berdychowskimi.

🔗 To element stałego dojazdu do centrum osób mieszkających na Komandorii, Warszawskim, Maltańskim oraz w Antoninku. Bardzo potrzebny, o czym świadczą tworzące się nieraz zatory na przejazdach przez ulicę Jana Pawła II.

📨 Przy tej okazji zachęcam państwa do zgłaszania uwag do tego fragmentu, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo przejazdu przez skrzyżowanie po otwarciu odcinka.

PRACE DROGOWE ŚW. MICHAŁA / TOMICKIEGO🚧 W odpowiedzi na zgłoszenie Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu zlecił naprawę nawie...
21/11/2025

PRACE DROGOWE ŚW. MICHAŁA / TOMICKIEGO

🚧 W odpowiedzi na zgłoszenie Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu zlecił naprawę nawierzchni na drodze wewnętrznej pomiędzy Tomickiego a św. Michała.

Droga jest nieprzejezdna.

MIEJSCA PAMIĘCI NA OSIEDLU - CMENTARZ PRZY UL. KOMANDORIANa początku listopada z inicjatywy Cyfrowe Lapidarium Poznania ...
20/11/2025

MIEJSCA PAMIĘCI NA OSIEDLU - CMENTARZ PRZY UL. KOMANDORIA

Na początku listopada z inicjatywy Cyfrowe Lapidarium Poznania oraz Projekt Zieleniak postawiono tablicę upamiętniającą istnienie dawnego cmentarza rzymskokatolickiego.

Był to cmentarz przykościelny Parafia pw. św Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu. Ja dowiedziałem się o nim od sąsiadów. Starsi mieszkańcy opowiadali jak kości zmarłych można było znaleźć w okolicy, a zdarzało się, że bawiące się dzieciaki kładły dla żartu sąsiadom czaszki na parapetach. Wciąż można trafić tam na zapalony znicz, mieszkańcy pamiętają o zmarłych.

Regularnie mijam ten punkt i zaskakuje mnie, że jest tam parking i usługi z wielkim neonem ("W Tataraku") a trwało tak długo by przywrócić pamięć o miejscu spoczynku osób tak nieznanych, jak i zasłużonych dla Poznania i historii Polski. Spoczywali tam przecież weterani Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów czy Powstania Wielkopolskiego.

Dziękuję pomysłodawcom za przywrócenie pamięci o tym miejscu.

Być może jest szansa na większą troskę gospodarzy terenu w przyszłości. Historia to część naszej tożsamości.

--

Dodatkowe informacje z punktu widzenia osiedla:

🏞️ To ważne miejsce także ze względu na bliskość jeziora. Dla wielu osób mieszkających na Komandorii i dalej jest to naturalna droga piesza nad Maltę, a gdy zostanie zrealizowana przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji Malta Poznań i Poznańskie Inwestycje Miejskie na ten rok inwestycja DDR wzdłuż jeziora - będzie to także łącznik rowerowy pomiędzy ul. Św. Michała a jeziorem i nową trasą rowerową.

🌳 Jest to także piękne założenie parkowe ze starodrzewem, choć dzisiejsze linie drzew wyznaczające ścieżki to dawne aleje cmentarne, a bluszcze pamiętają jeszcze ostatnie pogrzeby. Duża część terenu dawnego cmentarza należy dziś do Miasta Poznania. Liczę, że gospodarze terenu będą dbać o niego tak, by pozostał stałą i ważną przestrzenią w tej części naszego miasta.

--

👉 Osoby zainteresowane szerszą wiedzą o cmentarzu zachęcam do zapoznania się z krótkim opracowaniem pana Pawła Skrzypalika. Korzystałem z jego wiedzy i ilustracji z jego strony pisząc tę krótką informację.

1️⃣ O cmentarzu staroparafialnym: https://e-lapidarium.pl/cmentarze/rzymskokatolickie/komandoria/zasluzeni/

2️⃣ Więcej o cmentarzach na Komandorii: https://e-lapidarium.pl/cmentarze/rzymskokatolickie/komandoria/

3️⃣ Wpis o okolicznościach postawienia tablic informacyjnych https://www.facebook.com/CyfroweLapidariumPoznania/posts/pfbid0JyKChDuGvu1o9cmTAN17Q7Z69fuiKTGhDRZtrKr8rFgopgWGKFP64qcxSCxaTmL4l

4️⃣ Informacja o planowanej inwestycji wzdłuż jeziora: https://pim.poznan.pl/inwestycje/w-przygotowaniu/budowa-drogi-dla-pieszych-i-rowerow-na-polnocnym-brzegu-zbiornika-malta

REMONT CHODNIKA NA TOMICKIEGO📆 W dniu wczorajszym (17. listopada) rozpoczął się remont chodnika przy ul. Tomickiego przy...
18/11/2025

REMONT CHODNIKA NA TOMICKIEGO

📆 W dniu wczorajszym (17. listopada) rozpoczął się remont chodnika przy ul. Tomickiego przy Szkoła Podstawowa nr 85 im. Kawalerów Maltańskich.

⚒️ Prace mają potrwać maksymalnie do 8 grudnia. Projekt realizuje Zakład Robót Drogowych na zlecenie Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Dziękujemy za podjęcie tematu.

👉 Jest to inwestycja realizowana ze środków Rada Osiedla Ostrów Tumski Śródka Zawady Komandoria. Koszt realizacji to ponad 70 000 zł.

🚶 Ta nieduża, ale ważna inwestycja została wskazana przez Radę ze względu na zły stan płytek i wykruszone krawężniki. To często uczęszczany fragment i główna droga piesza do sklepów i punktów usługowych.

Drodzy Sąsiedzi, w najbliższy weekend czekają nas utrudnienia w ruchu wokół osiedla. Festiwal Zorza odbędzie się na tere...
03/06/2025

Drodzy Sąsiedzi, w najbliższy weekend czekają nas utrudnienia w ruchu wokół osiedla.

Festiwal Zorza odbędzie się na terenie dawnego Polmosu, potrwa dwa dni i każdego dnia zgromadzi o 35000 gości.

Miasto wygrodzi na potrzeby dojazdu i parkowania fragmenty ulic Jana Pawła II i Warszawskiej. Zamknięta będzie ulica Komandoria.

Ruch na skrzyżowaniu ulic św. Michała i Warszawskiej będzie sterowany przez policję.

Po weekendzie sytuacja wróci do normy.

Szczegóły w komunikacie Miejskiego Inżynieria Ruchu poniżej.

ORGANIZACJA RUCHU PODCZAS FESTIWALU "ZORZA"

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że w związku z zaplanowanym w dniach 6-7 czerwca Festiwalem Zorza w rejonie Malty i Komandorii w Poznaniu wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu.

W dniach festiwalu zamknięte dla ruchu ogólnego pojazdów będą ulice: Świętojańska, Komandoria i południowy odcinek Św. Michała z wyjątkiem dojazdu do parkingu P&R. Wyjazd z ul. Św. Michała na ul. Warszawską może być sterowany ręcznie.

W dniach 6 i 7 czerwca w godzinach od 13:00 do 3:00 w nocy dnia następnego na potrzeby festiwalu zamknięty będzie zachodni odcinek ul. Termalnej od ul. Św. Michała do Hotelu Novotel Poznań Malta. W tym czasie wjazd i wyjazd do hotelu będzie możliwy od strony ul. Krańcowej i Grodzieńskiej.

W dniach 6 i 7 czerwca w godzinach od 22:30 do 2:00 w nocy dnia następnego prawy pas ul. Jana Pawła II oraz sąsiedni parking kolejki Maltanka zostanie wydzielony na potrzeby postoju TAXI oraz postoju ogólnego do 1 minuty (w rejonie parkingu Maltanki). Prędkość maksymalna na zwężonym odcinku wschodniej jezdni ul. Jana Pawła II będzie ograniczona do 30 km/h.

W czasie festiwalu zwężona w związku z remontem będzie ul. Warszawska, utrzymane będą skręty w prawo z ul. Warszawskiej. Dojazd do ul. Grodzieńskiej i Termalnej możliwy będzie przez ul. Krańcową lub ul. Mogileńską i Czekalskie.

Ponadto w związku z organizacją festiwalu od 30.05 do 12 czerwca mogą obowiązywać zakazy zatrzymywania się na ul. Komandoria, a od 3 do 8 czerwca - zakazy zatrzymywania się na ul. Świętojańskiej.

W związku z organizacją festiwalu i przemieszczaniem się jego uczestników Policja może wprowadzać dodatkowe dynamiczne zmiany w organizacji ruchu.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie zmian.

Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Poznański skierowało w ostatnim czasie list otwarty do biura prezydenta Miast...
21/05/2025

Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Poznański skierowało w ostatnim czasie list otwarty do biura prezydenta Miasto Poznań w sprawie planów zabudowy Ostrowa Tumskiego.

Zabudowa oznacza nie tylko zmianę krajobrazu w otoczeniu Katedry, ale także poważną ingerencję w przyrodę na wyspie i potencjalne zniszczenie stanowisk archeologicznych.

Warto zwrócić uwagę, że teren ten ma unikalne znaczenie dla historii polski i należy głosy fachowców traktować poważnie.

Adres

Św. Michała
Poznan
61-118

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Cyryl Kwaśniewski - radny osiedlowy z Komandorii umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij