15/12/2025
PLAN OGÓLNY - OSTATNIE POSIEDZENIA KOMISJI JUŻ DZIŚ
W zeszłym tygodniu uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta. Posiedzenie było poświęcone części wschód, a więc przede wszystkim: Ostrów Tumski - Północ oraz tereny wokół Malta Poznań.
Wysłuchałem wielu głosów. Każda z tych stron reprezentuje inne środowisko, ale najważniejszy postulat wydaje się jeden:
👉 Miasto może być gospodarzem tego obszaru i może ukształtować tam dzielnicę przyjazną obecnym i przyszłym pokoleniom szanując kontekst przyrodniczy i historyczny.
Jak?
❤️ Zachowajmy ludzką skalę
Nie musimy wszystkiego zamieniać w gęste dzielnice mieszkalne. Historia pokazuje, że dobrze mieszka się tam, gdzie są dobre jakościowo przestrzenie wspólne a budynki mają ludzką skalę - 4 piętra, nie 6 czy 8.
Miejsca dobre do życia to takie gdzie chce się bywać nie tylko w celu przenocowania. Wymaga to ograniczonego ruchu samochodowego, otwartych przestrzeni wspólnych, lokali i innych miejsc które generują ruch, ale też ogrodów i przestrzeni wewnętrznych między blokami. Takie potencjał ma relatywnie niska, rozrzeźbiona zabudowa, która nie przytłacza.
👉O tym pisali panowie Krzysztof Rosenkiewicz - profil publiczny i pan Przemysław Plewiński .
(Przy okazji w akademiku na terenie Seminarium Duchownego, warto zapytać skąd w MPZP dla południowej części Ostrowa Tumskiego wzięło się 32 metry zabudowy w strefie 891SU a więc 2-4 kondygnacji powyżej sąsiedztwa gdzie jest 15-25 metrów)
🚦 Nie twórzmy problemów transportowych
Dla Ostrowa Tumskiego obawy budzi także problem logistyki. Na nowej wyspie ma zamieszkać w sumie 8000 ludzi i będą mieli do dyspozycji malutką ulicę Marii Panny (w którą nie da się skręcić z Mostu Chrobrego w nowym projekcie!!) oraz... wyjazd w Podwale na kompletnie zablokowane Rondo Śródka (na dzień dzisiejszy 179 kolizji za rok 2025). NIe ma możliwości by nie tworzyły się tam korki, skoro te powstają codziennie nawet przy dużo mniejszym Kampusie Politechniki przy ul. Berdychowo.
Tego samego można spodziewać się na ulicy Termalnej i Warszawskej. Zwracam uwagę, że już dziś w godzinach wzmożonego ruchu ul. Termalna korkuje się. Co będzie po rozbudowie osiedli i powiększeniu term i ich otoczenia o kolejne strefy usługowe? Jak miło będzie siedzieć na nowych ławkach postawionych wśród nowych nasadzeń gdy 50 metrów dalej będą stały sznury samochodów lub będzie trwał ciągły ruch samochodowy? Kto tam nie bywa, ten nie zrozumie.
👉O to apelują Rada Osiedla Ostrów Tumski Śródka Zawady Komandoria oraz Rada Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie.
🌳 Uszanujmy przyrodę na wyspie
Uważam, że należy w tym także uwzględnić charakter przyrodniczy Ostrowa Tumskiego. Nie powinniśmy tworzyć zabudowy która będzie szkodziła ptakom czy oddziaływała na stosunki wodne w glebie.
Musimy musimy pamiętać o sile wody która zawsze znajdzie sobie ujście. Z około 50 prawie 8 hektarów zostanie zabetonowane, w samym sercu wyspy. Przy wysokiej zabudowie będą konieczne głębokie fundamenty i garaże. Gdzie popłyną wody podziemne? Co będzie działo się w razie podniesienia stanu wód? Czy serce Ostrowa Tumskiego przetrwa te zmiany?
👉O tym wspominali przedstawiciele Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Poznański.
💚 Ratujmy wschodni klin zieleni
Przyroda umiera powoli, a potem nagle.
Podobnie z Maltą. Tak, jest ona sztucznym akwenem, ale tereny wokół niej to naturalne przedłużenie korytarza wzdłuż Cybiny. Walorem tego rejonu do niedawna była ciągłość klina zieleni. Tak jak na zachodzie mamy piękny szlak Cytadela - Park Wodziczki - Sołacz - Strzeszyn - Rusałka, tak na wschodzie Poznania mogliśmy mieć szlak od Warty, przez Maltę, Antoninek i Olszak, aż do jeziora Swarzędzkiego i dalej. Zniszczono w zasadzie to, co funkcjonowało od dekad ponieważ powstało nieszczęsne apartamenty przy Termach.
Za termami powstanie gigantyczna kubatura parkingu, znów w klinie zieleni przy parku Tysiąclecia. Na przeciw powiększy się hotel. Tzw. Park Mielochów lada moment również zostanie zabudowany, bo zieleń jest tam skutecznie przerzedzana przez właścicieli od kilku lat. Zabudowane zostanę całkowicie działki przy Rondzie Śródka.
Co dalej? Czy Miasto pozwoli na kompletną likwidację Maltanskie Poznań? Mam nadzieję, że nie. To będzie oznaczało odcięcie resztek połączeń wschodniego klina zieleni z obszarem nadrzecznym.
👉O to zabiegają mieszkańcy Maltańskiego ale też wszyscy Ci którym zależy na utrzymaniu bliskości przyrody w mieście.
Zarówno Ostrów Tumski jak i Malta mogą jeszcze zostać uchronione. Pytanie, jak zagłosuje w najbliższych dniach komisja. Przedstawione powyżej głosy to nie jest jakiś margines. One realnie wybrzmiewają w ostatnich miesiącach.
Przemysła Plewiński
Sara Szynkowska vel Sęk
Tomasz Wierzbicki
Andrzej Rataj Wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania
Halina Owsianna
Łukasz Mikuła