Taksówkarze Zawodowi Miasta Poznań SZPT

Taksówkarze Zawodowi Miasta Poznań SZPT Taksówkarze Miasta Poznań (SZPT) Chcemy być Waszym reprezentantem przed urzędami. W grupie siła ! Pomóż nam, pomóż sobie !!!

Celem Naszego Stowarzyszenia jest zjednoczenie całego poznańskiego środowiska taksówkarzy w walce o nasze dobro i dobro naszych rodzin !

04/11/2025

Historia wielkiego spowolnienia. Jak Uber rozjechał Polskę.

19 sierpnia 2014 roku Uber oficjalnie pojawia się w Polsce.
Jest to data, którą można zapisać wielkimi literami w historii Uber Polska – i czarnymi jeszcze większymi w historii RP i w historii polskiego prawa.

W tamtym czasie zamówienie taksówki w Warszawie oznaczało jeden prosty rytuał – trzeba było zadzwonić do korporacji, wytłumaczyć operatorce, gdzie dokładnie jest Rotunda, a gdzie Kino Luna, i czekać, aż przyjedzie taksówka.
Rynek był może nieidealny, ale był dobrze uregulowany.

I wtedy wjechał Uber, samozwańczy „zbawca transportu miejskiego”. Amerykański sen z Doliny Krzemowej. Wystarczyło kilka kliknięć w aplikacji, żeby przejechać pół Warszawy za… 10 złotych.
Kto mógłby się oprzeć?

2013 rok należy nazwać rokiem cudów i złudzeń
Właśnie wtedy w marcu 2013 roku w niemieckim Hanowerze odbyły się targi technologiczne CeBIT. Partnerem była Polska, a hasłem przewodnim - Share Economy.
Z uśmiechami na twarzy otwierali je Angela Merkel i Donald Tusk. Zachwyceni nowym światem, nowymi technologiami, cyfryzacją i współdzieleniem: samochodów, mieszkań, życia.
Mówili że to przyszłość!!
Nikt nie przypuszczał, że ta „przyszłość” stanie się sztyletem wbitym w kręgosłup polskiego państwa prawa i polskiej gospodarki, że ta "przyszłość" to przyszłość bezprawia i przelanej krwi na polskich drogach, to "przyszłość" setek zgwałconych kobiet, to "przyszłość" masowej fali zła i strachu, to "przyszłość" mafii przewozowej której ojcem chrzestnym jest aplikacja Uber.

Uber to ponoć symbol „nowego świata” który przekonywał, że każdy może być przedsiębiorcą:
Masz samochód i wolny czas?
Masz kapitał!
Zarabiaj, dorabiaj, współdziel!
Dzisiaj już wiemy doskonale, że tak - Uber to symbol "nowego świata bezprawia i samowolki"
Ale wracamy na tory historii.
Media rozpływały się w zachwytach. Pisano o milionerach z pasji, o tancerzach i muzykach, którzy „dla przyjemności” wożą ludzi po mieście za półdarmo.
Uber budował legendę i ocieplał swój i kierowców wizerunek którzy rozdawali darmowe pączki w tłusty czwartek, promocje, uśmiechy.
Do ponurej Wschodniej Europy przyjechał "zbawca" z misją „unowocześnienia świata"
Deregulacja Gowina – prezent dla Ubera, zanim jeszcze przyjechał

W lipcu 2013 roku, jeszcze przed pojawieniem się Ubera w Polsce, a zaraz po wcześniej wspomnianych targach CeBIT, ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przeforsował tzw. ustawę deregulacyjną.
Oficjalnie, miała ona „otworzyć zawody” i „ułatwić młodym start w życiu zawodowym”.
W praktyce była w naszym odczuciu, między innymi przygotowaniem do rozbrojeniem polskiego systemu licencyjnego w przewozie osób taksówką, który przez dekady chronił pasażerów i zapewniał uczciwą konkurencję na rynku przewozów. Gowin i spółka przygotowali podłoże i wyznaczyli kierunek.
Gowin przekonywał, że to „koniec państwowego monopolu”.
W rzeczywistości jednak był to początek "anarchii transportowej", która w ciągu kilku lat zamieniła ulice polskich miast w laboratorium nielegalnych eksperymentów które bardzo często kończą się ludzką tragedią.
Czy to był zbieg okoliczności, że deregulacja nastąpiła tuż przed wejściem Ubera?
A może jednak celowe przygotowanie rynku dla globalnych platform, które nie miałyby szans w starciu z silnym, dobrze zorganizowanym sektorem polskich taksówek?
Historia nie zna przypadków tak perfekcyjnie „zgranych w czasie” zmian prawa i ekspansji amerykańskiego giganta.

To nie była reforma, to był rozbiór rynku usług przewozowych.
Zamiast wzmacniać polski transport, otworzono drzwi oprawcy bez cienia polskości, bez lojalności wobec naszego państwa i bez poszanowania dla jego przepisów prawa.
W imię fałszywej „modernizacji” wylano fundamenty pod przyszłe bezprawie, a na polskie drogi wypuszczono tysiące anonimowych kierowców, których nikt nie kontroluje.

To "początek złej ery" ery, w której ministerialny podpis otworzył bramy dla systemu, który później kosztował życie wielu ludzi na polskich drogach.

Uber przywiózł do Polski coś znacznie tańszego, bezkarność.
Czy to konkurencja? Ależ owszem, w pewnym sencsie tak - mozna to nazwać konkurencją, tylko ta konkurencja jest wówczas poza jakimikolwiek regulacjami.
A zgodnie z polskim prawem usługi przewozu pasażerskiego można było wykonywać wyłącznie jako taksówkarz lub w ramach przewozów okazjonalnych, posiadając odpowiednią licencję.
Proste?
W teorii - bardzo proste. Ale w praktyce to zaczynał się spektakl absurdu.
Bo Uber przekonywał wszystkich dookoła że jego kierowcy to nie kierowcy, tylko „zwykli ludzie”, którzy „pomagają innym przemieszczać się po mieście”, że jego kierowcy to nie przedsiębiorcy czy pracownicy.
Nie prowadzą działalności, nie są taksówkarzami więc prawo licencyjne ich nie dotyczy.
To był pierwszy akt wielkiego kłamstwa które należało bronić.
Uber wprowadza system Grayball - czarne serce aplikacji
Uber zrozumiał jedno, że z prawem można przegrać, ale każdy systemem oszukć.
I wtedy na scenę wchodzi najbardziej diaboliczny wynalazek ery „innowacji Grayball".
Jest to narzędzie stworzone przez informatyków Ubera i miało jedno zadanie, oszukiwać służby kontrolne.
Gdy urzędnik próbował zamówić kurs w ramach kontroli, aplikacja „nie widziała” żadnego samochodu. albo pokazywała auta-widma, fikcyjne pojazdy uczestniczące w jakiejś „kampanii promocyjnej czy reklamowej”.
To była cyfrowa mgła, w której polskie prawo gubiło orientację.
Uber zakładał wokół urzędów, komend policji i inspekcji transportu drogowego tzw. "geofencing" - wirtualne strefy, które pozwalały rozpoznawać, że ktoś próbuje ich skontrolować.
Analizowano dane, numery kart kredytowych, telefony, adresy domowe i służbowe.
Jeśli ktoś wyglądał na podejrzanego blokowano jego konto.
Kontrola? Niemożliwa.
Służby? Oślepione.
Prawo? Sparaliżowane przez jedno kliknięcie w systemie.
A co najgorsze , Uber robił to zupełnie legalnie.
Bo w regulaminie aplikacji czarno na białym zapisano, że "zamawianie przejazdu w celach kontrolnych to naruszenie warunków umowy”.
Czy to można nazwać "Korporacyjnym wywiadem"
Dokładnie tak było
Uber nie tylko oszukiwał. Uber budował siatkę "cyfrowych agentów" i śledził swoich przeciwników. Ale nie tylko cyfrowi agenci rozpracowywali przeciwnika.
Uber pisał wnioski o dostęp do informacji publicznej które zawierały pytania o nazwiska urzędników, którzy zamawiali przejazdy, o służbowe karty płatnicze, a nawet o numery tych kart.
To już nie była innowacja. To była inwigilacja państwa.
I nikt nie reagował.
Polska - państwo niepodległe, państwo prawa z kodeksami, ustawami i regulacjami z ministerstwami i urzędnikami była jak słoń stojący na nogach z waty.
A Uber miał dolary, prawników i pomysł na biznes ale chwilami brakowało czasu.
Gra toczyła się zawsze i toczy do dziś o to, by polskie prawo nie nadążyło z regulacjami rynku'.
Trzeba było zadbać o "wielkie spowolnienie"
To słowo "spowolnienie" weszło do słownika urzędników i sędziów jak magiczne zaklęcie.
Uber wiedział, że czas to pieniądz, a w tym przypadku - czas to władza i potęga.
Dlatego przeciągał wszystko w czasie, kontrole, rozprawy, odwołania. W sądach, na jednego urzędnika z teczką przypadał cały sztab prawników opłacanych przez Ubera.
Sędziowie, którym trzeba było tłumaczyć, czym jest aplikacja mobilna, dla „świętego spokoju” umarzali postępowania.
Procesy ciągnęły się latami, a kierowcy wracali za kierownicę, Uber śmiał się z systemu, który nic im nie mógł zrobić.

Wśród akt sądowych z lat 2015–2018 widnieje obraz totalnej bezradności państwa.
Tak np. Krakowski urząd złożył 36 wniosków o ukaranie kierowców Ubera. Tylko jeden wyrok skazujący z 23 lutego 2018 roku.
Grzywna? 100 złotych.
Reszta spraw została umorzona, odroczona, lub zakończona uniewinnieniem.
Aby dramatu było mało na scenę wchodzi młoda sędzia z Krakowa która orzeka, że prezydent miasta nie ma prawa kierować wniosków do sądu, bo to wykracza „poza jego delegację”.
I to wystarczyło!
Jak kostki domina kolejne sądy zaczęły odrzucać sprawy przeciwko Uberowi, powołując się na ten skądinąd "bezprawny precedens".
gdyż właśnie prawo zostało wyłączone z użycia.
A przecież polskie prawo stanowi jasno, "wnioski do sądu może kierować straż miejska, policja oraz inne jednostki organizacyjne, które ujawniły wykroczenie.
Tak było od zawsze.
Aż do momentu, gdy nie pojawił się Uber który nauczył polskie sądy, że można inaczej.
Tak właśnie zakończył się pierwszy rozdział historii, w której amerykański kod źródłowy pokonał polski kodeks karny.
A w tle pozostają milczący urzędnicy, zagubieni sędziowie i tysiące uczciwych kierowców, których prawo zostawiło samych sobie.
Ale to był dopiero początek ery bezkarności pod przykrywką innowacji. Ery w której państwo polskie nie przegrało z firmą technologiczną, ono po prostu przestało walczyć.
ciąg dalszy nastąpi.....

01/11/2025

Audycja przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia.Zamówienie taksówki jest dziś banalnie proste. Kilka kliknięć i jesteśmy na miejscu. Ale czy mamy świado...

24/10/2025

Odpowiedź na oświadczenie firmy Uber które jest manipulacją krążącą między kłamstwem a „Bogiem Techny”
treść oświadczenia znajdziesz tutaj
https://informator-stolicy.pl/artykul/po-protescie-taksowkarzy-uber-polska-wydal-oswiadczenie?utm_source=chatgpt.com
Firma Uber po raz kolejny przedstawia opinii publicznej narrację o „najwyższych standardach bezpieczeństwa” i „działaniu w zgodzie z prawem”. Brzmi to dumnie, wręcz futurystycznie jakbyśmy mieli do czynienia z technologicznym zbawcą transportu, który jedną aplikacją uzdrawia świat. W rzeczywistości to opowieść o „Bógu Techny” o start-up z nieograniczoną kwotą możliwych strat, ale z jeszcze większym budżetem na PR i marketing.

Uber zachowuje się nie jak pośrednik nie jak przewoźnik, ale jak ideologia: ponad państwem, ponad prawem, ponad odpowiedzialnością. Prawo ma obowiązywać wszystkich, tylko nie jego, a jeżeli prawo ma go dotyczyć to jedynie na jego warunkach i zasadach.
PIERWSZE KŁAMSTWO !!
„Współpracujemy tylko z licencjonowanymi kierowcami”
To nieprawda.
Na ulicach całej Polski wciąż jeżdżą kierowcy korzystający z aplikacji Uber bez obowiązkowych licencji, bez ważnych wypisów do licencji, z rejestracjami pojazdów poza CEPIK lub pojazdami, które formalnie zostały z tej bazy wykreślone. Kierowcy bez prawa jazdy, z podrobionym prawem jazdy, bez obowiązującego od czerwca tego roku polskiego prawa jazdy, kierowcy poszukiwani przez wymiar sprawiedliwości, kierowcy bez prawa pobytu na terytorium RP i tak wymieniać można bez liku ........ ale może Uber i jego przekupni fani zaraz będą przekonywać całe społeczeństwo i oczywiście ustawodawcę że statystyki przeprowadzonych kontroli są kłamliwe, nierzetelne.
Statystyki z samej Warszawy możemy zobaczyć na oficjalnej stronie Urzędu https://um.warszawa.pl/-/kontrole-przewozow-osob-w-warszawie Wyniki są dramatyczne - 12,25% to źle zweryfikowani niby-taksówkarze (bez uprawnień, bez prawa pobytu lub poszukiwani przez wymiar sprawiedliwości), natomiast 16,57% skontrolowanych kierowców popełniło inne wykroczenia w postaci naruszenia prawa lokalnego i ustawowego.

❗️86 kierowców nie miało wypisu z licencji podczas kontroli,
❗️9 kierowców nie posiadało badań lekarskich i psychologicznych,
❗️140 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego,
❗️55 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania,
❗️5 kierowców było po spożyciu środków odurzających i alkoholu,
❗️22 kierowcom zatrzymano prawa jazdy,
❗️14 kierowców posługiwało się fałszywym prawem jazdy,
❗️24 kierowców było poszukiwanych,
❗️253 dowody rejestracyjne zostały zatrzymane,
❗️1 kierowca popełnił przestępstwo karno-skarbowe - wydał paragon fiskalny dla pasażera na nieistniejącą firmę,
❗️4 kierowców nie wydało dla pasażera paragonów fiskalnych,
❗️Straż Graniczna zatrzymała 37 kierowców za nielegalny pobyt,
❗️służby wystawiły 654 mandaty karne.❗️
W sumie co trzeci kierowca został ukarany mandatem karnym co
Z naszych obserwacji wynika, że jeden zweryfikowany kierowca to kilku kierowców. Kierowcy przekazują konta innym (nie zweryfikowanym) osobom (często nie kierowcom), wbrew prawu i bezpieczeństwu pasażera.

Uber mówi w oświadczeniu o Blokowaniu kont?
Owszem, zdarzają się takie przypadki ale dopiero po kontroli służb lub wiadomości medialnej.

Uber powołuje się na licencje i kontrole dokumentów, ale nie potrafi wskazać ani jednego przypadku zgłoszenia do organów o podejrzeniu fałszywych dokumentów, ani jednej sprawy skierowanej do sądu - obłuda i fałsz!!!!
Jeśli mówimy o bezpieczeństwie – to czemu to nie Uber, lecz policja, KAS, ITD ujawniają kierowców bez ważnych uprawnień?
Automatyczne sprawdzanie w CEPiK to fikcja systemowa, która działa tylko dla ochrony interesów firmy – nie dla ochrony pasażera.

Zresztą - jeśli wszystko jest legalne, to skąd w polskich sądach setki spraw o zatajanie dochodów, fałszowanie czasu pracy i przewozy bez licencji? - ciekawe 🤔🤔
KOLEJNE KŁAMSTWO - bądź prawda selektywna !!!
„Wprowadziliśmy technologię selfie, szkolenia i kursy”
To jedyny obszar, w którym Uber naprawdę jest pierwszy - włos na głowie się jeży, ale spokojnie - jest pierwszy w kreowaniu pozoru odpowiedzialności. Selfie co 50 kursów to nie bezpieczeństwo - to system ochrony interesów, nie pasażera przed zagrożeniem.

Szkolenia z przepisów i darmowe kursy języka polskiego - brzmi świetnie. Zastanawiające jest w jakim języku kurs przechodzi obywatel który posługuje się jedynie dialektem plemiennym bądź innym niż wskazanym w oświadczeniu firmy Uber.

Uber działa dokładnie według logiki „Boga Techno”:
Czasami nawet nie musi zarabiać, on musi istnieć i wystarczy, że rośnie w kłamstwie, buduje fundamenty pod nowe regulacje które zniszczą konkurencję.
Strata finansowa to inwestycja a Prawo? To tylko mała przeszkoda, którą zmienia się lobbingiem przy zastosowaniu formy kup i wymagaj, podaruj i żądaj.
Uber i jego technologia nie zastępuje odpowiedzialności. Uber może codziennie modlić się do swojego "Boga Techny" ale niestety bogowie nie nie zawsze słuchają Waszych modlitw i nie zawsze spełniają marzenia.
Uber nie jest symbolem nowoczesności. Stał się symbolem bezkarności. I dopóki prawo nie będzie egzekwowane, dopóty „Bóg Techny” będzie się śmiał i triumfował.
Czas obudzić Boga w NAS - jeszcze Polska jest Polską Czas obudzić wszystkich zahipnotyzowanych przez Uber i "Boga Techny"

18/10/2025
https://www.facebook.com/share/p/17bN9dTpuw/
10/10/2025

https://www.facebook.com/share/p/17bN9dTpuw/

Warszawskie służby podsumowały dziewięć miesięcy kontroli kierowców taksówek i aut świadczących przewozy osób przez aplikacje. Wyniki pokazują, że choć nielegalnych kursów jest mniej niż rok temu, wciąż nie brakuje kierowców bez uprawnień czy prowadzących pod wpływem alkoholu

02/10/2025

Policjanci z komisariatu w Kórniku zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie taksówkarza w podpoznańskich Żernikach. Obywatele Ukrainy usłyszeli już zarzuty.

29/09/2025

szczegóły niebawem
zaglądajcie do ogłoszeń i wiadomości w swoich aplikacjach - na swoich forach i w strefach kierowców - obserwujcie nasze profile społecznościowe.

Do rozpoczęcia akcji protestacyjnej pozostało już naprawdę niewiele dni, prosimy o pełną mobilizację.
Przypominamy o zbiórce środków - to naprawdę bardzo ważne a wręcz konieczne żebyśmy mogli ze spokojem oczekiwać reakcji na nasze postulaty. Podejdźmy Wszyscy do naszego wspólnego problemu z pełnym profesjonalizmem i w pełni przygotowani na każde rozwiązania.
Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/89rrz8
Przypominamy również o podpisywaniu Petycji - do dosłownie chwila która nic nie kosztuje a jest gestem solidarności i pojednania
Link do podpisania Petycji:
https://www.petycjeonline.com/porozumieni_branowe_taxi_polska

https://www.gov.pl/web/witd-poznan/piatkowa-akcja-taxi
16/09/2025

https://www.gov.pl/web/witd-poznan/piatkowa-akcja-taxi

W piątek 12 września, na terenie miasta Poznania została przeprowadzona akcja kontrolna, ukierunkowana na przewozy „taksówkami”. Kontrole przeprowadzili Inspektorzy Transportu Drogowego, wspólnie z funkcjonariuszami Policji z Komendy Miejskiej oraz Komendy Wojewódzkiej, funkcjonariuszami S...

OGÓLNOPOLSKI PROTEST TAXI Początek Października to nasza ostatnia szansa!Protest pod kontrolą prawnika.Idziemy na wojnę ...
19/08/2025

OGÓLNOPOLSKI PROTEST TAXI
Początek Października to nasza ostatnia szansa!
Protest pod kontrolą prawnika.
Idziemy na wojnę ostateczną.
Mobilizujemy wszystkie siły!
Wszyscy razem możemy więcej.
Sami nie zrobimy NIC
Zbiórka: https://zrzutka.pl/89rrz8
Info: taxi-solidarnosc.pl / akcjataxi.pl / taxiprawda.pl
RAZEM WYGRAMY!

✊ Zbieramy na protest w obronie NASZEGO PRAWA NASZEJ SPRAWIEDLIWOŚCI NASZEGO ZAWODU!✊⛔ STOP bezprawiu przewoźników aplikacyjnych!📢 TO CZAS NA NASZ RUCH - NA RUCH OBYWATELSKI!To walka o przyszłość uczciwej pracy, równości wobec prawa i bezpieczeństwa każdego z nas.Dziś w Polsce, w...

02/08/2025

📢 ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ 🚕🔥

📍 Przed budynkiem Sejmu RP, ul. Wiejska, Warszawa
📅 Poniedziałek, 4 sierpnia
🕚 Godzina: 11:00

‼️ Temat konferencji: BEZPIECZEŃSTWO W ODPŁATNYM PRZEWOZIE OSÓB TAKSÓWKĄ

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH TAKSÓWKARZY z Warszawy i z całej Polski – bądźcie z nami na miejscu!
Ta konferencja to takie małe preludium do dużej akcji protestacyjnej, którą przygotowujemy na przełom września i października - konkretna data będzie ogłoszona niebawem.

🚨 Ta konferencja to sygnał, że środowisko taksówkarskie budzi się i nie zamierza już dłużej milczeć.
🔴 STOP bezkarności aplikacji!
🔴 STOP ukrywaniu przestępców za kierownicą aplikacyjnych taksówek!
🔴 STOP sabotażowi zawodu taksówkarza!
🔴 STOP bezczynności ustawodawcy!

📣 Przypominamy również o TRWAJĄCEJ ZBIÓRCE ŚRODKÓW na organizację protestu!
https://zrzutka.pl/89rrz8
Wasze wsparcie to realna siła – to dzięki Wam działamy i przygotowujemy się do największego zrywu środowiska od lat.
➡️ Jeśli jeszcze nie wsparłeś – zrób to teraz! Pomóż nam nagłośnić prawdę i obronić nasz zawód.

🗓 4 sierpnia, godz. 11:00, ul. Wiejska – BĄDŹ Z NAMI!

Wesprzyj związek
Dzięki Twojej pomocy wspólnie osiągniemy cel!
Wpłatę można również przekazać bezpośrednio na nasze konto bankowe z dopiskiem - organizacja i zabezpieczenie protestu
Nr rachunku dla darowizny w walucie PLN (polski Złoty)
m-Bank: PL 35 1140 2004 0000 3202 7637 5915

Adres

Winogrady
Poznan
61-646

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Taksówkarze Zawodowi Miasta Poznań SZPT umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Taksówkarze Zawodowi Miasta Poznań SZPT:

Udostępnij