CREWŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna Filia w Poddębicach

CREWŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna Filia w Poddębicach Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Poddębicach

🦋🪾Korzenie i skrzydła🦋🪾Dzisiaj w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia dla uczniów klas IV–VIII, ze Szkoły Pods...
16/06/2026

🦋🪾Korzenie i skrzydła🦋🪾
Dzisiaj w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia dla uczniów klas IV–VIII, ze Szkoły Podstawowej w Porczynach 📚✨.
Tematem spotkania były „Korzenie i skrzydła: o rodzinie, kulturze i tradycjach” 🌿🕊️. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa rodzina 👨‍👩‍👧‍👦, pielęgnowanie tradycji 🎎 oraz wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie 💫.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacji 💻, dzielili się swoimi doświadczeniami 💬😊 oraz aktywnie brali udział w rozmowach i przygotowanych zadaniach.
Szczególnie interesującą częścią spotkania były rozmowy z uczniami klasy VIII 🎓, którzy dzielili się swoimi marzeniami i planami dotyczącymi wyboru szkół ponadpodstawowych 🏫✨. Była to cenna okazja do wymiany myśli i rozmów o przyszłości 🌟.
Spotkanie było okazją do refleksji nad tym, co daje nam „korzenie”, a co pomaga rozwijać „skrzydła” 🌱🕊️.
Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Gontarz oraz Pani Annie Rokoszewskiej za współpracę, życzliwość i wspólnie spędzony czas ❤️🤝😊.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie 💪, aktywność 🌟 i mnóstwo pozytywnej energii 😊✨!
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadania z Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na rok 2026, zadanie pod nazwą "Kultura na wyciągnięcie ręki".Łódzkie dla Ciebie🦋🪾

We wtorek 6 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece pana Tomasza Polkowskiego dyrektora Muzeum Historii ...
10/06/2026

We wtorek 6 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece pana Tomasza Polkowskiego dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, który poprowadził wykład dla dwóch grup uczniów: z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach. Spotkanie było poświęcone dwóm braciom pochodzącym ze Zduńskiej Woli, których niezwykłe życiorysy mogłyby stać się gotowym scenariuszem na Netfliksa. Jeden z barci to Max (Michał) Factor, stworzył markę kosmetyczną, która zrewolucjonizowała zarówno Hollywood, jak i cały przemysł kosmetyczny. Drugi z braci (Jacob) wybrał "mroczną stronę mocy", zamieszkał w Chicago i... kumplował się Al Capone. W Ameryce był bardziej znany niż Max. Kontrastujące biografie braci pan Polkowski przedstawił na tle historii i kultury XX wieku (emigracji, prohibicji, narodzin kina). Dziękujemy serdecznie Panu Tomaszowi Polkowskiemu za bardzo ciekawe spotkanie, a młodzieży i nauczycielom za udział w nim.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadania z Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na rok 2026, zadanie pod nazwą "Kultura na wyciągnięcie ręki".
Łódzkie dla Ciebie

Kochani, trwa głosowanie na zadania do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2027. Jest też zadanie, które...
03/06/2026

Kochani, trwa głosowanie na zadania do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2027. Jest też zadanie, które my chcemy zrealizować: SI033 Biblioteczna strefa relaksu i edukacji. To zadanie z puli subregionalnej. Projekt zakłada stworzenie w bibliotece przyjaznej, wielofunkcyjnej przestrzeni, która
łączy tradycyjne czytelnictwo z nowoczesną edukacją i odpoczynkiem. Celem jest przyciągnięcie różnych grup wiekowych poprzez atrakcyjną ofertę spotkań i warsztatów, wzbogacenie księgozbioru o nowości wydawnicze oraz usprawnienie
obsługi czytelnika dzięki nowoczesnemu sprzętowi IT. Biblioteka ma stać się „strefą relaksu” – miejscem bezpiecznym, otwartym i inspirującym. Zrealizujemy też międzypowiatowy (Poddębice/Łask) konkurs dla dzieci przedszkolnych. Bardzo prosimy Was o oddanie głosu na nasze zadanie!
Wspieramy też zadania naszej biblioteki macierzystej (wojewódzkie W010) oraz zadanie Filii w Pajęcznie i Wieluniu (subregionalne - SI012).
ZAGŁOSUJ W NASZEJ BIBLIOTECE DO 30 CZERWCA! lub online do 13 lipca! https://bo.lodzkie.pl/glosowanie

📚Komiks📚📚🎨 Dzisiaj w naszej bibliotece odbyły się warsztaty pt. „Komiks: czym jest komiks, jego historia i współczesność...
26/05/2026

📚Komiks📚
📚🎨 Dzisiaj w naszej bibliotece odbyły się warsztaty pt. „Komiks: czym jest komiks, jego historia i współczesność”, skierowane do uczniów klas I D oraz II B z Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Poddębicach.
Spotkanie poprowadził Marcin Bałczewski – polski pisarz, animator kultury, dziennikarz, fotoreporter, wykładowca akademicki oraz recenzent komiksów. Podczas warsztatów młodzież miała okazję poznać historię komiksu – od jego początków po współczesne formy i najpopularniejsze gatunki. Prowadzący opowiedział także o roli komiksu we współczesnej kulturze oraz o tym, jak zmieniało się postrzeganie tej formy artystycznej na przestrzeni lat. 🗯️📖
Największą atrakcją zajęć była część praktyczna, podczas której uczniowie sami tworzyli własne komiksy 🎭✏️🖍️. Kreatywności i ciekawych pomysłów nie brakowało, a uczestnicy z dużym zaangażowaniem pracowali nad swoimi historiami i bohaterami.
Warsztaty były niezwykle interesujące i inspirujące 😊. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi ulubionymi tytułami i bohaterami komiksowymi. Dziękujemy panu Marcinowi Bałczewskiemu za ciekawe spotkanie i pasjonującą podróż po świecie komiksu! 👏📚
Zajęcia zostały zorganizowane w ramach zadania z Budżet Obywatelski Województwa ŁódzkiegoŁódzkie dla Ciebie na rok 2026 pod hasłem „Kultura na wyciągnięcie ręki!” 🤝📚

Dziś odbył się finał XIX Konkursu Literacki talent, który w tym roku odbył się pod hasłem „Kod Ossolińskiego”. Jego cele...
21/05/2026

Dziś odbył się finał XIX Konkursu Literacki talent, który w tym roku odbył się pod hasłem „Kod Ossolińskiego”. Jego celem było m.in. uczczenie Patrona Roku 2026 Józefa Maksymiliana Ossolińskiego (wybitnego humanisty, pisarza, badacza literatury - jednego z najważniejszych polskich mecenasów kultury epoki oświecenia, który w 1817 roku powołał do życia Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Ossolineum), któremu podarował całą swoją prywatną kolekcję książek). szerzenie wśród młodzieży zainteresowania dziedzictwem kultury polskiej oraz literaturą piękną, promowanie młodych talentów literackich oraz stwarzanie im możliwości realizacji zainteresowań i zdolności.
Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu poddębickiego, a zadanie konkursowe polegało na napisaniu dwóch wierszy lub opowiadania na jeden z wybranych tematów: 1. WYOBRAŹ SOBIE, ŻE JESTEŚ BIBLIOTEKĄ. OPOWIEDZ NAM, CO WIDZISZ, CO CZUJESZ, CO MYŚLISZ. 2. WYOBRAŹ SOBIE, ŻE JESTEŚ KSIĄŻKĄ. OPOWIEDZ NAM, CZEGO DOŚWIADCZASZ W KONTAKTACH Z LUDŹMI. W dzisiejszym finale udział wzięli uczniowie z rodzicami/nauczycielami, członkowie jury oraz wicedyrektor CREWL w Sieradzu Daniela Danielewska-Matusiak.

Jury w składzie: Magdalena Skubiszewska-Bilek - przewodnicząca, Alicja Własny oraz Renata Lasocka przyznało następujące miejsca: I miejsce: Alan Mruk- poezja (SP w Kłódnej), Gabriela Błaszczyk – poezja (SP w Zygrach), Nadia Łukasik – proza (SP w Zadzimiu), II miejsce: Amelia Rzepecka – proza (SP w Wartkowicach), Adam Paczkowski – poezja (SP w Zygrach),III miejsce: Cezary Kacprzak – poezja (SP w Zadzimiu) oraz wyróżnienia: Rozalia Prażmowska – proza (SP w Wartkowicach) i Maja Biernat – proza (SP w Zygrach), Patrycja Drzewoszewska – proza (SP w Uniejowie), wyróżnienie: Oskar Brzezowski. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za udział, zaś nagrodzeni dodatkowo książki z serii Biblioteka Narodowa Wydawnictwa Ossolineum.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i w dzisiejszym finale. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym niezwykłych talentów literackich :)

"Spojrzenia i pejzaże duszy" to tytuł wystawy malarstwa Wiktorii Markiewicz, którą od dziś można oglądać w naszej biblio...
20/05/2026

"Spojrzenia i pejzaże duszy" to tytuł wystawy malarstwa Wiktorii Markiewicz, którą od dziś można oglądać w naszej bibliotece.
Autorka wystawy — Markiewicz — absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, obecnie studentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Łódzkim, prowadzi widza ku światom pozornie odmiennym, a jednak splecionym wspólnym spojrzeniem. W swoich pracach łączy zainteresowanie człowiekiem, kulturą i estetyką różnych epok z osobistą wrażliwością na naturę oraz emocje ukryte w obrazie. Jej twórczość staje się przestrzenią dialogu między przeszłością a teraźniejszością, rzeczywistością i wyobraźnią.
Prezentowane obrazy stanowią zbiór prac łączących portret, naturę oraz malarskie inspiracje pejzażem i martwą naturą. Centralne miejsce zajmują portrety kobiet inspirowane wybranymi epokami historycznymi oraz zagranicznymi nurtami mody. Nie są one wiernym odtworzeniem dawnych strojów ani realistycznym przedstawieniem postaci z przeszłości. To współczesne interpretacje — próba wyobrażenia sobie, jak minione epoki mogłyby wyglądać dziś i jak odnalazłyby się we współczesnym świecie. Uzupełnieniem wystawy są obrazy inspirowane naturą i otaczającą przestrzenią — martwa natura, pejzaż plenerowy przedstawiający Mauzoleum Izabelli Działyńskiej w Gołuchowie oraz malarska interpretacja dzieła Vincenta van Gogha „Chaty kryte strzechą”. Różnorodność tematów i formatów pozwala ukazać zarówno emocjonalny charakter portretów, jak i wrażliwość autorki na światło, kolor oraz detal.
Prezentowane prace powstały w latach 2020–2026 i stanowią przekrój kilku lat artystycznych poszukiwań oraz rozwoju twórczego artystki. Całość tworzy przestrzeń spotkania przeszłości z teraźniejszością, człowieka z naturą oraz wyobraźni z osobistą refleksją widza.
Wystawa jest prezentowana w ramach zadania z 2026 pod nazwą "Kultura na wyciągnięcie ręki!"
Wystawę można oglądać do 26 czerwca br.
Zapraszamy serdecznie

✨ W świecie baśni – magiczne spotkanie w bibliotece! ✨Wczoraj naszą bibliotekę odwiedziła niezwykle radosna i pełna ener...
19/05/2026

✨ W świecie baśni – magiczne spotkanie w bibliotece! ✨
Wczoraj naszą bibliotekę odwiedziła niezwykle radosna i pełna energii grupa 4-latków z Publicznego Przedszkola im. Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach (z ul. Przejazd). Spędziliśmy wspaniały czas, przenosząc się do krainy wyobraźni! 📚
Głównym punktem programu był teatrzyk kamishibai. Dzieci z zapartym tchem i wielkim skupieniem wysłuchały dwóch klasycznych baśni zilustrowanych na magicznych kartach:
🐺 „Czerwony Kapturek”
🐷 „Trzy świnki”
Po seansie przyszedł czas na dawkę ruchu i świetnej zabawy! Nasze przedszkolaki udowodniły, że są niezwykle skoczne, zwinne i spostrzegawcze. Wspólnie wzięliśmy udział w zawodach:
🏐 dynamicznym podawaniu piłki,
🧺 zręcznościowym „rozwieszaniu prania”,
🎯 celnych rzutach woreczkami,
🧠 baśniowym memory, które idealnie przetestowało pamięć małych odkrywców.
Dziękujemy maluchom oraz ich opiekunom za odwiedziny, uśmiechy i wspólną zabawę. Wasza energia jest niesamowita! Już teraz zapraszamy na kolejne biblioteczne przygody. 👋❤️

„To tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło...” 🤍💛Dokładnie 18 maja przypada wyjątkowa, 106. rocznica ur...
18/05/2026

„To tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło...” 🤍💛
Dokładnie 18 maja przypada wyjątkowa, 106. rocznica urodzin Karola Wojtyły – człowieka, który z małego miasteczka w Małopolsce wyruszył w drogę, by odmienić oblicze świata i Kościoła jako papież Jan Paweł II.
To właśnie te wadowickie korzenie, rodzinne ciepło, ale też wczesne doświadczenie straty i trudów codzienności ukształtowały Jego niezwykłą wrażliwość, miłość do ludzi i niezłomną wiarę.
Dziś wspominamy nie tylko wielkiego przywódcę duchowego, ale przede wszystkim chłopca z Wadowic, który uczył nas, jak być blisko drugiego człowieka.
Jakie słowa lub spotkania z Janem Pawłem II zapisały się najbardziej w Waszych sercach? Podzielcie się swoimi wspomnieniami w komentarzach! 👇

Dziś w naszej bibliotece odbył się Finał V Konkursu „Czytanie to radość!”Był to konkurs czytelniczy organizowany dla ucz...
15/05/2026

Dziś w naszej bibliotece odbył się Finał V Konkursu „Czytanie to radość!”
Był to konkurs czytelniczy organizowany dla uczniów klas I-III powiatu poddębickiego (ze szkół podstawowych w Bałdrzychowie, Uniejowie, Dalikowie, Zadzimiu, Zygrach, Wartkowicach, Pęczniewie i Poddębicach). Wzięło w nim udział 70 uczestników, którzy przez cztery miesiące (od stycznia do kwietnia) czytali wybrane przez nas lektury miesiąca (styczeń – Hans Christian Andersen „Baśnie”- „Dziewczynka z zapałkami”, „Choinka”, „Historia roku” ; luty – „Nasza mama czarodziejka” Joanna Papuzińska ; marzec – „O krakowskich psach i kleparskich kotach : Polskie miasta w baśni i legendzie” ; kwiecień – Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym jak Julia Tuwim został poetą”). Po przeczytaniu każdej wypełniali test online. W każdym miesiącu zwyciężał jeden Laureat Miesiąca (w kwietniu dwóch), a wszyscy uczestnicy zbierali punkty, które na koniec zostały podsumowane. Dodatkowym zadaniem konkursowym było przesłanie pracy plastycznej – iklustracji do wybranej lektury.
Komisja Konkursowa w składzie: Anna Perlińska-Supeł – przewodnicząca, Elżbieta Kowalska, Beata Matusiak-Ignar na podstawie testów konkursowych wyłoniła: Laureatów Miesiąca: styczeń – Tomasz Buch. luty – Zofia Kędzierska, marzec – Pola Kolińska, kwiecień – Zofia Jaśkiewicz i Emilia Kosmalska. W finale I Miejsca zajęli: Tomasz Buch, Faustyna Kauczak, Zuzanna Jaworska, II Miejsca: Maria Napieraj, Nadia Jędrzejczak, Monika Jaworska, III Miejsca: Michał Pietrzak, Pathare Sara, Zofia Kędzierska oraz wyróżnienia: Bartosz Ludwisiak, Hanna Kurzawa, Zuzanna Firaza, Julian Stawiszyński, Aleksandra Gałek, Alana Czyżnik, Jakub Chwiała, Mikołaj Pacześny, Szymon Cepowski i Zofia Kowalczyk. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki za udział. Wszyscy Laureaci otrzymują dodatkowe książki. Nagrody ufundowane zostały przez Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Sieradzu oraz przez panią Annę Perlińską-Supeł (redaktor naczelną portalu www.miastodzieci.pl)

📚✨ W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyły się dziś zajęcia pt. „W świecie baśni”.Naszą bibliotekę odwi...
14/05/2026

📚✨ W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyły się dziś zajęcia pt. „W świecie baśni”.
Naszą bibliotekę odwiedziła grupa 6-latków A z Publicznego Przedszkola im. Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach przy ul. Przejazd 19.
Dzieci wysłuchały baśni „Czerwony Kapturek” przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. Następnie wyruszyły na ratunek Czerwonemu Kapturkowi! Aby dotrzeć do domu babci, przedszkolaki musiały odnaleźć właściwą drogę i wykonać kilka zadań. Nie zabrakło przy tym emocji, dobrej zabawy oraz zdrowej rywalizacji. 🐺🧺🌲
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy dzieciom wielu pięknych spotkań z książką! 💛

Adres

Poddębice
Poddebice
99-200

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 15:00
Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00

Telefon

+48436783604

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy CREWŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna Filia w Poddębicach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria