26/03/2024
Szanowni Państwo❗️
Po opublikowaniu wpisu kandydatki na Wójta Gminy Nowe Piekuty Pani Anny Żochowskiej dotyczącej reformy szkół w Nowych Piekutach i Jabłoni Kościelnej, zaczęły ponownie w moim kierunku pojawiać się pytania, tym razem dotyczące prawidłowości funkcjonowania placówek opiekuńczo - wychowawczych na terenie gminy.
W związku z tym pragnę poinformować:
🔹Po pierwsze, są to od 01.09.2023 roku Zespoły Szkolno-Przedszkolne działające w obu przypadkach w bardzo bliskiej współpracy z organem prowadzącym to jest Wójtem i Radą Gminy, Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną.
🔹Po drugie, praca dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, poziom nauczania, oceniane są nie tylko przez środowisko lokalne, ale pod względem merytorycznym i dydaktycznym przede wszystkim przez organ nadzoru jakim jest Kurator Oświaty w Białymstoku.
🔹Po trzecie, nasze szkoły od lat stawiają przed sobą jak najwyższą poprzeczkę, aby nasze dzieci miały jak najlepsze nauczanie i wychowanie w duchu polskim i patriotycznym.
🔹Po czwarte, nasze szkoły są bardzo dobrze wyposażone, dysponują merytoryczną kadrą, realizują bardzo wiele zajęć dodatkowych stosując nowoczesne metody nauczania.
Szkoły w Nowych Piekutach i Jabłoni Kościelnej są nowoczesne, z dużą gamą zajęć dodatkowych i dbające o indywidualne potrzeby i pasję naszych dzieci.
Pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie naszej Gminy to wspaniali ludzie, pełni pasji, oddani swojej pracy, zapewniający świetną opiekę dla swoich podopiecznych.
Wymienię tylko najważniejsze zajęcia dodatkowe realizowane w naszych szkołach:
🔹sensoryczne, stymulujące rozwój poznawczy zmysłów i umiejętności motorycznych,
🔹zajęcia rewalidacyjne,
🔹emocjonalno-społeczne, wspierające rozwój psychiczny dzieci,
🔹logopedyczne
🔹korekcyjno-kompensacyjne,
🔹gimnastyka korekcyjna,
🔹zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, przyrodniczo-ekologiczne,
🔹koła: muzyczne, plastyczne, języka angielskiego, biblioteczne, literacko-teatralne, dziennikarskie, medyczne,
🔹SKS, „Gramy w ręczną”, zajęcia dodatkowe sportowe,
🔹udostępnianie hal sportowych w okresie wolnym od zajęć w-f dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
🔹karate, zumba dla dorosłych, zajęcia sportowe na „Orlikach”
🔹zajęcia „Doradztwo zawodowe”,
🔹zajęcia z psychologiem, pedagogiem specjalnym i szkolnym (indywidualne, grupowe, klasowe – w zależności od potrzeb),
Ponadto dla uczniów, którzy powrócili z zagranicy, zorganizowane zostały dodatkowe zajęcia z języka polskiego.
Dodatkowe zajęcia językowe od września zaplanowane są dla dzieci z grup przedszkolnych trzylatków, czterolatków i pięciolatków, natomiast uczniowie szkoły podstawowej po raz kolejny zostaną zgłoszeni do programu Youngster, czym już zajmują się nauczyciele języka angielskiego
Także planowane jest wprowadzenie innych zajęć min, z dziedzin programowania i informatyki.
W obu szkołach posiadamy bardzo dobrze wyposażone pracownie specjalistyczne takie jak:
🔹pracownie sensoryczne,
🔹pracownie Laboratoria Przyszłości z mikroskopami elektronicznymi, drukarkami 3D, długopisy 3D, studio filmowe z wykorzystaniem Green Screen-u,
🔹pracownie muzyczne,
🔹pracownie informatyczne, gdzie każdy uczeń pracuje ze swoim komputerem.
Klasy wyposażone są w mobilne szafy z tabletami, tablice interaktywne, mobilne monitory interaktywne.
Sale gimnastyczne z bogatym wyposażeniem służą nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też i dorosłym.
Kadra dydaktyczna stale podnosi swoje kompetencje. Zajęcia prowadzone są w sposób atrakcyjny z wykorzystaniem istniejących pracowni specjalistycznych i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Rokrocznie uczniowie naszych szkół osiągają wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych, często powyżej średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej. Od lat plasujemy się na bardzo wysokim poziomie na tle Województwa Podlaskiego, a nawet Polski, szczególnie w piłce ręcznej i lekkoatletyce.
W bieżącym roku szkolnym realizowany jest projekt na wyposażenie pracowni komputerowej w Nowych Piekutach - na łączną kwotę ponad 50 000 zł. W ramach projektu już zakupiono 11 komputerów oraz serwer. Przeznaczone zostaną na uzupełnienie wyposażenia powiększonych pracowni komputerowych.
Jeżeli chodzi o inwestycje w oświatę to faktem jest, iż co roku z budżetu gminy Nowe Piekuty do subwencji oświatowej Rada Gminy dofinansowuje z własnych środków gminnych co najmniej 33%.
Na 2024 rok subwencja przyznana przez Ministerstwo Finansów wynosi 6,65 mln złotych na utrzymanie bieżące szkół, a będziemy musieli wydać około 9,2 mln złotych.
Czyli Rada Gminy na wniosek wójta przeznaczy co najmniej
3 mln złotych❗️ własnych środków albowiem oświata i wychowanie są dla nas priorytetem.
Obecnie czekamy na pozytywne rozpatrzenie projektu pod nazwą „Kreatywny rozwój dzieci w wieku przedszkolnym oraz nauczycieli z przedszkoli w gminie Nowe Piekuty” na kwotę 272 tys. złotych. Środki te posłużą na wiele dodatkowych zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności w obu przedszkolach.
Nasze szkoły i przedszkola znane są w całym regionie jako bardzo dobrze wyposażone i realizujące swoje zadania na wysokim poziomie. Świadczą o tym opinie i oceny zewnętrzne.
Tak jak wczoraj informowałem 25.03.2024 r. otrzymaliśmy 600 tys. złotych od Samorządu Województwa na przebudowę remont i wyposażenie pomieszczeń dydaktycznych w obu szkołach.
W ubiegłym roku dodatkowo wydatkowane zostało 12,5 mln zł ❗️❗️❗️ na budowę przedszkoli i żłobków. 532 tys. zł na budowę placów zabaw. Remont pomieszczeń w szkołach kosztował nas 113 tys. zł. Wyposażenie Klubów Dziecięcych 740 tys. zł.
Łącznie wydatkowaliśmy prawie 14 mln złotych❗️ na inwestycje w oświacie w latach 2022-2024- wszystko ze środków zewnętrznych.
Pracę Naszych Szkół, nowoczesne metody nauczania, wyposażenie, ilość i różnorodność zajęć dodatkowych przedstawionych w powyższej informacji pozostawiam do Państwa Oceny.
Szczegółowe informacje o pracy Naszych Szkół, dostępne są dla Państwa na stronach internetowych i mediach społecznościowych Naszych Placówek.
Z poważaniem
Marek Kaczyński
Wójt Gminy Nowe Piekuty