XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego

XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego Dołącz do naszej społeczności jeśli jesteś ambitny, wiesz w który kierunku zmierzasz i nie boisz się wyzwań, jakie stawia przed Tobą świadoma edukacja.
(1)

Wesołych Świąt!
19/12/2025

Wesołych Świąt!

Drodzy,kolejny koncert za nami. Tym razem wsparliśmy budowę hospicjum dziecięcego w Sochoniach.Dziękuję bardzo Panu Grze...
19/12/2025

Drodzy,
kolejny koncert za nami. Tym razem wsparliśmy budowę hospicjum dziecięcego w Sochoniach.

Dziękuję bardzo Panu Grzegorzowi Dziugiełowi, wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, artystom oraz całej społeczności Kazika. Ponowie pokazaliśmy, że dobro i wrażliwość potrafią jednoczyć ludzi. Mamy tę moc i nie zawahaliśmy się jej użyć!

Dziękuję raz jeszcze, pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych Świąt oraz spokojnego Nowego Roku!
Dorota Borysiuk

19/12/2025
On Wednesday, 21st of November we had an International Lunch. Some students prepared traditional dishes from countries l...
19/12/2025

On Wednesday, 21st of November we had an International Lunch. Some students prepared traditional dishes from countries like: Spain, Japan, The U.K, The USA, Ukraine.We could buy food paying nearly nothing.Everything was delicious. The event was organised by Mrs Wiśniewska and Mrs Zadrożna.Thanks for such attractive breaks.

Students from class 1b

El almuerzo internacional que hemos celebrado recientemente en mi escuela era muy exitoso.Los estudiantes pudieron probar platos economicos de distintos paises y todo transcurrio en un ambiente agradable y acogedor. El evento resulto ser una experiencia valiosa e interesante para todos los participantes.

Nina Mieszkowska - 3f

Yesterday we spent a break with Santa Claus. That was really magic 20 minutes. Everybody was really excited about it. Sa...
18/12/2025

Yesterday we spent a break with Santa Claus. That was really magic 20 minutes. Everybody was really excited about it. Santa Claus had a great sence of humour. He told us about his work. Its difficult for him to give us presents during one night while going around the world. We also asked about his reindeers especially Rudolf. It was Christmas music in the background.In the end he gave us sweet gifts. This day will stay in our memories for a long time. We had a great fun!

Students- class 3f

Papá Noel vino a nuestra escuela la semana pasada.
Estaba sentado en el pasillo; podíamos verlo y hablar con él.
Hablaba con nosotros en español revelando un espíritu muy divertido y un poco sorprendentemente español, creando un ambiente lleno de alegría.
Todos estábamos de buen humor, a pesar del ruido constante y se podía sentir el espíritu navideño en la escuela.
Muchos estudiantes le hicieron preguntas y él respondió con paciencia, siempre sonriendo. Antes de irse, repartió tartas y deseó felices fiestas a todos. Fue una experiencia inolvidable que nos llenó de entusiasmo y energía.

Kinga Jeżewska- 1b

Symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa ONZW dniu 3 grudnia 2025 roku w naszej szkole w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwi...
18/12/2025

Symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ

W dniu 3 grudnia 2025 roku w naszej szkole w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 3a, pod kierunkiem nauczyciela historii i wos, Jakuba Czyszkowskiego, zorganizowali symulację obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Poszczególni uczniowie jako przedstawiciele wybranych państw: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji ), jak również niestałych członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ: jak Niemiec czy Indii, odtwarzali obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ i debatowali nad rezolucją dotyczącą konfliktu Bliskowschodniego.

Nasi uczniowie świetnie się przygotowali i zaprezentowali swoje stanowiska oraz postulaty. W czasie debaty, podczas burzy mózgów, doszło do ciekawej dyskusji między młodymi dyplomatami. Uczniowie pokazali swoje zdolności oratorskie, bystrość umysłu podczas spontanicznej wymiany zdań.

Jakub Czyszkowski

Miło nam poinformować, że 2 XII 2025 roku miało miejsce w naszej szkole „święto demokracji”. Uczniowie XLIII LO im. Kazi...
12/12/2025

Miło nam poinformować, że 2 XII 2025 roku miało miejsce w naszej szkole „święto demokracji”. Uczniowie XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie wybrali spośród kilkunastu kandydatów i kandydatek nowy Samorząd Uczniowski. Przewodniczącą została Julia z klasy 3E, a wiceprzewodniczącym Aleksander z klasy 2C. Wybraliśmy też nową sekretarz samorządu – Martę z klasy 3F. Gratulujemy!
Dnia 9 XII 2025 roku w kolejnych wyborach, tym razem do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Mokotów, naszym przedstawicielem został Janek z klasy 3B. Gratulujemy! Jest to dla nas wydarzenie o szczególnej wadze, gdyż wybory te są ważne ze względu na aktywizację młodzieży w ramach nowego przedmiotu edukacja obywatelska. Zaznaczmy, że edukacja obywatelska jest jednym z priorytetów MEN na rok szkolny 2025/2026 i ma służyć budowaniu fundamentów społeczeństwa obywatelskiego. Ma też ukształtować postawy społeczne, obywatelskie i patriotyczne, a także nauczyć młodzież kompetencji miękkich. Warto dodać, że w ramach MRDM działali już z sukcesami przedstawiciele i przedstawicielki naszej młodzieży. W ostatnich latach były to Patrycja (Przewodnicząca MRDM) i Olga.
Dzień 9 XII 2025 był też ważny dla naszego Samorządu Uczniowskiego ze względu na ukazanie się pierwszego numeru gazetki szkolnej Głos Młodzieży. Przygotowali go Kacper, Martyna, Marta i Janek z klasy 3A. Gratulujemy! Wydanie drukiem było możliwe dzięki wsparciu naszej nieocenionej Rady Rodziców, której w tym miejscu składamy serdeczne wyrazy podziękowania. Numer drugi jest w przygotowaniu i poświęcony będzie 35-leciu szkoły. Nasz zespół redakcyjny przeprowadził podczas tej uroczystości szereg wywiadów, które już niedługo ukażą się drukiem. Trzymajcie kciuki!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Marcin Hałań i Paweł Skworoda.

10 grudnia 2025 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoc...
12/12/2025

10 grudnia 2025 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1948 roku w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Tegoroczne hasło, towarzyszące obchodom brzmi: „Prawa człowieka: nasze codzienne podstawy”.

W związku z tym wydarzeniem uczniowie i uczennice klas 3A i 2B przygotowali serię plakatów ukazujących kluczowe dokumenty dotyczące praw człowieka, jak też organizacje międzynarodowe stojące na straży Praw Człowieka, jak ONZ, OBWE, Rada Europy. Brawo! Jest to istotny element edukacji obywatelskiej i wiedzy o społeczeństwie. Przypomnijmy, że edukacja obywatelska jest obecnie jednym z priorytetów edukacyjnych i przedmiotem współpracy nawiązanej pomiędzy MEN i MS.

- Prawa obywatelskie i wolności muszą być chronione nie tylko w konstytucji, ale również w codziennej praktyce działania instytucji państwowych. Demokracja nie jest tylko formą rządów, ale przede wszystkim systemem wartości zapisanym w prawach człowieka. Kiedy zaczynamy je łamać, tracimy fundamenty, na których opiera się nasza wspólnota – podkreślał wielokrotnie Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar (cytat ze strony www.gov.pl).

Cieszymy się, że nasz młodzież rozumie, że ochrona praw człowieka jest niezbędna dla zapewnienia pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju. Przypomnijmy, że standardy wyznaczone przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka zostały powtórzone w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Międzynarodowych Paktach Praw Człowieka. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała Konwencję w 1991 roku. Zwracamy dużą uwagę na równość, wolność od dyskryminacji oraz prawo do sprawiedliwości. Wobec rosnących obecnie nierówności społecznych, kryzysów humanitarnych i zmian klimatu, przestrzeganie praw człowieka jest szczególnie istotne.

Opiekunowie SU: Marcin Hałań, Paweł Skworoda

W minionych dniach społeczność naszego Liceum świętowała Jubileusz 35-lecia. Uroczystość zgromadziła licznych gości, dyr...
09/12/2025

W minionych dniach społeczność naszego Liceum świętowała Jubileusz 35-lecia. Uroczystość zgromadziła licznych gości, dyrekcję, nauczycieli, obecnych uczniów oraz absolwentów, tworząc wyjątkową atmosferę pełną wspomnień i radości. Obchody jubileuszowe rozpoczęło uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego.
Gospodarzem uroczystości była dyrektor Agata Trykacz, która osobiście powitała przybyłych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, związków zawodowych oraz szkolnej społeczności.

Dyrektor Trykacz skierowała słowa powitania do:
Rafała Miastowskiego, Burmistrza Gminy Mokotów,
Cezarego Kocona, Naczelnika Wydziału Oświaty Dzielnicy Mokotów,
Katarzyny Krawczyk, Starszej Wizytator Kuratorium Oświaty,
Edyty Starzec, przedstawicielki NSZZ Solidarność Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa,
Agnieszki Walczak, Dyrektora w latach 2017-2021,
Łukasza Bojanowskiego, Przewodniczącego Rady Rodziców,
Aleksandry Zalewskiej, przedstawicielki Rady Rodziców,
oraz licznego grona dyrektorów mokotowskich szkół średnich.

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów okazał się "Zjazd Absolwentów", czyli część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem Pani Wiesławy Ulatowskiej, Grzegorza Dziugieła i Joanny Dejnakowskiej - Krajewskiej. Prezentacja artystów zahipnotyzowała widownię balansującą między zabawą, wzruszeniem a euforią. Bawiły tańce, wzruszały piosenki i wspomnienia Absolwentów. W finałowym tańcu pojawił się sam Kazimierz Wielki, by życzyć całej społeczności kolejnych sukcesów.

Nie zapomniano również o przyszłych pokoleniach Kazikowców. To z myślą o nich uczniowie przygotowali kapsułę czasu z przesłaniem, by otworzyć ją za kolejne 35 lat.
W specjalnie przygotowanym miejscu, pod hasłem Powróćmy, jak za dawnych lat..., wyeksponowano archiwalne pamiątki i kroniki szkolne sięgające początków istnienia szkoły. Wielu z sentymentem wspominało minione czasy, dzieląc się anegdotami i historiami, które ukształtowały życie szkolne.

Uroczystości zakończyły się wspólnym poczęstunkiem i długimi rozmowami, które trwały do późnych godzin popołudniowych.

Jubileusz 35-lecia to nie tylko święto szkoły, ale przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzą - uczniów, nauczycieli, absolwentów i wspierających partnerów. Życzenia dalszych lat pełnych sukcesów, rozwoju i radości z nauki towarzyszyły wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego spotkania.

Było wesoło i godnie. I ja tam byłem, a com widział i słyszał tutaj umieściłem!

Zdjęcia w naszej galerii wykonała Hania z kl. 2e

Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Konik Szachowy” 2025, który odbył się w październiku. W tym roku udział wzię...
28/11/2025

Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Konik Szachowy” 2025, który odbył się w październiku. W tym roku udział wzięli uczniowie z klas: 3G, 3A, 3B i 4B. Konkurs polegał na rozwiązywaniu w określonym czasie zadań szachowych. Niezmiernie miło nam poinformować, że Janek z 3G uzyskał w konkursie wyniki uznane przez jury jako ponadprzeciętne, będąc w kraju 714 z 1447 startujących, a w województwie 98 z 166. W pierwszej trójce z naszej szkoły zmieścili się jeszcze Jakub z 4B (871 z 1447, 116 z 166) i Antoni z 3B (911 z 1447, 123 z 166).

Gratulujemy!

Opiekę nad uczniami w trakcie rozwiazywania zadań sprawował pan Marcin Rakowicz. Pomysłodawcą udziału naszej szkoły w tym konkursie w roku ubiegłym i obecnym był pan Paweł Skworoda. Dziękujemy w tym miejscu Radzie Rodziców za pokrycie kosztów udziału naszych uczniów w konkursie.

20 listopada 2025 roku w naszej szkole miał miejsce finał projektu STOP Hejt pilotowanego w ramach lekcji edukacji obywa...
24/11/2025

20 listopada 2025 roku w naszej szkole miał miejsce finał projektu STOP Hejt pilotowanego w ramach lekcji edukacji obywatelskiej przez uczniów klasy 2B we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Uczniowie i uczennice z wielu klas naszej szkoły zademonstrowali plakaty wzywające do przeciwdziałania zjawisku hejtu.

Młodzi ludzie z naszego szeroko rozumianego samorządu włączyli się w ten sposób w działania przeciwko hejtowi w Internecie i w życiu codziennym. Kampania ta ma na celu edukację, uświadamianie skutków nękania online i promowanie życzliwości. Jej celem jest też przekazanie uczniom, że hejt jest formą przemocy psychicznej i jakie są jego konsekwencje. Uczniowie i uczennice zyskują też narzędzia do walki z hejtem, czyli wiedzą już, jak reagować na hejt: nie odpowiadać tą samą walutą, ale zgłaszać problem zaufanej osobie dorosłej, która może pomóc.

Marcin Hałań, Paweł Skworoda.

Adres

Aleja Niepodległości 27
Piaseczno Gmina
02-653

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 16:00
Wtorek 08:00 - 16:00
Środa 08:00 - 16:00
Czwartek 08:00 - 16:00
Piątek 08:00 - 16:00

Telefon

+48228440085

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego:

Udostępnij