Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie im. Michała Basy

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie im. Michała Basy Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie

26 maja 2026r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym dyskutowaliśmy o książce Magdaleny Kned...
27/05/2026

26 maja 2026r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym dyskutowaliśmy o książce Magdaleny Knedler " Dziewczyna z daleka".
W zapomnianej przez świat wiosce Sulistrowice u stóp Ślęży mieszka Natasza Silsterwitz, u której przebywa z wizytą jej wnuczka, Milena. To ona znajduje pod krzakiem nieprzytomnego Anglika, Artura Adamsa, który przyjechał specjalnie do starszej pani. Ma z sobą przedwojenne zdjęcia i srebrną piersiówkę, która robi na Nataszy tak wielkie wrażenie, że zaprasza nieznajomego do swojego domu.
Starsza kobieta zaczyna opowiadać wnuczce i mężczyznom o swoim życiu. Okazuje się, że wcale nie jest tym, za kogo się ją uważa w lokalnej społeczności. Co więcej, nie jest nawet osobą, za którą ma ją własna wnuczka. Wrzesień 1939 roku wszystko zmienił, a późniejsze lata całą sytuację jeszcze bardziej skomplikowały.
Natasza zabiera w pełną napięcia podróż do przeszłość - na przedwojenną Wileńszczyznę i skutą lodem Syberię.

W sobotę 23 maja 2026r.  klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki i  czytelnicy biblioteki uczestniczyli w wycieczce 🚍: Bar...
25/05/2026

W sobotę 23 maja 2026r. klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki i czytelnicy biblioteki uczestniczyli w wycieczce 🚍: Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Tarnobrzeg.

Grupa zwiedziła zamek🕍 w Baranowie Sandomierskim, jednym z najpiękniejszych rezydencji renesansowych w Polsce nazywany często "Małym Wawelem". Zamek zachwyca arkadowymi krużgankami, bogato zdobionymi salami i kaplicą, w której znajduje się obraz Jacka Malczewskiego „Matka Boska Niepokalana”.
Wokół zamku rozciąga się park zamkowy z malowniczymi alejkami i starodrzewem, idealny na spacery. Na zamku w Baranowie Sandomierskim nagrywane🎬 były sceny do filmu " Czarne chmury".

W Nowej Dębie w województwie podkarpackim podziwialiśmy powstałe w 2012 r. prywatne, pierwsze na świecie, Muzeum Bombki Choinkowej.
Jest to kolekcjonerska pasją Janusza Bilińskiego, właściciela firmy Biliński, produkującej ozdoby choinkowe tradycyjnymi metodami. Tu Święta Bożego Narodzenia trwają cały rok, ponieważ produkcja bombek choinkowych trwa bez przerwy. Mogliśmy zobaczyć niesamowicie dużo wzorów i podziwiać nieograniczoną kreatywność twórców, jak również zobaczyć proces powstawania bombki.
Ważnym wydarzeniem były warsztaty, na których każdy uczestnik wycieczki malował swoją autorską bombkę. Na zakończenie, choć mamy miesiąc maj, trudno było wyjść bez kolorowych bombek. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał bombkę z imieniem.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum- Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. W zrekonstruowanych pokojach, prezentowana jest Kolekcja Dzikowska hrabiów Tarnowskich , najlepiej i najpełniej zachowana kolekcja ziemiańska w Polsce. Tworzą ją obrazy artystów
obcych m.in. van Dycka, Schalckena, braci Carraccich, Albaniego, Rosy, Fidanzy oraz malarstwo polskie m.in. J. Matejki, J i W. Kossaków, J. Malczewskiego, H. Rodakowskiego, K. Pochwalskiego. Ozdobą zbiorów jest unikatowa kolekcja miniatur, głównie autorstwa W. Lesseura.
Wszyscy wrócili zadowoleni z mile spędzonego czasu.

22/05/2026

Za nami XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.” 📚✨

To był czas pełen spotkań, rozmów, uśmiechów i wspólnego odkrywania świata książek. Od odwiedzin Fenka w przedszkolach i klasach „0”, przez spotkanie edukacyjne „Bezpieczeństwo w sieci”, po projekcję filmu dokumentalnego „Ponury i jego żołnierze” oraz wyjątkowe spotkania autorskie z Katarzyną Gacek — działo się naprawdę dużo!

Dziękujemy wszystkim dzieciom, czytelnikom, gościom i przyjaciołom biblioteki, którzy byli z nami w tym wyjątkowym tygodniu. Biblioteka to miejsce wiedzy, kultury, inspiracji i spotkań — otwarte dla każdego. 🤎

Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.

✨ Spotkanie autorskie z pisarką ✨📚20 maja 2026 odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci👩‍🦰🧑‍🦰 z Katarzyną Gacek, autork...
20/05/2026

✨ Spotkanie autorskie z pisarką ✨📚

20 maja 2026 odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci👩‍🦰🧑‍🦰 z Katarzyną Gacek, autorką literatury dla dorosłych jak też dla dzieci i młodzieży.
Na to spotkanie przyszły pieszo dzieci z kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej im. Feliksa Szczęsnego-Karnickiego w Chybicach z Paniami Katarzyną Zabawską , Agnieszką Głuszek i Magdaleną Szymańską.

Spotkanie przebiegło w radosnej i pełnej uśmiechu atmosferze. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o powstaniu książki📚, chętnie zadawali pytania oraz aktywnie brali udział w rozmowie. Był to czas pełen inspiracji, dobrej zabawy i wspólnego odkrywania świata książek.

Katarzyna Gacek przedstawiła świat bohaterów i ich przygody w sześciu książkach z cyklu Supercepcja :
-Początek
-Podwójny spisek
-Sekret ulicy Ciemnej
-Porwanie
-Szósty zmysł
-Wielka ucieczka

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli kupić książki z dedykacją pisarki, jak również odbyła się indywidualna sesja zdjęciowa z Panią Katarzyną.

W związki z XXIII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek odbyło się w naszej bibliotece wyjątkowe spotkanie autorskie dla dor...
20/05/2026

W związki z XXIII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek odbyło się w naszej bibliotece wyjątkowe spotkanie autorskie dla dorosłych z Katarzyna Gacek, pisarką i scenarzystką🖊️. Znana jako twórczyni powieści kryminalnych typu COSY CRIME.

Zadebiutowała powieścią "Zabójczy spadek" napisaną wspólnie z Agnieszką Szczepańską. Pierwszą opublikowaną indywidualnie książką 📖Katarzyny Gacek było "W jak morderstwo", która w 2021 została zekranizowana. Film🎬 jest dostępny w serwisie Netflix.
Napisała trzy książki z cyklu Magdalena Borowska i cykl Agencja Detektywistyczna Czajka, również trzy książki.

Jest też autorką książek dla dzieci i młodzieży👩🧑
Książka "Marek i czaszka jaguara" powstała we współpracy z podróżnikiem Markiem Kamińskim. Katarzyna Gacek napisała także sześć książek z cyklu Supercepcja.
W 2024r. wydawnictwo Znak Emotikon oraz studio filmowe "Delta Film " podpisało umowę na adaptację filmową🎬tej serii dla dzieci i młodzieży.

Autorka scenariuszy do seriali:
-Anna Maria Wesołowska
- Przeznaczenie
-Unia serc

Współtwórczyni scenariuszy filmowych dla młodych widzów:
-Czarny młyn
-O psie, który jeździł koleją.

Autorka w ciekawy sposób opowiadała o swojej twórczości ,inspiracjach oraz kulisach powstawania książek.
Jak sama powiedziała, przypadki decydowały o jej karierze pisarskiej.
Uczestnicy chętnie zadawali pytania, dzielili się swoimi wrażeniami z lektury i mieli możliwość zdobycia autografu.

📚✨ W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2026, odbywającego się pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz...
15/05/2026

📚✨ W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2026, odbywającego się pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”, dnia 14.05.2026 r. Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarczku odwiedziły dzieci z klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Szerzawach 👧🧒📖

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek podkreśla, że biblioteka to miejsce pełne inspiracji, wiedzy i nowych odkryć – zarówno tych związanych z książkami, jak i codziennym życiem 🌟📚

W wycieczce edukacyjnej uczestniczyło 25 uczniów wraz z dwiema paniami nauczycielkami. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i radosnej atmosferze 😊 Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści z książki „Przygody Fenka – Bezpieczeństwo w sieci” 🦊💻 Dzięki temu najmłodsi poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu oraz zasad bezpieczeństwa w sieci 🌐🔒

Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały zakładki do książek 📖 oraz kolorowanki 🎨 Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku 🍬🍪

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy dzieciom wielu pięknych czytelniczych odkryć! ❤️📚

13/05/2026
W II Świętokrzyskim Festiwalu Literackim  organizowanym przez Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w ...
12/05/2026

W II Świętokrzyskim Festiwalu Literackim organizowanym przez Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach wzięła udział nasza biblioteka, wysyłając książkę
Ks. Adama Orczyka "W kręgu kultury piśmienniczej średniowiecza. Dziedzictwo benedyktynów świętokrzyskich".

Ks. Adam Orczyk - dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II)
Jest darczyńcą i przyjacielem Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie. Związany z województwem świętokrzyskim, gdzie się urodził i wychowywał. Oprócz wielu publikacji napisał także książki związane z Gminą Pawłów:
- „Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich”,
- „Zarys dziejów parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowie”,
- „Prymas tysiąclecia patronem szkoły w Dąbrowie: wydanie okolicznościowe z racji nadania szkole im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

W II Świętokrzyskim Festiwalu Literackim wzięło udział 67 tytułów książek, więc konkurencja była bardzo duża, ale cieszymy się, że książka podarowana bibliotece przez ks. Adama Orczyka brała udział w tak ważnym literackim wydarzeniu.

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej: https://swietokrzyskanagrodaliteracka.pl/program-2026/

Do 15 maja trwa Tydzień Bibliotek. Biblioteki organizują mnóstwo wydarzeń pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”....
11/05/2026

Do 15 maja trwa Tydzień Bibliotek. Biblioteki organizują mnóstwo wydarzeń pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”.
W naszej bibliotece z tej okazji mogliśmy gościć Fenka, postać, która w serii "Przygody Fenka" Magdaleny Grucy i Ewy Zontek pełni rolę przewodnika po otaczającym dzieci świecie. Książeczki📔 te uczą dzieci👩🙎 o przyjaźni, rodzinie, zaufaniu oraz granicach między dobrem a złem. Fenek bawi i uczy, prezentując różnorodne sytuacje życiowe oraz zjawiska przyrodnicze. Dzięki niemu najmłodsi uczą się, kiedy powiedzieć "dziękuję", a także poznają numer alarmowy oraz sytuacje, w których należy go użyć. Obecnie seria ta liczy blisko 70 pozycji, które są publikowane przez Wydawnictwo Edukacyjne Sobik. Każda z książeczek skupia się na innym problemie lub zjawisku, co sprawia, że dzieci mają szansę na wszechstronny rozwój.

Panie z biblioteki Ewa, Marta i Ela odwiedziły z Fenkiem- pozytywnym zwierzątkiem przedszkola i kl.0 z PSP w Pawłowie, Dąbrowie, Godowie i Chybicach.

Po przeczytaniu książki o przygodach Fenka była wspólna rozmowa o książce, zabawa i tańce💃 z Fenkiem. Dzieci 👧🧒z chęcią prowadziły rozmowę z Fenkiem. Na zakończenie panie rozdały zakładki i kolorowanki związane z przygodami Fenka.
Fenek odwiedził też Urząd Gminy w Pawłowie.

W Tygodniu Bibliotek nasza biblioteka przygotowała spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych oraz prezentację filmu dokumentalnego "Ponury i jego żołnierze" , którego reżyserem jest Maciej Łopiński. Film był wyświetlany 08.05.2026r. przy współpracy ze Stowarzyszenie Pamięci "Ponury-Nurt"

📽️ 8 maja 2026 roku w sali widowiskowej GOKSiR w Pawłowie odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Ponury i jego żołnierze”...
08/05/2026

📽️ 8 maja 2026 roku w sali widowiskowej GOKSiR w Pawłowie odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Ponury i jego żołnierze”.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pamięci "Ponury-Nurt"
Partnerem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się:

– Szymon Kosiarski – Zastępca Wójta Gminy Pawłów
– Marek Sieniek – Przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie
– Małgorzata Wójcik – Radna Rady Gminy w Pawłowie
– Joanna Żyśko – Radna Rady Powiatu Starachowickiego

👏 Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólnie spędzony czas i zainteresowanie tematem. Było to wspaniałe doświadczenie zetknąć się z historią naszego regionu oraz sylwetkami bohaterów.
Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia! 😊

8 maja - Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 📚🧡Z tej okazji otrzymaliśmy niezwykle miłą niespodziankę od Pani H...
08/05/2026

8 maja - Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 📚🧡

Z tej okazji otrzymaliśmy niezwykle miłą niespodziankę od Pani Hanny Złotkowskiej – serdecznej przyjaciółki naszej biblioteki 🤍

Serdecznie dziękujemy za ciepłe słowa, piękne życzenia oraz wspaniały prezent w postaci książek, które z pewnością wzbogacą nasze biblioteczne półki i sprawią radość czytelnikom 📚✨

Takie gesty przypominają nam, jak wyjątkową wartością są ludzie, którzy darzą biblioteki sympatią, pamięcią i życzliwością. Cieszymy się, że wokół naszej biblioteki są osoby, z którymi łączą nas tak piękne relacje i wspólna miłość do książek oraz kultury 🤍

Z okazji Dnia Bibliotekarza składamy również wszystkim Bibliotekarzom i Pracownikom Bibliotek najserdeczniejsze życzenia – wielu powodów do dumy i satysfakcji z wykonywanej pracy, nieustającej pasji, inspirujących spotkań z czytelnikami oraz niegasnącej życzliwości i wdzięczności ze strony odwiedzających biblioteki. Niech biblioteki zawsze pozostają miejscem otwartym, pełnym dobrej energii, wiedzy i wyjątkowej atmosfery 📚✨

Adres

Pawłów
Pawłow
27-225

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 16:00
Wtorek 08:00 - 16:00
Środa 08:00 - 16:00
Czwartek 08:00 - 16:00
Piątek 08:00 - 16:00
Sobota 08:00 - 12:00

Telefon

+48412721685

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie im. Michała Basy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie im. Michała Basy:

Udostępnij

Kategoria