17/05/2026
Szanowni Mieszkańcy, Druhny i Druhowie,
w ostatnich dniach pojawiło się wiele komentarzy i publikacji związanych z wyborem naszego Naczelnika dh. Wojciecha Wolaka na Prezesa Oddziału Gminnego ZOSP RP Gminy Dębica.
Jako OSP Paszczyna jesteśmy dumni, że osoba od lat zaangażowana w działalność naszej jednostki, strażak z doświadczeniem operacyjnym i społecznym, otrzymała zaufanie delegatów reprezentujących jednostki z terenu całej gminy.
Jednocześnie z przykrością obserwujemy, że wokół demokratycznego wyboru zaczynają pojawiać się emocje, personalne uszczypliwości oraz próby nadawania tej sytuacji politycznego charakteru.
Szczególnie przykro odbieramy sytuacje, w których mundur strażacki oraz symbole związane ze służbą druhów OSP stają się elementem publicznych uszczypliwości czy politycznych emocji.
Dla strażaków mundur nie jest symbolem podziałów, lecz służby, poświęcenia i gotowości do niesienia pomocy mieszkańcom – niezależnie od poglądów czy pełnionych funkcji.
Chcemy jasno podkreślić, że Ochotnicze Straże Pożarne powinny pozostać środowiskiem opartym na wzajemnym szacunku, współpracy i służbie mieszkańcom.
Jako jednostka nie zamierzamy uczestniczyć w sporach personalnych ani odpowiadać emocjami na emocje. Naszym priorytetem pozostaje dalsza działalność na rzecz mieszkańców, rozwój OSP oraz dobra współpraca ze wszystkimi jednostkami i samorządem.
Dziękujemy wszystkim za słowa wsparcia, gratulacje i życzliwość skierowaną do naszego Naczelnika oraz całej jednostki OSP Paszczyna.