Swoim zasięgiem obejmuje miasto i gminę Pasłęk. Od lipca 1999 r. placówka realizuje też zadania powiatowej biblioteki publicznej dla części Powiatu Elbląskiego tj. gmin: Godkowo i Rychliki. Podstawowe cele Biblioteki to: rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych środowiska lokalnego. Cele te osiągamy poprzez gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych ora
z działalność informacyjną (w tym też zapewnienie użytkownikom dostępu do informacji za pośrednictwem Internetu). Biblioteka nie ogranicza się w swojej działalności do realizacji swoim podstawowych zadań. Bardzo ważnym elementem naszej działalności jest także organizowanie form pracy, które mają na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale też rozwijanie życia kulturalnego w środowisku lokalnym, zaspokojenie potrzeb kulturalnych tego środowiska oraz zapewnianie mieszkańcom atrakcyjnego, efektywnego spędzania wolnego czasu.Historia Biblioteki Publicznej w Pasłęku
Pierwszą placówka biblioteczną w powiecie pasłęckim była Powiatowa Biblioteka Publiczna utworzona 14 listopada 1946 r. Umiejscowiona została w budynku mającym 157 m2 przy ul. Szczecińskiej 11, a pierwszym kierownikiem została Wanda Smulska, która funkcję pełniła do roku 1948. W 1947 r. założono 4 pierwsze punkty biblioteczne, które w roku następnym wzrosły do l4. W maju 1948 roku powstała Miejska Biblioteka Publiczna w Pasłęku. W roku 1949 nastąpiło otwarcie bibliotek w: Młynarach, Jelonkach, Rychlikach, Dobrym, Mariance, Rogajnach, Wilczętach i Zielonce Pasłęckiej.W 1955 działające w mieście biblioteki tj. Powiatową Bibliotekę Publiczna i Miejską Bibliotekę Publiczną połączono powołując do życia Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. W roku 1956 założono bibliotekę w Nowicy i Aniołowie, a bibliotekę w Mariance przeniesiono do Stegny. PiMBP przeniosła swoją siedzibę w 1961 r. do odrestaurowanego ratusza miejskiego. W latach 1963-1964 otworzono placówki w Godkowie, Ząbrowcu, Zastawnie i Kwietniewie. W roku 1974 bibliotekę przeniesiono do wyremontowanego zamku, gdzie swoją siedzibę ma do dnia dzisiejszego. W chwili likwidacji powiatu – 1975 r. - nastąpiły zmiany w strukturze organizacyjnej sieci bibliotecznej, do której wchodziły: 1 PiMBP, 5 bibliotek gminnych, 10 filii, 102 punkty biblioteczne. Pasłęcka biblioteka znalazła się w strukturze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Oddział w Pasłęku, a zasięg jej działania obejmował miasto i gminę Pasłęk z 4 filiami bibliotecznymi oraz 10 bibliotek w gminach: Godkowo, Wilczęta, Rychliki, Stary Dzierzgoń, Dzierzgoń. W roku 1993 biblioteka została przyjęta przez samorząd lokalny, stając się jednostką organizacyjną kultury Urzędu Miasta i Gminy. W skład sieci bibliotecznej miasta i gminy wchodziły: Biblioteka Publiczna w Pasłęku, Filie Biblioteki Publicznej w Rogajnach i Zielonce Pasłęckiej oraz 5 punktów bibliotecznych.Od kwietnia 2002 r. Biblioteka Publiczna w Pasłęku jest samorządową instytucją kultury działającą w krajowej sieci bibliotecznej. Placówka w ten sposób uzyskała osobowość prawną i została wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora, którym jest Rada Miejska w Pasłęku. Biblioteka dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i system informacyjny na podległym sobie terenie, czyli w mieści i gminie Pasłęk (BP w Pasłęku, Filia BP w Zielonce Pasłęckiej) oraz w gminach Godkowo i Rychliki, wobec których realizuje zadania biblioteki powiatowej.