27/12/2025
Tablice upamiętniające miejsca historyczne
To zadanie do zrealizowania na przyszły rok z funduszu sołeckiego. Zgodnie z propozycją przyjętą przez Zebranie Sołeckie tablic ma być 10, a budżet na ich instalację to 20 tys. zł. Faktycznie jednak ich ilość będzie uzależniona od kosztów ich montażu (tu warto uniknąć montażu tablic kiepskiej jakości i zamontować ich mniej, a uzupełniać w kolejnych latach).
Kolejno więc trzeba:
1. wybrać miejsca (albo wydarzenia) do upamiętnienia,
2. zebrać materiały i opisy,
3. przygotować i zamontować tablice.
O ile samym przygotowaniem, projektem i montażem tablic zajmie się Urząd Gminy, to etap wyboru miejsc oraz przygotowania materiałów musi się opierać na pomocy mieszkańców sołectwa. Apelujemy zatem o pomoc: z jednej strony w wyborze miejsc/wydarzeń do upamiętnienia, a z drugiej do udostępnienia materiałów dotyczących tychże miejsc czy wydarzeń z nimi związanych.
A więc, co upamiętnić/opisać? Wstępnie proponujemy:
1. Kapliczka św. Jana Nepomucena – tu oprócz istniejącej kapliczki warto przypomnieć poprzednie
2. Rogatka i szosa królewska – dom dróżniczy z 1823 r. wyburzono przy remoncie ul. Gliwickiej w 1994 r., na tę chwilę więc możemy jedynie wspomnieć miejsce zwane rogatka/zollamt/myto, poszukujemy zdjęcia tego budynku
3. Pierwsza i druga szkoła – obrazów pierwszej szkoły nie ma, druga się zachowała na pocztówkach,
4. Trzecia szkoła – istniejący budynek z 1905 r.
5. Folwark – układ budynków się zachował, choć same budynki są mocno przebudowane, tu także prosimy o udostępnienie starych zdjęć,
6. Pomnik Powstańca Śląskiego – tu prawdopodobnie nie ma nawet zdjęcia,
7. Gęsi Rynek – niby tylko miejsce wypasu gęsi, ale to też najstarszy plac w Paniówkach i prawdopodobnie centralne miejsce dawnych Paniówek, ale tu też przydałoby się jakieś zdjęcie sprzed wieku...
Ale co jeszcze?
- Kościół parafialny? – ale jeszcze nie ma nawet 90 lat...
- Czwarta szkoła? – to już lata 90 XX. wieku...
- Zamek w Chudowie? – z Paniówkami związany, ale w Paniówkach nie stoi…
- gospody Spyrów i Jachników?
- rzeźnia Kucjasa?
- leśniczówka?
- młyn?
- piekarnie?
A może jeszcze coś innego?
Niestety ogólnodostępnych materiałów czy zdjęć do wykorzystania jest niewiele. O ile najłatwiej wykorzystać pocztówki sprzed wieku, to na nich znajduje się tylko kilka obiektów i niestety nie wszystkie, które warto upamiętnić. I tu prosimy o pomoc – może ktoś w rodzinnym archiwum posiada zdjęcia, wycinki gazet, czy cokolwiek innego, co może pomóc w przygotowaniu tablic?
A na zdjęciu jak to robią w Mikołowie – tablica przed najstarszym zachowanym mikołowskim kościołem pw. Matki Boskiej Śnieżnej. Na każdej takiej tablicy (a jest ich dość sporo w całym mieście) jest grafika z opisywanym obiektem oraz jego opis w trzech językach.