28/10/2016
Dzień Zaduszny - początki tego święta związane są z 998 rokiem, kiedy to pewien opat z Cluny - św. Odilon, ustalił Dzień Zaduszny jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków. W Polsce jednak święto to rozpowszechniło sie dopiero w XII w. Nazwa - Dzień Zaduszny - odnosi się do charakteru tego święta, podczas którego powinniśmy modlić się za dusze naszych zmarłych. Obecnie przyjęło się jednak, że groby naszych bliskich odwiedzmy w dzień Wszystkich Świętych.
-W dniu 1 listopada Kościół wspomina "wszystkich świętych", czyli tych, którzy już zostali zbawieni. Dzień następny, czyli 2 listopada jest natomiast dniem w którym Kościół modli się za wszystkich zmarłych. O ile Wszystkich Świętych jest dniem uroczystym i bardzo radosnym, Kościół zachęcającym nas, abyśmy także dążyli do świętości, o tyle Zaduszki są dniem refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.
Zaduszki i Dziady. Co mają ze sobą wspólnego?
Dzień Zaduszny w Polsce związany jest również z pogańskim świętem Dziadów, którego celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłymi. Dziady obchodzone były dwa razy do roku - wiosną i jesienią. W tym dniu należało ugościć na ziemi zbłąkane dusze, dlatego przygotowywano dla nich jedzenie, aby pomóc im osiągnąć spokój, ale również zyskać ich przychylność. Należało również umożliwić zmarłym spędzenie tej nocy wśród bliskich, dlatego w wielu miejscach rozpalano ogniska, żeby oświetlić im droge do domu. W tym dniu żywi nie mogli wykonywać niektórych czynności, jak np. wylewanie wody przez okno czy palenie w piecu, bo wierzono, że tymi drogami dusze dostawały się do domów.
- W ciągu wieków forma przeżywania tego dnia ulegała różnym zmianom. Przybierała ona czasem formę przeróżnych obrzędów odprawianych na cmentarzu, znanych powszechne jako obrzęd Dziadów. Nierzadko wierni Kościoła katolickiego przejmowali pogańskie obrzędy, czemu duchowni starali się przeciwdziałać. Obecnie Zaduszki to dzień, w którym Kościół ogarnia swoją modlitwą wszystkich wiernych zmarłych. Do dziś zachowały się niektóre elementy Dziadów. Współcześnie również zapalamy znicze na grobach zmarłych - ten gest przypomina dawne rozpalanie ognisk na rozstajach dróg. Obecnie w Dzień Zaduszny, choć częściej w Dzień Wszystkich Świetych, odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, kladziemy kwiaty na grobach i uczestniczymy w mszach za zmarłych.