02/04/2024
W dniu 27 marca 2024 r. - korzystając z zaproszenia Starosty płockiego Pana Sylwester Ziemkiewicz Starosta Płocki - wziąłem udział w konferencji eksperckiej: „Bezpieczeństwo powodziowe Wisły”. Gospodarz konferencji - Starosta Płocki - nakreślił problem regionu, niebezpieczeństwo powodzi, które niesie ogromne zniszczenia i straty materialne w infrastrukturze. Konferencję zaszczycił swoją obecnością Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak. Pan Klimczak zapewnił, że bezpieczeństwo powodziowe to jeden z ważniejszych tematów Jego resortu i już niedługo nawet 30 mln zł może trafić do regionu płockiego na pogłębianie Wisły. Na Wiśle wreszcie coś zaczyna się dziać Jak zapowiedział Minister, niebawem zostanie podpisana umowa na pogłębianie Wisły w rejonie Płocka. To dopiero początek Trwają rozmowy z Bankiem Światowym dotyczące olbrzymiego ogólnopolskiego projektu o wartości 1,5 mld zł w sprawie pogłębiania, bagrowania i usuwania śmieci z Wisły, z czego ogromna p**a zostanie przeznaczona na prace w naszym regionie Podczas konferencji głos zabrał Piotr Zgorzelski Wicemarszałek Sejmu RP, który podkreślił jak ważna jest współpraca Wód Polskich z samorządami, aby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Zmodernizowana infrastruktura hydrotechniczna może wspierać rozwój turystyczny nadwiślańskich gmin, czego przykładem jest współpraca przy tworzeniu ścieżek rowerowych wzdłuż koron wałów w ramach Blue Valley. Na konferencję składały się wystąpienia ekspertów. Głos zabrała m. inn. Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie, która przedstawiła zrealizowane i planowane do wykonania inwestycje przeciwpowodziowe zwiększające bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców dorzecza Wisły.