KINO PLENEROWE SEANS NOCY LETNIEJ

KINO PLENEROWE SEANS NOCY LETNIEJ KINO PLENEROWE SEANS NOCY LETNIEJ Pamiętajcie żeby wziąć ze sobą coś do okrycia. W przypadku złej aury organizator zastrzega sobie prawo do zmiany daty projekcji

ZAPRASZAMY DO KINA PLENEROWEGO
SEANS NOCY LETNIEJ 2011
AMFITEATR w PARKU MIEJSKIM
Dołącz do nas w sierpniowe wieczory o godz. 20.30
WSTĘP WOLNY
Wieczorami może być zimno.

52. lata temu zmarł Witold Gombrowicz
24/07/2021

52. lata temu zmarł Witold Gombrowicz

Z KRONIKI REGIONU

W nocy z 24 na 25 lipca 1969 r. we francuskim Vence koło Nicei w wieku 65 lat zmarł Witold Gombrowicz, jeden z najwybitniejszych polskich literatów. Urodził się 4 sierpnia 1904 r .jako najmłodsze z czworga dzieci Jana Onufrego herbu Kościesza i Antoniny Marceliny z domu Ścibor-Kotkowskiej herbu Ostoja, w rodzinnym majątku we wsi Małoszyce niedaleko Ostrowca, w ówczesnej guberni radomskiej. Ochrzczony został 8 września 1904 r. w kościele parafialnym we Wszechświętych w gminie Sadowie, gdzie w księdze metrykalnej zachował się potwierdzający to zapis. W 1911 r. młody Gombrowicz wraz z rodzicami zamieszkał w Warszawie, gdzie jego ojciec prowadził stołeczne biuro Zakładów Ostrowieckich.

W 1927 roku uzyskał tytuł magistra praw na Uniwersytecie Warszawskim. Po około rocznym pobycie we Francji rozpoczął aplikację sędziowską, lecz wkrótce ją porzucił. Już w latach 20. podejmował próby literackie zakończone niepowodzeniem. Na przełomie lat 20. i 30. zaczęły powstawać opowiadania, które ukazały się drukiem w 1933 r. jako “Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Od chwili debiutu książkowego felietony literackie i recenzje Gombrowicza ukazywały się w prasie, głównie w „Kurierze Porannym”. Rozgłos w kołach literackich i elity kulturalnej nadało mu opublikowanie w 1937 r. powieści “Ferdydurke”. W 1938 roku ukazał się pierwszy tekst dramatyczny Gombrowicza – “Iwona księżniczka Burgunda”,który jednak nie wzbudził większego zainteresowania.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Witold Gombrowicz brał udział jako dziennikarz w premierowym rejsie polskiego statku pasażerskiego MS “Chrobry” do Ameryki Południowej. Tragiczne wiadomości z Polski sprawiły, że postanowił przeczekać wojnę w Buenos Aires. Mieszkał tam do 1963 roku żyjąc, szczególnie w czasie wojny na skraju ubóstwa. Dopiero w 1947 r. dostał skromną posadę w Banco Polaco, która pozwalała mu zaspokoić elementarne potrzeby i oddawać się pracy pisarskiej. W 1951 roku Gombrowicz nawiązał współpracę z paryską “Kulturą”, na której łamach od 1953 roku publikował swoje “Dzienniki”. Pisał je do końca życia, wydając sukcesywnie w formie książkowej kolejne tomy. W 1953 roku wydał dramat “Ślub” oraz satyryczną powieść “Trans-Atlantyk”. W 1960 roku ukazała się “Pornografia”.W latach 60. zyskał rozgłos na świecie, wiele jego książek zostało przetłumaczonych na kilkanaście języków (łącznie z japońskim), zaś jego sztuki chętnie wystawiono w europejskich teatrach, zwłaszcza we Francji, Niemczech i Szwecji. Gombrowicz otrzymał stypendium Fundacji Forda i wrócił do Europy, najpierw mieszkał w RFN, a potem we Francji. Tam ukazał się “Kosmos” (1965), utwór nawiązujący do gatunku powieści detektywistycznej. W 1966 roku Gombrowicz opublikował dramat “Operetka”.W PRL twórczość Gombrowicza prawie nie była publikowana, a dramaty trafiały na sceny niezwykle rzadko. Pierwszym przedstawieniem Gombrowicza w Polsce była “Iwona księżniczka Burgunda” wystawiona w warszawskim Teatrze Dramatycznym w reżyserii Haliny Mikołajskiej w 1957 roku, a “Operetkę” wystawił dopiero Kazimierz Dejmek w 1975 roku w łódzkim Teatrze Nowym.

Pisarz resztę swojego życia w Vence pod Niceą, gdzie od 1964 r. mieszkał z poznaną we Francji młodą kanadyjską romanistką, Ritą Labrosse. Pobrali się na krótko przed śmiercią Gombrowicza w 1968 roku. Pochowano go na lokalnym cmentarzu w Vence. We wrześniu 2017 r. w willi Alexandrine przy Place du Grand Jardin, w której pisarz mieszkał,otwarto Muzeum Witolda Gombrowicza. W uroczystości udział brała m.in. Rita Gombrowicz, wdowa po słynnym pisarzu.Muzeum Gombrowicza w Vence to obiekt niewielki. Wewnątrz jest miejsce dla raptem kilkunastu osób, wstęp jest darmowy. Obiekt jest czynny od wtorku do soboty. Na zdjęciu wnętrze Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence.
oprac. Norbert Zięba

Po rocznej przerwie wraca kino plenerowe na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury ! Na początek trzydniowa Filmowa M...
20/05/2021

Po rocznej przerwie wraca kino plenerowe na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury ! Na początek trzydniowa Filmowa Majówka. Miłych wrażeń!

01/09/2020

Zakończyliśmy wakacyjną działalność kina plenerowego w Ostrowieckim Browarze Kultury . W tym niełatwym czasie z naszej oferty skorzystało blisko 1000 osób. Dziękujemy, że byliście Państwo zdyscyplinowani i cierpliwi w wypełnianiu zaleceń bezpieczeństwa. To była bardzo bezpieczna rozrywka, co potwierdziła także kontrola Sanepidu 😀😀😀

Pokaz filmu „POLLYWOOD” to osobista podróż do Ameryki, którą reżser filmu ostrowczanin Paweł Ferdek odbył śladami wschod...
27/08/2020

Pokaz filmu „POLLYWOOD” to osobista podróż do Ameryki, którą reżser filmu ostrowczanin Paweł Ferdek odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To uniwersalna i ekscytująca historia o odwadze i desperacji ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood. Ferdek pokonuje kolejne przeszkody na drodze do poznania najgłębszych sekretów Hollywood. Dociera do producentów, którzy ujawniają, jak sami osiągnęli sukces. Reżyser oprowadza nas po wielkim Amerykańskim Śnie, który stanowi fundament dzisiejszego przemysłu filmowego.
Po filmie zapraszamy na wieczór autorski z reżyserem filmu do Zmiany Klimatu / około 20.30 /. Będzie można podyskutować i dowiedzieć się czegoś więcej o filmie zza kulis.
Serdecznie zapraszamy!
Dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury 29.08 / sobota / ::: godz. 19.00.
https://www.filmweb.pl/film/Pollywood-2019-852875

Weterani ostrowieckiego kina plenerowego! Już po raz trzeci The Washing Machine zagrają jako taperzy ilustrując swoją mu...
12/08/2020

Weterani ostrowieckiego kina plenerowego! Już po raz trzeci The Washing Machine zagrają jako taperzy ilustrując swoją muzyką niemy film. Tym razem w setną rocznicę "Cudu nad Wisłą".

Piątek 7 sierpnia na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury:Dla dzieci „Corgi psiak królowej” o 16.30https://www.film...
07/08/2020

Piątek 7 sierpnia na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury:

Dla dzieci „Corgi psiak królowej” o 16.30
https://www.filmweb.pl/film/Corgi%2C+psiak+Kr%C3%B3lowej-2019-807628

Dla dorosłych "„Jutro będziemy szczęśliwi” o 19.00
https://www.filmweb.pl/film/Jutro+b%C4%99dziemy+szcz%C4%99%C5%9Bliwi-2016-757040

Po drugim seansie o 21.00 koncert "Powroty" z udziałem byłych solistów Studia Wokalnego "Pandora" - Viktorii Pongowskiej, Gabrieli Górniak i Piotra Mazura.

Na seanse i koncert wstęp wolny!

Adres

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
Ostrowiec Swietokrzyski
27-400

Godziny Otwarcia

20:30 - 23:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy KINO PLENEROWE SEANS NOCY LETNIEJ umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do KINO PLENEROWE SEANS NOCY LETNIEJ:

Udostępnij