Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrówku powstała na 1955 r. na bazie księgozbioru w ilości 1310 wol. wydzielonego z biblioteki w Leszkowicach – pierwszej na tym terenie-istniejącej od 1949r. W czasie swojej działalności biblioteka wielokrotnie zmieniała siedzibę i mieściła się w lokalu gminy, Szkole Podstawowej w Ostrówku, W mieszkaniach prywatnych, Ośrodku Kultury Rolnej. Od 1955r biblioteka znajd
uje się w remizie OSP. Biblioteka poza filią w Leszkowicach posiada drugą w Tarkawicy od 1958r. Istniały również punkty biblioteczne w miejscowościach: Kolonia Żurawiniec, Dębica, Żurawiniec, Zawada, Babczyna, Cegielnia, Kamienowola, Antonówka, Ostrówek, Luszawa, Jeleń. Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia książki, czasopisma oraz materiały dotyczące naszego regionu. Księgozbiór biblioteki liczy obecnie 17998 woluminów i w jego skład wchodzą:
- książki dla dzieci i młodzieży; lektury szkolne, bajki, literatura młodzieżowa,
- książki dla dorosłych - literatura beletrystyczna oraz popularno-naukowa,
- encyklopedie, słowniki, atlasy, albumy, przewodniki /do korzystania w czytelni/,
- wydawnictwa dotyczące naszego regionu. Oprócz podstawowej działalności gromadzenia i udostępniania książek biblioteka prowadzi również działalność informacyjną:
- udziela bezpośrednich informacji bibliotecznych i bibliograficznych czytelnikom indywidualnym,
- prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży. Biblioteka współpracuje ze szkołami, przedszkolami i innymi instytucjami na terenie gminy. Uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przy bibliotece od 2009r rozpoczął swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki „Wretil”. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Ostrówku można korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu oraz usług kserograficznych. Dziś biblioteka to miejsce wyjątkowe. Wystarczy wspomnieć jak wiele daje czytanie książek. Pobudza wyobraźnię, przenosi czytelnika w inny wymiar, daje możliwość oderwania się od codzienności. Tego nie da żadne inne medium. Jednak biblioteka to nie tylko książki. Biblioteka to miejsce spotkań z ważnymi i zasłużonymi ludźmi. Miejsce prezentacji twórczości dzieci należących do klubu biblioteki. Jest to miejsce integracji społeczności wyposażone w niezbędne narzędzie multimedialne takie jak: komputery i sieć Internet.