25/03/2026
STANOWISKO KLUBU RADNYCH "Z SERCEM DO MIESZKAŃCÓW" W SPRAWIE WETA PREZYDENTA RP DO USTAWY WDRAŻAJĄCEJ EUROPEJSKI MECHANIZM SAFE.
Szanowni Państwo,
Kwestie bezpieczeństwa narodowego oraz modernizacji naszych sił zbrojnych to fundamenty, co do których – jak wierzę – panuje w tej sali pełna zgoda. Jako radni Klubu „Z sercem do Mieszkańców” z uwagą obserwujemy wszelkie działania wzmacniające potencjał obronny naszego kraju oraz służb odpowiedzialnych za spokój i bezpieczeństwo obywateli. Jest to dla nas sprawa o charakterze nadrzędnym.
Odnosząc się do projektu dzisiejszego stanowiska w sprawie weta Prezydenta RP do ustawy wdrażającej europejski mechanizm SAFE, chcielibyśmy podzielić się naszą refleksją dotyczącą pragmatyki pracy samorządowej oraz skuteczności podejmowanych przez nas inicjatyw. Weto Prezydenta RP wobec ustawy wdrażającej mechanizm SAFE, jest w tej chwili czynnością prawnie i faktycznie dokonaną.
W obecnym stanie rzeczy proces ten został zakończony na poziomie organów państwowych, a przyjęcie przez Radę Miejską stanowiska w tej konkretnej sprawie nie posiada już realnej mocy sprawczej ani wpływu na bieg tych wydarzeń. Jednocześnie z dużą uwagą odnotowujemy deklaracje strony rządowej o przygotowaniu alternatywnych rozwiązań, określanych jako „Plan B”, które mają na celu kontynuację założeń mechanizmu SAFE. Świadczy to o ciągłości działań państwa w obszarze obronności, co przyjmujemy z dużym spokojem i nadzieją na sprawne wdrożenie tych mechanizmów.
Kierując się szacunkiem do sprawczości podejmowanych przez nas uchwał, apeli i stanowisk, uważamy, że jako radni powinniśmy koncentrować naszą aktywność przede wszystkim tam, gdzie nasz głos może realnie kształtować rzeczywistość i przynosić wymierne skutki. Chcemy, aby każde stanowisko wychodzące sali sesyjnej było właśnie wyrazem wspomnianej sprawczości samorządu. Ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z materią, która została już rozstrzygnięta w odpowiednim trybie konstytucyjnym, nasz Klub podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosu.
Podkreślam, że nasza decyzja jest podyktowana wyłącznie racjonalnym podejściem do procedur oraz zasadnością skupienia energii Rady na tych obszarach, na które mamy bezpośredni wpływ.
Jednocześnie niezmiennie deklarujemy przy tym nasze pełne i jednoznaczne poparcie dla wszelkich nakładów służących modernizacji polskiej armii oraz wzmacnianiu bezpieczeństwa naszych mieszkańców.