16/08/2018
Pisałam Wam niedawno o zablokowaniu należności od kontrahentów dla EKK Wagon przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przez co pracownicy firmy nie otrzymali wynagrodzenia za pracę. Zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc. Zajęłam się wówczas tym tematem, a dziś, w związku z tą sprawą, dotarły do mnie dobre wiadomości.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do której m.in. skierowałam pismo, zwróciła się do ARP o udzielenie mi wyczerpujących informacji na temat działań względem ostrowskiej spółki. Agencja poinformowała mnie o zawarciu ugody z EKK Wagon, dzięki której ostrowska firma otrzymała zablokowane środki, które w pierwszej kolejności miały zostać przeznaczone na wypłatę zaległych wynagrodzeń. To bardzo dobra informacja, szczególnie dla pracowników i ich rodzin.
O podpisaniu ugody poinformowała mnie także spółka. W liście od Zarządu EKK Wagon czytam m.in.: „W imieniu załogi Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon Sp. z o.o. Zarząd spółki pragnie złożyć gorące podziękowania za interwencje Pani Prezydent w sprawie naszego przedsiębiorstwa (…) robimy wszystko, aby uratować fabrykę i utrzymać 500 miejsc pracy. Wszak jesteśmy dużym polskim przedsiębiorstwem z polskim kapitałem”.
Dziś cieszę się, że pracownicy otrzymali zaległe wynagrodzenia, jednak zdaję sobie sprawę, że to nie rozwiązuje wszystkich problemów przedsiębiorstwa. Mam nadzieję, że ponad politycznymi podziałami uda się uratować blisko 500 cennych miejsc pracy i pomóc w rozwoju tego jedynego polskiego producenta towarowego taboru kolejowego.