20/05/2026
👩🚒 Uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka 👩🚒
👩🚒 Tegoroczne święto Gminnego Dnia Strażaka odbyło się 1️⃣6️⃣ maja 2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣ r. i zostało połączone z jubileuszem 7️⃣0️⃣-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej.
👩🚒 W uroczystości udział wzięły delegacje ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Ostrów Mazowiecka na czele z Wójtem, a jednocześnie Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowi Mazowieckiej Waldemarem Brzostkiem, Komendantem Gminnym OSP Jerzym Mikołajczykiem, Prezesem OSP Nowa Osuchowa Jackiem Dawidczykiem oraz zaproszeni goście m.in. Grzegorz Jasionowski- Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowi Mazowieckiej i członek zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa mazowieckiego, st. bryg. Leszek Falbowski - Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej, nadkom. Tomasz Orłowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej, mł. chr. Mariusz Śledziewski- Komendant Wojskowej Straży Pożarnej reprezentujący Kierownika Składu Chemicznego w Komorowie, mł. chr. Rafał Andryszczyk- reprezentujący Dowódcę 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, Dorota Borawska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dybkach, Krystyna Kossowska - Przewodnicząca Rady Gminy w Ostrowi Mazowieckiej oraz radni gminy. 👩🚒
👩🚒 Ceremonia rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Strażaków z naszej Gminy oraz ich rodzin, odprawiona w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Osuchowej.
👩🚒 Liturgii przewodniczyli proboszcz parafii ks. Waldemar Grzeszczuk oraz kapelan strażaków ks. Piotr Kapelański.
👩🚒 Po zakończeniu mszy, odbył się uroczysty apel, połączony z dekoracją strażaków ochotników odznaczeniami i wyróżnieniami.
🏵️Odznaczenia związkowe otrzymali:
🥇”Medal Złoty za Zasługi dla Pożarnictwa” 🥇
👉 dh Magdalena Andryszczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Agnieszka Bielska z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Bernadetta Dawidczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Bożena Szydlik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Małgorzata Andryszczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Bożena Andryszczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Monika Samsel z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Teresa Stankiewicz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
🥈”Medal Srebrny za Zasługi dla Pożarnictwa” 🥈
👉 dh Piotr Łazowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Lubiejewie
👉 dh Marek Pieńkos z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozikach
🥉 ”Medal Brązowy za Zasługi dla Pożarnictwa” 🥉
👉 dh Izabela Subda z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Lubiejewie
👉 dh Patrycja Zęgota z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszewie
👉 dh Mirosław Brzostek z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszewie
👉 dh Tomasz Traczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszewie
👉 dh Olga Szydlik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Iwona Kornet z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Mariusz Andryszczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej
👉 dh Maciej Pieńkos z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozikach
👉 dh Szymon Jankowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozikach
👉 dh Rafał Przychodzki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sielcu
👩🚒 Tego dnia Odznaką za „Wysługę lat” wyróżniono 1️⃣0️⃣ strażaków z terenu Gminy Ostrów Mazowiecka.
👩🚒 Ponadto Wójt Waldemar Brzostek przyznał statuetki św. Floriana dla członków prezydium Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Ostrów Mazowiecka, w podziękowaniu za wieloletnie zaangażowanie i owocną współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Ostrów Mazowiecka.
🏵️ Wyróżnieni zostali:
👉dh Jerzy Mikołajczyk, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnyc Gminy Ostrów Mazowiecka w latach 2001-2026
👉dh Grażyna Skiba członkini Prezydium Zarządu Ochotniczej Straży Pożarne Gminy Ostrów Mazowiecka w latach 2001-2026
👉dh Maciej Chorąży członka Prezydium Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Ostrów Mazowiecka w latach 2016-2026
🏵️Wójt nagrodził również trzech strażaków ratowników Adama Kubata, Andrzeja Kubata i Damiana Brzostka, którzy w 2025 r. wyróżnili się najwyższą liczbą wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych.
👩🚒 W swoim przemówieniu Wójt Gminy Waldemar Brzostek podkreślił, jak ważną rolę pełnią strażacy nie tylko w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ale również w realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zwrócił uwagę na ich ogromne zaangażowanie, poświęcenie oraz gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom w każdej sytuacji zagrożenia. Wójt podziękował druhnom i druhom za ich oddanie, trud oraz nieustanną służbę na rzecz lokalnej społeczności, podkreślając, że mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie dzięki ich pracy i ofiarności. W ciepłych słowach odniósł się również do członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Osuchowej, którym podziękował za 7️⃣0️⃣ lat działalności.
👩🚒 Na koniec tradycyjnie życzył wszystkim druhnom i druhom strażakom zdrowia i szczęśliwych powrotów z każdej akcji bojowej.
👩🚒 Do życzeń przyłączyli się również zaproszeni goście.