28/02/2022
Szanowni Państwo,
Ochotnicze Straże Pożarne zostały założone wiele lat temu przez druhów gotowych do niesienia bezinteresownej i płynącej z głębi serca chęci pomocy potrzebującym. Na terenie Naszej Gminy mamy pięć jednostek, w których do dnia dzisiejszego kultywowana jest ta szlachetna idea. Przez wiele ostatnich lat jednostki OSP sukcesywnie dostosowywały się do nowych wyzwań, rozszerzając zakres swojej działalności. Szkoliliśmy się i budowaliśmy nowe kompetencje. Rozwijaliśmy się i doposażaliśmy jednostki w niezbędny sprzęt. Wielokrotnie przy Waszym wsparciu, za co raz jeszcze niezmiernie dziękujemy! Niejednokrotnie mieliście okazję przekonać się lub obserwować, z jakim zaangażowaniem i poświęceniem niesiemy pomoc podczas pożarów, tornad, wichur, różnego rodzaju wypadków czy innych zdarzeń losowych, które nas doświadczały. Znacie nas również z realizacji różnych inicjatyw społecznych i akcji charytatywnych.
W obliczu tego, co dzieje się za wschodnią granicą naszego kraju, również nie możemy „przejść” obojętnie. Mamy głębokie poczucie odpowiedzialności i potrzebę wkroczenia w nowy obszar naszej działalności. Pragniemy zaangażować się w niesienie pomocy osobom dotkniętym wojną, zarówno tym, którzy zostali na Ukrainie chcąc bronić terytorium swojego kraju, jak i tym, którzy w Polsce szukają schronienia. Jako brać strażacka wykazaliśmy akt solidarności, przekazując specjalistyczny sprzęt pożarniczy oraz środki ochrony osobistej dla Ukraińskich służb ratowniczych. Znamy również wiele przykładów Państwa ofiarności, których gratulujemy, i za które serdecznie dziękujemy! Wiemy, że jest jeszcze wiele osób chcących przyłączyć się do pomocy „tu i teraz”, tak by również okazać solidarność i wsparcie.
Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Osieku nastawia się na działalność długofalową i niesienie pomocy odpowiednio ukierunkowanej. Chcemy w możliwym zakresie pomagać organizować ten asortyment, który służby koordynujące wskażą na daną chwilę za niezbędny i bardzo potrzebny. Przeanalizowaliśmy nasze możliwości statutowe, a także logistyczne i jednogłośnie podjęliśmy decyzję, o rozpoczęciu niesienia pomocy w dwóch obszarach. Pierwsza, to zbiórka określonych artykułów pierwszej potrzeby dla Ukrainy jak i uchodźców. Ze względów formalnych zbierać będziemy wyłącznie określony asortyment, a o szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie. Drugą formą aktywności będzie przeprowadzenie przez strażaków zbiórki środków pieniężnych, wśród wszystkich osób dobrej woli. Wstępnie z przeznaczeniem na przygotowanie tymczasowych miejsc zakwaterowania dla uchodźców, którzy trafią na teren Naszej Gminy ale i nie tylko. Środki te, przeznaczone zostaną na zakup łóżek polowych, materacy, pościeli, kotar i innego niezbędnego wyposażenia. Chcemy aby sprzęt ten był mobilny i możliwy do wykorzystania w miejscach, w których jest najbardziej potrzebny.
Pragniemy poinformować, że powyższe działania planujemy rozpocząć 5 marca i będziemy prowadzić je równolegle we wszystkich jednostkach OSP z terenu Gminy Osiek do dnia 13 marca, tak by każdy miał możliwość przygotowania się i włączenia do tej inicjatywy. Szczegóły przekażemy w najbliższym czasie. Obserwujcie nasze media społecznościowe oraz tablice ogłoszeniowe w swoich miejscowościach.