22/05/2026
🇵🇱🇵🇱🇵🇱21 maja 2026 roku w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu odbyła się uroczysta zbiórka związana z zakończeniem pełnienia czynnej służby przez pułkownika Łukasza Górnego, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Uroczystość miała wyjątkowo podniosły i symboliczny charakter. Jednym z najważniejszych momentów ceremonii było pożegnanie Dyrektora ze sztandarem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu — gest stanowiący wyraz najwyższego uznania dla wieloletniej służby, zaangażowania oraz wkładu płk. Łukasza Górnego w rozwój opolskiego okręgu Służby Więziennej.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Służby Więziennej, służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Obecny był zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej pułkownik Bartłomiej Turbiarz, dyrektorzy biur Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie: płk Robert Kuczera, płk Krzysztof Karwowski, płk Filip Skubel oraz płk Marcin Dybała. W uroczystości udział wzięli również dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej, w tym Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Łodzi, płk Małgorzata Banasiak, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu, płk Robert Jóźwiak, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych formacji mundurowych: Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinspektor Magdalena Nguyen-Fudala, Dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Opolu płk Anika Borowska, Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek wraz z zastępcą płk. SG Adamem Kurkiem oraz Komendantem Placówki Straży Granicznej w Opolu płk. SG Jerzym Łukasikiem. Swoją obecnością zaszczycili również mjr Dorota Kodzik, prezes Fundacji Andrzej działającej na rzecz pomocy funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz przedstawiciele strony społecznej na czele z Przewodniczącym Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność panem Andrzejem Kołodziejskim oraz wieloletnim przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa panem Czesławem Tułą. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się także Naczelny Kapelan Więziennictwa ks. Adam Jabłoński, byli dyrektorzy okręgowi na czele z panem Leszkiem Czerebą oraz panem Andrzejem Tesarewiczem. Emerytowani funkcjonariusze oraz liczne grono aktualnych specjalistów i pracowników Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu, a także najbliższych współpracowników żegnanego Dyrektora.
👮👮Podczas ostatniej oficjalnej uroczystości - kończącej służbę płk. Łukasza Górnego - dyrektorowi towarzyszyła małżonka, pani Monika Górna 👮 👮
👏👏👏Uroczystość posumowały liczne wystąpienia, podczas których prelegenci podkreślali profesjonalizm, doświadczenie oraz szczególne cechy osobowości płk. Łukasza Górnego. Wielokrotnie zwracano uwagę na jego otwarty i budujący styl zarządzania, oparty na dialogu, współpracy i wzajemnym szacunku. Akcentowano również jego zaangażowanie w rozwijanie partnerskich relacji z innymi służbami mundurowymi oraz instytucjami działającymi na rzecz bezpieczeństwa publicznego👏👏👏
Słowa podziękowania i uznania kierowane do płk. Łukasza Górnego były wyrazem wdzięczności za lata odpowiedzialnej służby, oddania formacji oraz pracy na rzecz umacniania pozycji i znaczenia Służby Więziennej w regionie.
👮👮👮Uroczysta zbiórka była nie tylko oficjalnym zakończeniem wieloletniej służby, ale również symbolicznym podziękowaniem za pozostawiony ślad w historii opolskiego więziennictwa.👮👮👮
zdjęcia: Paweł Cyrulik
Służba Więzienna Obserwujący Śląski Oddział Straży Granicznej Fundacja na Rzecz Pomocy Funkcjonariuszom Służby Więziennej Andrzej Opolska Policja Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Andrzej Kołodziejski NSZZ Solidarność Służba Więzienna Poznań Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi