25/05/2026
W gościnnych murach Politechnika Opolska odbyła się dzisiaj uroczystość upamiętniająca 45. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej i połączone z uroczystą ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i działaczy opozycji antykomunistycznej, odprawiona w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na Skwerze „Solidarności”, oddając hołd wszystkim, którzy swoją odwagą i niezłomną postawą przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności.
Główna część obchodów odbyła się w Auli Błękitnej Politechniki Opolskiej, gdzie w podniosłej atmosferze wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Już od pierwszych chwil dało się odczuć wyjątkowy charakter wydarzenia, które zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, środowisk opozycyjnych, uczonych, studentów oraz licznie przybyłych zaproszonych gości, pragnących oddać hołd bohaterom walki o wolność. Kolejnym punktem programu było odczytanie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przesłanie skierowane do uczestników uroczystości odczytała naczelnik opolskiej delegatury dr hab. Joanna Lusek.
💬 Wyjątkowej wiary i determinacji, wielkiej odwagi i poświęcenia wymagał bunt przeciwko powojennej rzeczywistości w naszym kraju. Ten mroczny czas to przecież okupacja przez armię globalnego mocarstwa totalitarnego oraz niedemokratyczne, nieudolne rządy moskiewskich namiestników – gorliwie uczestniczących w kolonialnym wyzysku Polaków.
Prezydent RP Karol Nawrocki skierował także wyrazy uznania dla Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności oraz podziękował za ich odwagę i zasługi w walce o niepodległą Polskę.
Kolejnym punktem programu wydarzenia była ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Krzyża Wolności i Solidarności. Ceremonię poprowadził dyrektor Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr hab. Kamil Dworaczek.
𝕂𝕣𝕫𝕪𝕫̇ 𝕎𝕠𝕝𝕟𝕠𝕤́𝕔𝕚 𝕚 𝕊𝕠𝕝𝕚𝕕𝕒𝕣𝕟𝕠𝕤́𝕔𝕚 to polskie państwowe odznaczenie cywilne nadawane zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956–1989. Przyznawane jest na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Odznaczenie zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku, przyjętą przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał dr hab. Karol Polejowski, kierujący Instytutem Pamięci Narodowej, zastępca prezesa IPN.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta RP, na wniosek Prezesa IPN, odznaczenia zostały nadane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:
Andrzej Zbigniew Sochaj
Zdzisław Piotr Szałach (pośmiertnie).
Po zakończeniu ceremonii głos zabrał organizator uroczystości, dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN:
💬 Wiem, że wszyscy Państwo, odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności, bardzo niechętnie przyjmują do wiadomości, że nazywamy ich bohaterami. Pozwolę jednak się z odznaczonymi w tym wypadku nie zgodzić. Trzeba było mieć w sobie odwagę, aby tę walkę podjąć i ją kontynuować. Krzyż Wolności i Solidarności jest nie tylko wyrazem uznania państwa polskiego dla Waszego wysiłku, ale to także dla Waszych najbliższych.
W dalszej części uroczystości wystąpił przedstawiciel Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności Jacek Szumański:
💬 Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności wytrwale i konsekwentnie działali w komunistycznej Polsce na rzecz przemian politycznych. Poprzez swoją niezłomną postawę stali się wzorcami postępowania w konfrontacji z totalitarnym reżimem. Pamiętajmy o nich i pielęgnujmy również w sobie Wolność i Solidarność – pojęcia, składające się na nazwę tego zaszczytnego odznaczenia. Wiemy przecież, że „Nie ma Wolności bez SOLIDARNOŚCI”.
Głos zabrał też zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz, który podkreślił znaczenie pamięci historycznej i odpowiedzialności za przekazywanie świadectwa kolejnym pokoleniom.
Istotnym elementem programu był wykład dr. hab. Krzysztofa Gajdki pt. „Solidarność pieśnią pisana”, poświęcony roli muzyki i poezji w kształtowaniu postaw społecznych w latach 80. XX wieku.
Uroczystość zwieńczył recital pieśni solidarnościowych w wykonaniu Krzysztofa Gajdki, Damiana Stadlera i Wojciecha Namysły, opatrzony komentarzem historycznym dr hab. Joanny Lusek, naczelnika Delegatury IPN w Opolu.
Warto dodać, że w holu Politechniki stanęło stoisko Księgarnia IPN na Placu Solnym, gdzie przez cały czas trwania uroczystości istniała możliwość nabycia książek Wydawnictwo IPN w atrakcyjnych cenach.
NSZZ "Solidarność" Region Śląsk Opolski