Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu, Organizacja rządowa, Ulica Augustyna Kośnego 62, Opole.

Z okazji Światowego Dnia Dziecka Wydawnictwo IPN przygotowało super ofertę na komiksy!  🔹Wszystkie komiksy za 5 zł,  🔹Wy...
01/06/2026

Z okazji Światowego Dnia Dziecka Wydawnictwo IPN przygotowało super ofertę na komiksy!
🔹Wszystkie komiksy za 5 zł,
🔹Wydania kolekcjonerskie za 25 zł.

Warto skorzystać z okazji!

Wszystkie komiksy dostępne są w księgarniach stacjonarnych IPN i w księgarni online
https://ksiegarniaipn.pl/

Komiksy Wydawnictwa IPN to historia w lekkiej formie przygotowana z myślą o młodych czytelnikach. Historię Polski można opowiedzieć nie tylko za pomocą książek naukowych, ale również za pośrednictwem komiksów. Medium zarówno dla dojrzałych, jak i młodszych odbiorców.

„Pamięć trzeba chronić, zanim zniknie”Czas działa nieubłaganie. Papier kruszeje, atrament blednie, zdjęcia tracą jakość....
01/06/2026

„Pamięć trzeba chronić, zanim zniknie”

Czas działa nieubłaganie. Papier kruszeje, atrament blednie, zdjęcia tracą jakość. Jeszcze szybciej znika wiedza o tym, kogo i czego dotyczą rodzinne pamiątki. Jeśli nie zareagujemy dziś, jutro może być za późno.

W całej Europie obserwujemy, jak historyczne materiały są niszczone, rozpraszane lub sprzedawane. Każdy taki przypadek to strata nie do odrobienia.

IPN powołał Archiwum Pełne Pamięci, by przeciwdziałać temu procesowi. Archiwa nie są przeszłością – są inwestycją w przyszłość, fundamentem edukacji, badań i tożsamości narodowej.

Przekazując pamiątki po przodkach, masz realny wpływ na to, jak historia będzie opowiadana kolejnym pokoleniom. To gest odpowiedzialności i troski o prawdę.

Pamięć nie obroni się sama. Potrzebuje ludzi, którzy zdecydują się ją chronić. Ocal historię! To od naszych wyborów zależy, czy przeszłość przetrwa w świadomości kolejnych pokoleń.

Więcej informacji o projekcie, zasadach przekazywania materiałów oraz możliwościach współpracy znajdziesz na stronie: https://archiwumpamieci.pl/

Sprawdź, jak w prosty sposób możesz włączyć się w budowanie wspólnej pamięci.

W Muzeum w Praszce odbyło się dzisiaj spotkanie promujące najnowszą publikację Wydawnictwo IPN „Śląsk Opolski w dobie po...
29/05/2026

W Muzeum w Praszce odbyło się dzisiaj spotkanie promujące najnowszą publikację Wydawnictwo IPN „Śląsk Opolski w dobie powstań 1919–1921”, pod redakcją Tomasza Gałwiaczka i Ksawerego Jasiaka.

W dyskusji poświęconej historii regionu w okresie powstań śląskich i plebiscytu udział wzięli:
🔹 dr Tomasz Gałwiaczek
🔹 dr Ksawery Jasiak
🔹 Tadeusz Pruchniewski
🔹 dr Piotr Stanek

Spotkanie poprowadziła naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr hab. Joanna Lusek.

Podczas panelu rozmawiano o losach mieszkańców Śląska Opolskiego w latach 1919–1921, znaczeniu powstań śląskich oraz wynikach najnowszych badań prezentowanych w publikacji.

Po części dyskusyjnej uczestnicy obejrzeli film „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, ukazujący rolę kobiet w wydarzeniach związanych z walką o polskość Górnego Śląska.

🇵🇱 „Kocham Ojczyznę i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”❗️🗓 Obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, k...
28/05/2026

🇵🇱 „Kocham Ojczyznę i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”❗️

🗓 Obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, który przeprowadził przez jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach. Mija 4⃣5⃣. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego.

➡️ Jako „Radwan III” był kapelanem AK Okręgu Kampinoskiego, a w czasie powstania warszawskiego pracował w szpitalu polowym. W ramach podziemnego uniwersytetu prowadził wykłady i tajne nauczanie dla młodzieży.

🎖 Rząd RP w Londynie za działalność podczas II wojny światowej przyznał mu Order Virtuti Militari, a dowództwo AK odznaczyło go Krzyżem Walecznych.

➡️ Został prymasem Polski w listopadzie 1948 roku. Rządzący wówczas krajem komuniści próbowali usunąć Kościół z przestrzeni publicznej, odciągnąć od niego wiernych. Wyszyński, narażając się i ponosząc osobiste represje, do tego nie dopuścił.

💬 – Trzeba ratować Naród i w Narodzie Kościół. Nie da się uratować Narodu w oderwaniu od Kościoła. Nie da się też uratować Kościoła bez pomocy Narodu, gdyż Kościół działa w Narodzie – pisał.

🟥 Był inicjatorem listu – wyrażającego stanowczy sprzeciw Episkopatu Polski wobec postępowania władz komunistycznych – który przeszedł do historii pod nazwą „Non possumus”. Reakcją było aresztowanie prymasa 25 września 1953 r. i przetrzymywanie do jesieni 1956 r.

💬 – Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko Narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej – mówił dwa miesiące po aresztowaniu przez UB.

➡️ Przez 9 lat prowadził duchową Wielką Nowennę, przygotowującą do obchodów Millenium Chrztu Polski 🇵🇱 w 1966 r. Wielotysięczne uroczystości religijne odbywały się w całym kraju, a ich kulminacja od 2 do 4 maja 1966 r. na Jasnej Górze zgromadziła blisko 2 miliony Polaków. W żadnym innym państwie bloku sowieckiego nie doszło do manifestacji religijnych na taką skalę❗️

🏴 Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Spoczął w katedrze św. Jana, a jego pogrzeb stał się wielką manifestacją narodową.

🔎 Zapoznaj się z publikacjami IPN o Prymasie➡ https://tinyurl.com/j3eenxs4
📲 Pobierz broszurę z serii „Patroni naszych ulic”➡ https://tinyurl.com/yc7bzpa2

Odwiedziliśmy dzisiaj Szkołę Podstawową w Ligocie Książęcej, gdzie uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w warszta...
27/05/2026

Odwiedziliśmy dzisiaj Szkołę Podstawową w Ligocie Książęcej, gdzie uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych IPN pt. „Czy Polacy zadecydowali o zwycięstwie pod Monte Cassino?”.

Podczas zajęć młodzież poznała historię żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz znaczenie bitwy o Monte Cassino dla losów II wojny światowej. Uczniowie analizowali materiały historyczne, rozmawiali o szlaku bojowym Polaków i wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie, jak wielką rolę odegrali nasi rodacy w zdobyciu klasztornego wzgórza.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za aktywny udział, zaangażowanie oraz ciekawą dyskusję o historii i pamięci narodowej.

ZSP w Ligocie Książęcej

W Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Odwilż pozorna czy rzeczywista – odmiany roku 1956 w Polsce” wziął udział Bartosz...
27/05/2026

W Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Odwilż pozorna czy rzeczywista – odmiany roku 1956 w Polsce” wziął udział Bartosz Janczak (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu) – „Odwilż na peryferiach. Rok 1956 wobec powstańców śląskich, działaczy ZPwN i ludności rodzimej w województwie opolskim”.

Już w najbliższy piątek zapraszamy na spotkanie promujące książkę 📖 „Śląsk Opolski w dobie powstań 1919–1921. Studia i m...
26/05/2026

Już w najbliższy piątek zapraszamy na spotkanie promujące książkę
📖 „Śląsk Opolski w dobie powstań 1919–1921. Studia i materiały”
red. Tomasz Gałwiaczek, Ksawery Jasiak (Wrocław–Opole–Warszawa 2026)

📍 29 maja 2026 r. | godz. 10.00
📍 Muzeum w Praszce

Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu, podczas którego będzie można spotkać się z autorami książki oraz porozmawiać o wydarzeniach, postaciach i miejscach związanych z trzema powstaniami śląskimi. Tematy te są szczególnie bliskie mieszkańcom naszego regionu — wielu naszych przodków brało udział w tych wydarzeniach, a sama Praszka leżała wówczas tuż przy granicy, przez co historia powstań była mocno obecna w życiu lokalnej społeczności.

Podczas spotkania będzie również możliwość zakupu publikacji:
https://ipn.gov.pl/pl/wydawnictwo/ksiazki/240612,Slask-Opolski-w-dobie-powstan-19191921-Studia-i-materialy.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHi0OCE9kPKnCeeU_5qYeoO19gkjI6Pyeg3TucYvi39EIx2QGlXeFGgY_DGNw_aem_XHsviCrugvnDtnCKGK5Jyw

78. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego 🕯25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych...
25/05/2026

78. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego 🕯

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego - Rotmistrza Witolda Pileckiego.

W rocznicę zamordowania z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie rtm. Witolda Pileckiego – w całym kraju zapalamy znicze pamięci w hołdzie bohaterowi.

W Opolu zapaliliśmy znicze pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, oddając hołd jednemu z największych Bohaterów naszej historii.

Cześć i chwała Bohaterom 🇵🇱

W gościnnych murach Politechnika Opolska odbyła się dzisiaj uroczystość upamiętniająca 45. rocznicę powstania Niezależne...
25/05/2026

W gościnnych murach Politechnika Opolska odbyła się dzisiaj uroczystość upamiętniająca 45. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej i połączone z uroczystą ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i działaczy opozycji antykomunistycznej, odprawiona w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na Skwerze „Solidarności”, oddając hołd wszystkim, którzy swoją odwagą i niezłomną postawą przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności.

Główna część obchodów odbyła się w Auli Błękitnej Politechniki Opolskiej, gdzie w podniosłej atmosferze wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Już od pierwszych chwil dało się odczuć wyjątkowy charakter wydarzenia, które zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, środowisk opozycyjnych, uczonych, studentów oraz licznie przybyłych zaproszonych gości, pragnących oddać hołd bohaterom walki o wolność. Kolejnym punktem programu było odczytanie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przesłanie skierowane do uczestników uroczystości odczytała naczelnik opolskiej delegatury dr hab. Joanna Lusek.

💬 Wyjątkowej wiary i determinacji, wielkiej odwagi i poświęcenia wymagał bunt przeciwko powojennej rzeczywistości w naszym kraju. Ten mroczny czas to przecież okupacja przez armię globalnego mocarstwa totalitarnego oraz niedemokratyczne, nieudolne rządy moskiewskich namiestników – gorliwie uczestniczących w kolonialnym wyzysku Polaków.

Prezydent RP Karol Nawrocki skierował także wyrazy uznania dla Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności oraz podziękował za ich odwagę i zasługi w walce o niepodległą Polskę.

Kolejnym punktem programu wydarzenia była ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Krzyża Wolności i Solidarności. Ceremonię poprowadził dyrektor Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr hab. Kamil Dworaczek.

𝕂𝕣𝕫𝕪𝕫̇ 𝕎𝕠𝕝𝕟𝕠𝕤́𝕔𝕚 𝕚 𝕊𝕠𝕝𝕚𝕕𝕒𝕣𝕟𝕠𝕤́𝕔𝕚 to polskie państwowe odznaczenie cywilne nadawane zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956–1989. Przyznawane jest na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Odznaczenie zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku, przyjętą przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał dr hab. Karol Polejowski, kierujący Instytutem Pamięci Narodowej, zastępca prezesa IPN.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta RP, na wniosek Prezesa IPN, odznaczenia zostały nadane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:
Andrzej Zbigniew Sochaj
Zdzisław Piotr Szałach (pośmiertnie).

Po zakończeniu ceremonii głos zabrał organizator uroczystości, dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN:

💬 Wiem, że wszyscy Państwo, odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności, bardzo niechętnie przyjmują do wiadomości, że nazywamy ich bohaterami. Pozwolę jednak się z odznaczonymi w tym wypadku nie zgodzić. Trzeba było mieć w sobie odwagę, aby tę walkę podjąć i ją kontynuować. Krzyż Wolności i Solidarności jest nie tylko wyrazem uznania państwa polskiego dla Waszego wysiłku, ale to także dla Waszych najbliższych.

W dalszej części uroczystości wystąpił przedstawiciel Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności Jacek Szumański:

💬 Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności wytrwale i konsekwentnie działali w komunistycznej Polsce na rzecz przemian politycznych. Poprzez swoją niezłomną postawę stali się wzorcami postępowania w konfrontacji z totalitarnym reżimem. Pamiętajmy o nich i pielęgnujmy również w sobie Wolność i Solidarność – pojęcia, składające się na nazwę tego zaszczytnego odznaczenia. Wiemy przecież, że „Nie ma Wolności bez SOLIDARNOŚCI”.

Głos zabrał też zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz, który podkreślił znaczenie pamięci historycznej i odpowiedzialności za przekazywanie świadectwa kolejnym pokoleniom.

Istotnym elementem programu był wykład dr. hab. Krzysztofa Gajdki pt. „Solidarność pieśnią pisana”, poświęcony roli muzyki i poezji w kształtowaniu postaw społecznych w latach 80. XX wieku.

Uroczystość zwieńczył recital pieśni solidarnościowych w wykonaniu Krzysztofa Gajdki, Damiana Stadlera i Wojciecha Namysły, opatrzony komentarzem historycznym dr hab. Joanny Lusek, naczelnika Delegatury IPN w Opolu.

Warto dodać, że w holu Politechniki stanęło stoisko Księgarnia IPN na Placu Solnym, gdzie przez cały czas trwania uroczystości istniała możliwość nabycia książek Wydawnictwo IPN w atrakcyjnych cenach.

NSZZ "Solidarność" Region Śląsk Opolski

❗️ „Mnie tutaj wykończyli. Oświęcim to była igraszka...” 🟥 Widział piekło Auschwitz i dramat Powstania, brał udział w dw...
25/05/2026

❗️ „Mnie tutaj wykończyli. Oświęcim to była igraszka...”

🟥 Widział piekło Auschwitz i dramat Powstania, brał udział w dwóch wojnach. Kiedy wydawało się, że przyszło wyzwolenie, wpadł w sidła komunistów.

🟥 🗓 25 maja 1948 r. komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej – rtm. Witolda Pileckiego. Egzekucję przeprowadzono w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Bezpośrednim wykonawcą wyroku był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”, który za wykonanie egzekucji otrzymał dodatkowe wynagrodzenie.

🟥 Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu.

25 maja 2026 r. – w rocznicę zamordowania z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie rtm. Witolda Pileckiego – w całym kraju zapłoną znicze pamięci. W Opolu o 21.30 zapraszamy przed pomnik rtm. Witolda Pileckiego przy ul. rtm. Witolda Pileckiego.

🇵🇱 Dowiedz się więcej o bohaterskim rotmistrzu ➡ https://pilecki.ipn.gov.pl/

Adres

Ulica Augustyna Kośnego 62
Opole
45-372

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Telefon

+48774068320

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu:

Udostępnij