30/05/2026
Na Uniwersytecie Opolskim odbyła się dyskusja panelowa „Dziś i jutro Grupy Wyszehradzkiej”, której organizację miałem przyjemność współtworzyć wraz z partnerami wydarzenia.
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Odbyło się zaledwie miesiąc po wyborach parlamentarnych na Węgrzech, w szczególnym momencie dla oceny kierunków rozwoju współpracy w Europie Środkowej oraz przyszłości formatu V4.
Debata miała wyjątkową rangę. W Opolu spotkali się ambasadorowie, konsulowie, przedstawiciele świata nauki oraz eksperci z Czech, Słowacji, Polski i innych krajów. Tak szeroka reprezentacja środowisk dyplomatycznych i akademickich stworzyła przestrzeń do merytorycznej rozmowy o najważniejszych wyzwaniach stojących przed naszym regionem.
Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, współpracy regionalnej, relacjach międzynarodowych oraz możliwościach dalszego wzmacniania partnerstwa między państwami Europy Środkowej. W czasach dynamicznych zmian geopolitycznych szczególnego znaczenia nabierają spotkania, które pozwalają prowadzić otwarty dialog i poszukiwać wspólnych rozwiązań.
Istotnym i budującym elementem wydarzenia była obecność licznego grona młodzieży z Polski i Czech, która z dużym zainteresowaniem przysłuchiwała się debacie ekspertów. To dobry prognostyk na przyszłość oraz dowód na to, że sprawy współpracy regionalnej i przyszłości Europy Środkowej są ważne również dla młodego pokolenia. Kilkukrotnie podkreślano także potrzebę szerszej edukacji dotyczącej języków, kultury oraz realiów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej. Wskazywano, że wzajemne poznanie i lepsze zrozumienie są fundamentem trwałej współpracy między naszymi narodami.
Jestem przekonany, że wydarzenie to stanowi ważny krok w rozwoju współpracy międzynarodowej i regionalnej. Pokazało ono, jak istotne jest tworzenie przestrzeni do rzeczowej debaty pomiędzy dyplomacją, nauką i instytucjami publicznymi. Opole po raz kolejny stało się miejscem spotkania ludzi, którzy poprzez dialog i współpracę chcą budować dobre relacje w Europie Środkowej.
Dziękuję wszystkim uczestnikom, partnerom i gościom za obecność oraz wysoki poziom merytoryczny dyskusji. Takie spotkania wzmacniają wzajemne zaufanie i pomagają lepiej odpowiadać na wyzwania współczesnego świata.
Mateusz GniazdowskiPolsko-Czeskie Towarzystwo NaukoweEmbassy of the Czech Republic in Poland / Ambasada Rep. Czeskiej w PolsceSlovenské veľvyslanectvo v Poľsku / Ambasada Słowacji w PolsceMagyarország Főkonzulátusa Krakkó / Konsulat Generalny Węgier w KrakowieArtur ŻurakowskiKonsulat Honorowy Republiki Czeskiej w OpoluJęzyk czeski na Uniwersytecie OpolskimUniwersytet OpolskiAmbis Univerzita@konsulat