10/02/2026
✅25 stycznia 2026 r. w Bytomiu-Miechowicach odbyła się jubileuszowa, X edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945”, inscenizacji upamiętniającej tragiczne wydarzenia końca II wojny światowej na terenie Górnego Śląska.
📆 W styczniu 1945 roku, w dniach od 25 do 27 stycznia, w Miechowicach, dzisiejszej dzielnicy m. Bytomia doszło do zbrodni wojennej popełnionej przez żołnierzy 118 Korpusu Armii Czerwonej, w wyniku której zginęło 380 cywilów. Zgodnie z historycznymi ustaleniami, sowieccy żołnierze, po wkroczeniu do miejscowości, prowadzili zbrodnicze działania na ludności cywilnej, dramatyczne zdarzenia, które przez dziesięciolecia były przemilczane w narracji historycznej.
📷 Inscenizacja „Walki o Miechowice 1945”, zorganizowana już po raz dziesiąty przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, przyciągnęła liczne grono widzów z Bytomia i regionu. W widowisku udział wzięło ponad 150 rekonstruktorów, a prezentowane sceny historyczne zostały odwzorowane z najwyższym kunsztem, zarówno pod względem strojów, uzbrojenia, jak i odtworzenia realiów walk z zimy 1945 roku. 👌
✅ Dzięki zaangażowaniu rekonstruktorów oraz starannie przygotowanym postaciom cywilów, publiczność mogła w pełni wczuć się w atmosferę tamtych dramatycznych dni, przyglądając się kolejnym epizodom inscenizacji, które oddały ogrom tragedii ludności cywilnej, jak i militarny kontekst ostatnich miesięcy wojny.
ℹ️ Podkreślamy, że przedstawione materiały fotograficzne są rekonstrukcją historyczną oraz grą aktorską, inspirowaną jedynie faktami historycznymi. Widowisko nie ma na celu propagowania żadnych ideologii, a jego głównym celem jest pielęgnowanie pamięci historycznej, edukacja oraz oddanie hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń stycznia 1945 roku.‼️
💪 Składamy serdeczne podziękowania: organizatorowi wydarzenia Ireneuszowi Okoniowi, zespołowi Schron Miechowice za profesjonalne przygotowanie inscenizacji, oraz Oskar Połap za koordynację licznych elementów widowiska.
✅ Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i obserwatorom, którzy swoją obecnością przyczynili się do upowszechniania wiedzy o historii Górnego Śląska.
/MK
wśród fanów