Mundur Wojska Polskiego - Wczoraj i Dziś

Mundur Wojska Polskiego - Wczoraj i Dziś Nazywam się Michał Kruk, moją pasją jest jazda konna, historia, rekonstrukcja historyczna i renowacja starych przedmiotów, głównie wojskowych.

   ✅25 stycznia 2026 r. w Bytomiu-Miechowicach odbyła się jubileuszowa, X edycja widowiska historycznego „Walki o Miecho...
10/02/2026





✅25 stycznia 2026 r. w Bytomiu-Miechowicach odbyła się jubileuszowa, X edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945”, inscenizacji upamiętniającej tragiczne wydarzenia końca II wojny światowej na terenie Górnego Śląska.

📆 W styczniu 1945 roku, w dniach od 25 do 27 stycznia, w Miechowicach, dzisiejszej dzielnicy m. Bytomia doszło do zbrodni wojennej popełnionej przez żołnierzy 118 Korpusu Armii Czerwonej, w wyniku której zginęło 380 cywilów. Zgodnie z historycznymi ustaleniami, sowieccy żołnierze, po wkroczeniu do miejscowości, prowadzili zbrodnicze działania na ludności cywilnej, dramatyczne zdarzenia, które przez dziesięciolecia były przemilczane w narracji historycznej.

📷 Inscenizacja „Walki o Miechowice 1945”, zorganizowana już po raz dziesiąty przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, przyciągnęła liczne grono widzów z Bytomia i regionu. W widowisku udział wzięło ponad 150 rekonstruktorów, a prezentowane sceny historyczne zostały odwzorowane z najwyższym kunsztem, zarówno pod względem strojów, uzbrojenia, jak i odtworzenia realiów walk z zimy 1945 roku. 👌

✅ Dzięki zaangażowaniu rekonstruktorów oraz starannie przygotowanym postaciom cywilów, publiczność mogła w pełni wczuć się w atmosferę tamtych dramatycznych dni, przyglądając się kolejnym epizodom inscenizacji, które oddały ogrom tragedii ludności cywilnej, jak i militarny kontekst ostatnich miesięcy wojny.

ℹ️ Podkreślamy, że przedstawione materiały fotograficzne są rekonstrukcją historyczną oraz grą aktorską, inspirowaną jedynie faktami historycznymi. Widowisko nie ma na celu propagowania żadnych ideologii, a jego głównym celem jest pielęgnowanie pamięci historycznej, edukacja oraz oddanie hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń stycznia 1945 roku.‼️

💪 Składamy serdeczne podziękowania: organizatorowi wydarzenia Ireneuszowi Okoniowi, zespołowi Schron Miechowice za profesjonalne przygotowanie inscenizacji, oraz Oskar Połap za koordynację licznych elementów widowiska.

✅ Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i obserwatorom, którzy swoją obecnością przyczynili się do upowszechniania wiedzy o historii Górnego Śląska.

/MK

wśród fanów

Już niedługo...! 😎
14/08/2023

Już niedługo...! 😎

Udana sobota 😁
14/08/2023

Udana sobota 😁

 🇵🇱🇵🇱🇵🇱✔️11 listopada 2021 z okazji Dnia Niepodległości wzięliśmy udział w barwnej kawalkadzie jeźdźców w strojach histo...
18/04/2022



🇵🇱🇵🇱🇵🇱

✔️11 listopada 2021 z okazji Dnia Niepodległości wzięliśmy udział w barwnej kawalkadzie jeźdźców w strojach historycznych w gminie Włoszakowice k. Leszna.
✔️Uroczyste otwarcie obchodów Święta Niepodległości odbyło się w Bukówcu Górnym, a poprowadził je wójt Robert Kasperczak.

✔️Następnym punktem trasy była wieś Sądzia, kolejną odwiedzoną miejscowością było Krzycko Wielkie, gdzie obok remizy OSP, po części oficjalnej z udziałem mieszkańców, mieliśmy krótką przerwę na degustację rogali marcińskich wraz z herbatą lub kawą. Po poczęstunku udaliśmy się do pałacowego parku we Włoszakowicach, gdzie zebrało się kilkuset mieszkańców, a z pałacowych schodów do zebranych przemówił Ignacy Jan Paderewski (Kazimierz Kurpisz). Jego kilkuminutowe wystąpienie miało patriotyczny charakter oraz spotkało się z gorących przyjęciem i aplauzem.
✔️Po zakończeniu oficjalnej części obchodów wielu z przybyłych gości zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcia z postaciami w strojach historycznych i ułanami. Na koniec cała kawalkada przejechała do Bukówca Górnego, gdzie wójt Robert Kasperczak podziękował wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu i zaprosił zgromadzonych na poczęstunek, podczas którego wszyscy uczestnicy Przejazdu Kawalerii i Postaci Historycznych otrzymali pamiątkowy medale w eleganckich prezentatorach.

✔️W kawalkadzie wzięło udział 14 bryczek i 18 jeźdźców w siodle. Ja jechałem w pierwszej trójce kolumny kawalerii w umundurowaniu wojsk wielkopolskich wz.1919 wraz z przyjaciółmi Adam Frąckowiak i Błażej Wożniak z Oddziału Terenowego 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski, którego jestem członkiem. Oprócz nas w kawalkadzie w roli ułanów jechali również członkowie Towarzystwa Jazdy Polskiej i Tradycji Sarmackich z Bukówca Górnego oraz Stowarzyszenia Miłośników 17 Pułku Ułanów z Grotnik.
Natomiast na bryczkach siedzieli zaproszeni goście oraz przebrani za postacie historyczne: Hieronim Apolinarski (marszałek Józef Piłsudski), Kazimierz Kurpisz (premier Ignacy Jan Paderewski), Krzysztof Poczekaj (powstaniec wielkopolski Jan Otto), Ryszard Łopusiewicz (przedwojenny leśniczy Feliks Rożyński), Danuta Walkowiak (uczestniczka powstania wielkopolskiego Apolonia Prałat), Sławomir Lis (przedwojenny proboszcz parafii włoszakowickiej Józef Górny) i inni.

Na koniec chciałbym pozdrowić wszystkich tam obecnych, a także Pawła Kochańskiego, który mnie i Mateusza na tę uroczystość zaprosił. :D

Źródła:
https://elka.pl/content/view/106862/80/

/MK

 Witajcie! :D W zeszłą niedzielę (tj. 3.04.2022) odwiedziłem Fort 1 w Toruniu w ramach Pikniku Historycznego "Najkrótszą...
08/04/2022



Witajcie! :D

W zeszłą niedzielę (tj. 3.04.2022) odwiedziłem Fort 1 w Toruniu w ramach Pikniku Historycznego "Najkrótszą Drogą", który organizowany był przez Centrum Kulturalno-Historyczne Fort 1 Toruń.
W pikniku tym brałem udział wraz z GRH "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi, pomogłem w prezentacji ich uzbrojenia i wyposażenia polskich spadochroniarzy (przede wszystkim spadochronów desantowych) z czasów PRL-u oraz wczesnych lat 90-tych.

Zaprezentowałem sylwetkę polskiego żołnierza wojsk powietrzno-desantowych z 2 połowy lat 80 tych w zimowym umundurowaniu polowym wz.68 "moro" wz.4643, wraz z kurtka "bechatką" wz.5613, uzbrojonego w karabin wyborowy SWD wraz z celownikiem PSO-1, który później zmieniłem na celownik noktowizyjny NSP-3.

Oprócz GRH "Południe" na pikniku zaprezentowały się następujące grupy:
– Omega 7 – grupa byłych żołnierzy niebieskich beretów
– SGRH Toruń-Podgórz - zaprezentowali oni umundurowanie i wyposażenie 1 SBS z czasów II wojny światowej
– Mała Armia Lipno – prezentująca sylwetki współczesnego WP
– „Demony Bośni” – próbowali zaprezentować sylwetki żołnierzy z misji IFOR

Na miejscu spotkałem także Andrzej Skrodzki zwanego "Żelaznym Kapralem" i Jurek PM prowadzącego bloga Jednostki Specjalne Historia.
Spotkałem także członków GRH Retrospekcja.

Jak już to zwykle bywa na takich piknikach można było również zjeść klasyczną wojskową grochówkę oraz zrobić militarne zakupy :D
Była także możliwość zwiedzania Fortu I wraz z przewodnikiem.
Piknik był objęty patronatem Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Twierdzy Toruń.

Dziękuję bardzo Jacek Romanski za podwózkę :D
Dziękuję za zaproszenie Krzysztof Wroński ;)
Pozdrawiam także Janek Kulczycki, Łukasz Stachańczyk, Wojtek Rupiński, Jednostki Specjalne Historia, Michał Pluciński, Piotr Krokodyl, Szymon Pluciński, Damian Kupiec, Piotr Roszak, Antek Klimko, organizatora Centrum Kulturalno-Historyczne - Fort I Toruń i wszystkich innych tamże obecnych ;)

/MK

    😁 Witajcie po dłuższej przerwie! 😁Dziś udało mi się oddać kolejne 450 ml krwi w ramach ogólnokrajowej akcji krwiodaw...
28/03/2022





😁 Witajcie po dłuższej przerwie! 😁

Dziś udało mi się oddać kolejne 450 ml krwi w ramach ogólnokrajowej akcji krwiodawstwa o nazwie "SpoKREWnieni Służbą", organizowaną przez KLUB HDK PCK "saper" 🩸 W moim województwie akcja odbyła się min. na terenie Jednostki Wojskowej 1 Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu. 😁

➡️ Dzisiejsza akcja HDK została zorganizowana w specjalnie przystosowanym do tego celu autobusie, w którym personel RCKIK z Opola i Brzegu w życzliwej atmosferze przyjął krwiodawców. Dla każdego było przygotowane stanowisko do poboru krwi w miłej atmosferze.

➡️ Pierwszy raz Wojsko Polskie w tej akcji krwiodawstwa wzieło udział w 2018 roku. Żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, przez cały marzec oddawali krew. W akcję zostało zaangażowanych ponad 130 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

➡️ W 2021 roku w sumie przez cały marzec żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego oddali 2413 litrów krwi!

➡️ Osobiście odkąd zacząłem oddawać krew, oddałem już 6 litrów i 750 ml, a na początku tego roku odebrałem z PCK Odznakę Zasłużonego Honorowego Krwiodawcy III stopnia! 🩸🩸🩸

🩸Pozdrawiamy i zachęcamy do oddawania honorowo krwi! 😁
🩸🩸🩸I pamiętajcie krew ratuje życie! 🩸🩸🩸

Źródła:
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/spokrewnieni-sluzba
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/spokrewnieni-sluzba-w-dowodztwie-generalnym-rsz-
https://www.facebook.com/HDKPCKBRZEG/

/MK

Adres

Opole

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Mundur Wojska Polskiego - Wczoraj i Dziś umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij