26/08/2025
FARMACEUCI! Apeluję o włączenie się w konsultacje dotyczące nowej ustawy o systemie kaucyjnym.
🚨Zgodnie z projektem każda apteka, która będzie mieć w ofercie suplement diety w szklanym opakowaniu zwrotnym o pojemności poniżej 1,5 litra, będzie musiała od 01.01.2027 r. uczestniczyć w systemie kaucyjnym i odbierać, oraz magazynować te opakowania zwrotne.
🚨Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odpowiedziało na pytania, które skierowałam 17.07.2025 r. z racji obowiązującej już ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. z późniejszymi zmianami. Wątpliwości te dotyczyły aptek oraz obowiązków producentów, którzy mogliby potencjalnie być zainteresowani oferowaniem aptekom produktów w opakowaniach bezzwrotnych i pozostanie poza systemem kaucyjnym. Nie pozostało więc nic innego jak skierowanie naszych problemów do Prezesa Rady Ministrów, Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Donalda Tuska.
🚨13 sierpnia 2025 r. MKiŚ opublikowało kolejny projekt, tym razem dotyczący Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Ustawa ta definiuje formy prowadzenia ewidencji pobranej i odprowadzonej kaucji, obowiązki poszczególnych uczestników systemu, w tym aptek, oraz kar za uchybienia w tym zakresie. Po raz kolejny w piśmie kierującym do konsultacji nie wymieniono Naczelnej Izby Aptekarskiej. Trudno to nazwać wyrazem dobrej woli.
🚨Podkreślę ponownie – system będzie dotyczył jednostek handlu detalicznego, a tak MKiŚ definiuje też apteki, które prowadzą obrót produktami w szklanych opakowaniach zwrotnych o pojemności poniżej 1,5 litra. Apteki te będą musiały prowadzić ewidencję zakupu, zbycia, poboru i odprowadzenia kaucji, oraz ponosić kary ich ewentualnego nierzetelnego prowadzenia. Natomiast Marszałek województwa uzyskuje w niektórych przypadkach uprawnienia tożsame z ordynacją podatkową. Apteki w ramach systemu kaucyjnego będzie kontrolować Inspekcja Handlowa.
Producenci natomiast są zobowiązani do ponoszenia opłaty produktowej w wypadku nieosiągnięcia założonego prawem poziomu recyclingu, ale i wtedy, gdy nie włączają się do systemu kaucyjnego. Opłaty te są dotkliwe i należy oczekiwać, że będą skłaniać producentów suplementów do zmiany dotychczasowych opakowań na kaucyjne. Dlatego wyłączenie aptek z systemu kaucyjnego może nie być takie oczywiste.
🚨Stąd apel – zgłaszajcie uwagi do tego projektu, postulujące wyłączenie aptek z systemu kaucyjnego. ZAPCHAJMY UWAGAMI SKRZYNKI MKiŚ!!!! Czy naprawdę jest nas tak mało i potrafimy jedynie narzekać na portalach internetowych? Chcieliście mieć realny wpływ na kształt prawa, nie bądźcie obojętni, każdy głos się liczy.
Szczegóły: https://czestochowa.oia.org.pl/apel-o-wlaczenie-sie-w-konsultacje-dotyczace-nowej-ustawy-o-systemie-kaucyjnym/
mgr farm. Karolina Wotlińska-Pełka
Prezes Rady Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej