Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska Dolny Śląsk 🌳 Witamy w Lasach Państwowych – organizacji od ponad 95 lat chroniącej, użytkującej i kształtującej polskie lasy. Potwierdzają to m.in.

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Dbamy o różnorodność biologiczną lasów, chronimy je przed wieloma zagrożeniami - klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. W ten sposób nie tylko dbamy o przyrodę, ale też umożliwiamy Polakom bezp

ieczne korzystanie z jej dóbr – bezpieczne tak dla nich, jak i dla samych lasów. Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek uniwersalny surowiec ekologiczny, jakim jest drewno, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego wszystkie funkcje, jakie pełnią lasy. międzynarodowe certyfikaty posiadane przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Opieka państwa nad ogromną większością przyrodniczych zasobów zapewnia fundamentalną korzyść – swobodny dostęp wszystkich obywateli do lasów, a starannie przygotowana przez nas infrastruktura turystyczna i sieć szlaków rowerowych, pieszych, single tracków itp na pewno się do tego przydadzą.

Pogoda wiosenna nas w tym roku nie rozpieszczała, ale wszystkich miłośników łąk możemy już zaprosić do ich odwiedzania. ...
29/05/2026

Pogoda wiosenna nas w tym roku nie rozpieszczała, ale wszystkich miłośników łąk możemy już zaprosić do ich odwiedzania. Zakwitły już pełniki, powoli wyrastają kukułki, nie mówiąc już o kuklikach, jastrunach czy innych rzeżuchach 😁.
Na naszej sztandarowej łące, czyli Polanie Grochowskiej, w zeszłym roku wybudowaliśmy małą zastawkę, w celu polepszenia warunków wilgotnościowych. Jak widać na zdjęciu, nasza mała retencja się sprawdza i pełniki, pomimo suchej wiosny, mają co pić 😉.
A więc - ruszajcie na łąki!

Po XXI Otwartych Mistrzostwach Tenisa Stołowego RDLP we Wrocławiu kurz powoli opada, a my serdecznie gratulujemy zwycięz...
23/05/2026

Po XXI Otwartych Mistrzostwach Tenisa Stołowego RDLP we Wrocławiu kurz powoli opada, a my serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, bo każdy z nich walczył do ostatniej piłeczki! Po raz kolejny bezkonkurencyjny w kategorii mężczyzn okazał się Ryszard Kulak z Nadleśnictwa Międzylesie, drugie miejsce wywalczył Edward Tereszczyn z Nadleśnictwa Węgliniec, a trzeci był Mirosław Aniołek z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie. W kategorii kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Martyna Filińska, na drugim stopniu podium stanęła Monika Idczak, zaś trzecia była Aleksandra Wojtaszuk. Zwycięzką parą deblową została para Ryszard Kulak/Martyna Filińska, drugie miejsce zajęła para Monika Idczak/Edward Tereszczyn, zaś trzecie miejsce zajął debel Adrian Belka/Andrzej Białek. Klasyfikację drużynową wygrało Nadleśnictwo Oleśnica Śląska, na drugim miejscu uplasowało się Nadleśnictwo Lądek Zdrój, a trzecie miejsce na podium zajęło Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka. Jeszcze raz wszystkim zawodnikom i zawodniczkom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok do Nadleśnictwa Jugów. Darz Bór!

Właśnie rozpoczęły się XXI Otwarte Mistrzostwa w Tenisie Stołowym pod patronatem Dyrektora RDLP we Wrocławiu oraz MSPL N...
21/05/2026

Właśnie rozpoczęły się XXI Otwarte Mistrzostwa w Tenisie Stołowym pod patronatem Dyrektora RDLP we Wrocławiu oraz MSPL NSZZ Solidarność, których jesteśmy gospodarzami. Atmosfera jest gorąca, zawodnicy pełni woli walki, więc chyba czekają nas emocjonujące mecze. A więc do boju! 😁

W sobotę 9 maja braliśmy udział w pikniku historycznym na zaproszenie Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Łozina. Naszą drużynę...
12/05/2026

W sobotę 9 maja braliśmy udział w pikniku historycznym na zaproszenie Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Łozina. Naszą drużynę edukacyjną wspomagała tym razem również Straż Leśna. Wydarzenie to ma swoje uzasadnienie historyczne, gdyż nie tak dawno, bo tylko dziewięć wieków temu, istniał w pobliżu gród z osadą, w owym czasie większy od Wrocławia! Jego pozostałości możemy dziś odnaleźć w naszych lasach. Pomimo tego, że bójki z rycerzami nie było (bo łatwo w takiej sytuacji o trwały uszczerbek na zdrowiu 😉), to impreza była udana. Pozdrawiamy serdecznie organizatorów i dziękujemy za zaproszenie.

Jak wiecie, mieszkają na naszym terenie sokoły wędrowne. Wczorajsza próba obrączkowania naszych podniebnych drapieżników...
11/05/2026

Jak wiecie, mieszkają na naszym terenie sokoły wędrowne. Wczorajsza próba obrączkowania naszych podniebnych drapieżników nie doszła do skutku, z dość prozaicznego powodu - maluchy były jeszcze po prostu... za małe😉. Ale - co się odwlecze, to nie uciecze, damy im jeszcze trochę czasu. Nie będzie to pewnie pozytywnie postrzegane przez okoliczne gołębie, drozdy, wrony czy też inny ptasi drób, który trafi do maluchów w postaci udek czy skrzydełek do konsumpcji, ale cóż, taka jest po prostu natura. Przed dorosłym sokołem, który osiąga prędkość nurkowania, dochodzącą do 350 km/godz. niewiele ptaków potrafi uciec. Pomimo tego, że na starcie dostają fory, ponieważ nasz drapieżca rusza w pościg dopiero, kiedy ofiara odleci na co najmniej 600 m.
Dlatego, wędrując leśnymi ścieżkami, patrzcie również w górę - a nuż zdarzy się zobaczyć takie polowanie?

Fot. Karolina Stąpór

Ogłoszenie - Przetarg na dzierżawę gruntów rolnychNadleśnictwo Oleśnica Śląska ogłasza I w 2026 roku pisemny nieogranicz...
07/05/2026

Ogłoszenie - Przetarg na dzierżawę gruntów rolnych

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska ogłasza I w 2026 roku pisemny nieograniczony przetarg na dzierżawę gruntów rolnych, będących w zarządzie Nadleśnictwa z przeznaczeniem na prowadzenie gospodarki rolnej.

Oferty należy składać do 25.05.2026 r. do godziny 9:30

Osobami upoważnionymi do kontaktu w sprawie przetargu są:
Zastępca Nadleśniczego ds. Udostępniania Lasu
P. Łukasz Janik – tel. 609-482-681

Specjalista SL ds. Stanu Posiadania
P. Natalia Wardak – tel. 663-860-530

Szczegóły: https://olesnica.wroclaw.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/vez0EixaZC2K/content/ogloszen-1

💔Łączymy się w bólu z rodziną Pilota. Wspieramy myślami będących na akcji Strażaków i naszych kolegów Leśników.
06/05/2026

💔Łączymy się w bólu z rodziną Pilota.
Wspieramy myślami będących na akcji Strażaków i naszych kolegów Leśników.

Z głębokim smutkiem informujemy, że podczas dzisiejszej akcji gaśniczej w Nadleśnictwo Józefów doszło do tragicznego zdarzenia.

Samolot gaśniczy typu Dromader, operujący z bazy lotniczej przy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, uległ wypadkowi i spadł na ziemię.

Zginął pilot maszyny.

Jako leśnicy składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym zmarłego.

Okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych oraz prokuraturę.

Mimo tragicznego zdarzenia, leśnicy oraz straż pożarna kontynuują skoordynowane działania przy pożarze lasu w powiecie biłgorajskim.

❗️Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, obszar objęty ogniem wynosi ok. 150 hektarów.
Sytuacja pozostaje dynamiczna ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne.

❗️ W dzisiejszych działaniach gaśniczych brała udział flota powietrzna z jednostek regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Warszawie, Łodzi oraz Radomiu.

❗️Samoloty i śmigłowiec wykonywały seryjne zrzuty wody do momentu zapadnięcia zmroku, kiedy to zgodnie z procedurami bezpieczeństwa wsparcie lotnicze zostało zakończone.

❗️Obecnie wysiłki koncentrują się na budowie pasów zaporowych i obronie linii komunikacyjnych.

❗️Działania są utrudnione przez ograniczoną sieć dróg dojazdowych w sąsiedztwie lasów prywatnych, co wymusza użycie specjalistycznego sprzętu ciężkiego.

❗️Silny wiatr spowodował przeniesienie się ognia przez drogę wojewódzką na odcinku Józefów – Osuchy oraz powstawanie punktowych ognisk w odległości do 1 km od głównego frontu.

❗️ Na miejscu pracuje kilkaset osób. Ze względu na wieloogniskowy charakter zdarzenia, sukcesywnie dysponowane są kolejne jednostki.

❗️Lasy Państwowe ściśle współpracują ze sztabem kryzysowym.

Apelujemy o zachowanie spokoju i bezwzględne omijanie rejonu działań służb.

Więcej szczegółów⬇️

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/tragiczny-wypadek-podczas-akcji-gasniczej-w-nadlesnictwie-jozefow

🔥Leśnicy i strażacy apelują o rozwagę! Duże zagrożenie pożarowe w dolnośląskich lasach🌲172 pożary lasów odnotowali w tym...
05/05/2026

🔥Leśnicy i strażacy apelują o rozwagę! Duże zagrożenie pożarowe w dolnośląskich lasach🌲

172 pożary lasów odnotowali w tym roku strażacy na Dolnym Śląsku. W ostatnich dniach doszło do nich m.in. w Nadleśnictwie Oława i Węgliniec. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu od początku roku spłonęły już 44 ha podlegających jej lasów - to powierzchnia ponad 60 boisk piłkarskich. Lasy Państwowe i Straż Pożarna apelują o rozwagę oraz odpowiedzialność. Wystarczy chwila, by ogień wymknął się spod kontroli.

Obecna sytuacja w lasach na terenie całego kraju to ogromne wyzwanie dla leśników i strażaków. Przedłużająca się susza sprawiła, że w wielu regionach Polski ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego - przebywający na objętym nim terenie otrzymali alerty Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Na Dolnym Śląsku najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje w Nadleśnictwach: Wołów, Żmigród, Oborniki Śląskie, Oleśnica, Oława, Miękinia i Milicz. W pozostałej części województwa mamy średnie zagrożenie, co również oznacza, że ściółka w lesie jest tam bardzo sucha i podatna na szybkie zapalenie - stan na 5 maja o godz. 13:00.

Las to nie miejsce na ryzyko. Twój rozsądek może uratować życie i naturę.
W związku z zagrożeniem pożarowym należy m.in.:
➡ zachować ostrożność i nie używać ognia w lesie oraz jego sąsiedztwie,
➡ nie rzucać niedopałków papierosów,
➡ parkować auto tylko w wyznaczonych miejscach.

W tym miejscu można sprawdzać na bieżąco poziom zagrożenia pożarowego w lasach:
https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

📷Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu
📷Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu
📷Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oławie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński Anna Żabska Piotr Sebastian Kozdrowicki Artur Jurkowski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP woj. dolnośląskiego

🌙 Gotowi na noc, podczas której Oleśnica odkryje swoje tajemnice?Już 16 maja 2026 roku wraca Noc Muzeów – jedno z najbar...
05/05/2026

🌙 Gotowi na noc, podczas której Oleśnica odkryje swoje tajemnice?

Już 16 maja 2026 roku wraca Noc Muzeów – jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych!

🌙 Tego wieczoru miasto otwiera się inaczej niż zwykle, a znane miejsca zyskują zupełnie nowy wymiar

🌙 W programie m.in. spacery z przewodniczką, inspirujące wystawy, koncert w przestrzeni kościoła, spotkanie z podróżniczką oraz możliwość zajrzenia do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Nie zabraknie także atrakcji przygotowanych przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią.

🌙 Program wydarzenia dostępny na stronie: https://bit.ly/42jrpCH

Pożar lasu w Leśnictwie Dąbrowa 🚒👩‍🚒 Dziękujemy Wam za sprawą akcję!!
04/05/2026

Pożar lasu w Leśnictwie Dąbrowa 🚒👩‍🚒 Dziękujemy Wam za sprawą akcję!!

Adres

Spacerowa 6
Olesnica
56-400

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 15:00
Wtorek 07:00 - 15:00
Środa 07:00 - 15:00
Czwartek 07:00 - 15:00
Piątek 07:00 - 15:00

Telefon

+48530707098

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Nadleśnictwo Oleśnica Śląska umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Nadleśnictwo Oleśnica Śląska:

Udostępnij