15/01/2026
Informacje dot. projektu "Przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania dworca kolejowego na budynek użyteczności publicznej (o funkcji wystawienniczo-muzealno-naukowej oraz funkcji towarzyszących)."
Projekt współfinansowany ze środków UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW 2021-2027)
Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania dworca kolejowego na budynek użyteczności publicznej (o funkcji wystawienniczo-muzealno-naukowej oraz funkcji towarzyszących)” w ramach Priorytetu 07 Fundusze europejskie na wielkopolskie inicjatywy lokalne Działanie 07.01 Rewitalizacja” Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
W wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpi kompleksowe przekształcenie i adaptacja historycznego budynku dworca kolejowego zlokalizowanego w Nowych Skalmierzycach na nowoczesny obiekt użyteczności publicznej, spełniający funkcje edukacyjne, kulturalne, społeczne oraz administracyjne. Projekt zakłada rewitalizację obiektu zgodnie z wytycznymi Konserwatora Zabytków oraz przywrócenie budynkowi dawnej świetności, a jednocześnie nadanie mu nowych, użytecznych funkcji, z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Rewitalizowany obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom terenu objętego rewitalizacja tj. mieszkańcom Nowych Skalmierzyc jak również mieszkańcom całej gminy Nowe Skalmierzyce oraz gmin i miast sąsiednich, w tym z terenu spoza powiatu ostrowskiego.
Projekt wpisuje się w Typ I, tj. działania niekomercyjne na rzecz rewitalizacji obszarów zdegradowanych, poprzemysłowych i powojskowych na obszarach miejskich obejmujące:
▶ przebudowę, adaptację i remont budynku dworca kolejowego znajdującego się w rejestrze zabytków wraz z przyległym otoczeniem znajdującym się na obszarze rewitalizacji w celu przywrócenia i nadania mu nowych funkcji społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych.
▶ zagospodarowanie przestrzeni publicznej zlokalizowanej przed dworcem
▶ poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa przestrzeni publicznych rewitalizowanego terenu
W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:
▶Opracowanie dokumentów związanych z przygotowaniem Projektu: studium wykonalności, dokumentacja projektowa.
▶Zakup części gruntu bezpośrednio przylegającego do budynku dworca, w tym przeniesienie praw własności (nabycie gruntu -rampa), obsługa notarialna oraz rzeczoznawca.
▶Nadzór nad prowadzeniem robót budowlanych.
▶Modernizacja infrastruktury drogowej (w tym w parkingu) stanowiącej nieodłączny element projektu
▶Zakup materiałów i robót budowlanych, w tym prac konserwatorskich
▶Termomodernizacja budynku
▶Instalacja odnawialnych źródeł energii
▶Instalacja monitoringu i oświetlenia w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa publicznego
▶Działania ukierunkowane na zachowanie i rozwój zielonej infrastruktury, w szczególności ochronę drzew w całym cyklu projektowym - zagospodarowanie terenu (mała architektura, nasadzenia, rozwiązania wspierające rozwój zielonej infrastruktury)
▶Zakup wyposażenia bezpośrednio związanego z funkcją, jaką będzie pełnić budynek po zakończeniu realizacji projektu, w tym wyposażenia ruchomego, sanitarnego, elektrycznego, wyposażenia związanego z zapewnieniem dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, wyposażenia przestrzeni w elementy wystawiennicze, wyposażenia Klubu Seniora oraz pomieszczeń przestrzeni SOWA z pomieszczeniami przeznaczonymi na Majsternię i pomieszczeniami pomocniczymi
▶Szkolenia i inne działania polegające na wzmacnianiu rozwoju lokalnej gospodarki, wykorzystaniu potencjału edukacyjnego oraz wsparciu lokalnych społeczności.
▶Promocja projektu
Cele szczegółowe projektu:
▶Poprawa dostępności infrastruktury kulturalnej i edukacyjnej.
▶Wspieranie integracji społecznej, w tym międzypokoleniowej przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
▶Rozwój funkcji administracyjnych i gospodarczych.
▶Poprawa stanu technicznego i funkcjonalnego budynku.
▶Ochrona dziedzictwa kulturowego i promocja regionu.
Rezultatem będzie stworzenie przestrzeni umożliwiającej aktywizację społeczną i kulturalną, rozwój gospodarczy, ochronę środowiska, modernizację przestrzeni i poprawę funkcjonalności obiektu, poprawę stanu technicznego budynku, w skutek m.in.: uruchomienia KLUBU SENIOR+, Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności wraz z działającą na jej terenie Majsternią, utworzenia sali międzypokoleniowej mającej na celu integrację dzieci, młodzieży i seniorów, organizację działań kulturalnych i edukacyjnych, w tym uruchomienie Klubu Małego Odkrywcy, przeniesienie urzędu do budynku dworca zaprojektowanego zg. z zasadami uniersalnego projektowania oraz standardami dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz zapewnienie przestrzeni pod wystawę stałą zw. z historią dworca.
Projekt przewiduje współpracę z dwoma partnerami, tj. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS), Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej (CKiBP).
Efekty rzeczowe (produkty) uzyskane w wyniku realizacji projektu
▶Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS): 1
▶Liczba wspartych obiektów infrastruktury (innych niż budynki mieszkalne) zlokalizowanych na rewitalizowanych obszarach: 1
▶Liczba zabytków nieruchomych objętych wsparciem: 1
▶Ludność objęta projektami w ramach strategii zintegrowanego rozwoju terytorialnego: 4 400 osób
▶Powierzchnia obszarów objętych rewitalizacją: 0,54 ha
▶Wspierane strategie zintegrowanego rozwoju terytorialnego: 1 „Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” (Strategia ZIT AKO)
▶Zielona infrastruktura wybudowana lub zmodernizowana w celu przystosowania się̨ do zmian klimatu: 0,01 ha
▶Zintegrowane projekty rozwoju terytorialnego protokoły zdawczo odbiorcze: 1
Rezultaty realizacji projektu mające bezpośredni wpływ na otoczenie
▶Liczba ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji: 4 220 osób
▶Liczba osób korzystających z obiektów infrastruktury (innych niż budynki mieszkalne) zlokalizowanych na rewitalizowanych obszarach: 7 000 osób
Projekt jest zgodny z celami Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, tj. odpowiada na cele priorytetu związanego z poprawą dostępności do zasobów kulturowych oraz modernizacją infrastruktury społecznej i gospodarczej, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia atrakcyjności regionu oraz wspierania działań zmierzających do eliminacji wykluczenia społecznego. Projekt ujęty w Gminnym Programie Rewitalizacji.
Wartość projektu: 48 772 903,00 zł
Dofinansowanie z UE: 34 114 263,40 zł
Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 4 873 466,20 zł