25/02/2026
🚫 Jesteśmy ZA zakazem reklamy napojów alkoholowych i ich bezalkoholowych odpowiedników!
Reklamy alkoholu, w tym słynna kampania z Panem Karolakiem i piwną choinką, wzbudziły w nas duży niesmak. Działamy w obszarach, gdzie alkohol niszczy życie - wiemy, z czym to się je. To, co widzimy w mediach, ma realny wpływ na zachowania ludzi, zwłaszcza młodzieży.
Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się napoje bezalkoholowe imitujące alkohol (tzw. NoLo –low- i no-alcohol). Choć pozornie wydają się „bezpieczne”, marketing tych produktów często wzmacnia wizerunek marek alkoholowych i normalizuje picie. Reklama zastępcza i marketing uzupełniający mogą sprawiać, że dzieci i młodzież traktują picie alkoholu jako coś naturalnego i powszechnego, zwiększając ryzyko wczesnej inicjacji alkoholowej w przyszłości.
Środowisko naukowe podchodzi do produktów NoLo bardzo ostrożnie - nie są one uznawane za narzędzie polityki zdrowotnej. Tymczasem branża alkoholowa często wykorzystuje je do budowania wizerunku odpowiedzialności i zdrowego stylu życia, przy jednoczesnym omijaniu ograniczeń dotyczących reklamy alkoholu.
Zakaz reklamy alkoholu i jego bezalkoholowych odpowiedników jest kluczowym narzędziem ochrony zdrowia publicznego. Ograniczając promocję napojów, zmniejszamy presję społeczną i ograniczamy mit „wszyscy piją”, który może prowadzić do ryzykownych zachowań, szczególnie wśród osób młodych oraz osób w kryzysie psychospołecznym.
Wspieramy działania zmierzające do wprowadzenia takich regulacji i zachęcamy do szerokiej edukacji społecznej w tym zakresie wszystkie instytucje oraz podmioty, które obserwują nasz profil.
Dziękujemy Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom za rzetelne informacje i działania na rzecz ochrony zdrowia i dobrostanu społeczeństwa.