05/09/2018
Łososińskie Święto Plonów zgromadziło setki mieszkańców gminy Łososina Dolna. Zebrani mogli obejrzeć występy i spróbować regionalnych pyszności. Nie zabrakło oczywiście konkursu wieńców dożynkowych, który w tym roku wygrał wieniec ze wsi Tęgoborze.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Łososinie Dolnej, a następnie, korowód przeszedł ulicami Łososiny na plac przed Centrum Kultury. Gości witał wójt Stanisław Golonka.
- Nasza gmina jest znana z sadów i upraw rolniczych – mówił wójt Stanisław Golonka. - Gospodarstwa rolne zajmują znaczną część powierzchni gminy. Dziękuję rolnikom i sadownikom, za to, że pomimo różnych przeciwności – nadal podejmują swoją ciężką pracę nie wymawiając się trudnymi warunkami pogodowymi, czy niskimi cenami skupu. Jesteśmy ludźmi zaradnymi, mądrymi i pracowitymi. Dzisiaj, po okresie ciężkiej pracy przyszedł czas na zabawę – świętujmy więc!
Na spotkanie z rolnikami i mieszkańcami gminy przybył starosta nowosądecki Marek Pławiak.
- Wasza praca pozwala nam wszystkim korzystać z dobrodziejstw natury. Cieszę się, że w gminie Łososina Dolna kultywuje się tradycje związane ze zbiorem zbóż i płodów rolnych. Gratuluję samorządowi Łososiny, na czele z wójtem Stanisławem Golonką, tak udanej i pięknej imprezy oraz dbałości o nasze zwyczaje – mówił starosta Marek Pławiak.
Mieszkańcy, którzy przybyli na Święto Plonów mogli nie tylko obejrzeć występy zespołów regionalnych, ale przypomnieć sobie jak jeszcze niedawno wyglądały żniwa. Pięknie przedstawili to członkowie Zespół Regionalny Jakubkowianie. Na scenie zaprezentowały się także Brzeźnioki, Słopnicki Zbyrcok i Podegrodzcy Chłopcy. Najmłodsi mieli do dyspozycji Myszkoland i grę w paintball oraz sporo smakołyków regionalnych.
Zwieńczeniem imprezy był występ Kabaretu PUK, Kapeli Góralskiej Ciupaga, pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku zaangażowali się w organizację gminnych dożynek: sponsorom, partnerom, grupom wieńcowym, przedstawicielom wsi z darami, wystawcom oraz występującym artystom. Cieszymy się, że wspólnie tworzyliśmy Łososińskie Święto Plonów i zapraszamy do współpracy w przyszłym roku.
fot. p. Daniel Kocoń