17/04/2026
15 kwietnia 2026 roku odbyła się XIV edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod honorowym patronatem Wójta Gminy Mędrzechów, która zgromadziła aż 65 młodych recytatorów. Wydarzenie, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mędrzechowie, pokazało, jak dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszy się sztuka pięknego słowa.
Celem konkursu była popularyzacja polskiej literatury, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz kształtowanie wrażliwości na piękno poezji.
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I–III, IV–VI oraz VII–VIII i prezentowali wiersz jednego z wybitnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny lub Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wybór twórców był związany z przypadającymi w 2026 roku rocznicami ich życia.
Młodzi recytatorzy zachwycili publiczność oraz jury wysokim poziomem przygotowania, interpretacją utworów i kulturą słowa.
Recytacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Katarzyna F***r – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, Danuta Jabłoniec – emerytowany nauczyciel języka polskiego, Joanna Kozaka – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu.
Jury brało pod uwagę dobór utworu, jego interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji komisja wyłoniła laureatów w każdej kategorii wiekowej.
Kategoria I (klasy I-III)
I miejsce- Zuzanna Kozicka
II miejsce- ex aequo Zofia Chmura, Nadia Garbarz, Lena Chmura
III miejsce- ex aequo Natalia Wójcik, Zuzanna Bal
Wyróżnienie- Martyna Kaczówka, Franciszek Nelec
Kategoria II (klasy IV-VI)
I miejsce- Wojciech Nadolski
II miejsce- ex aequo Julia Jasiak, Magdalena Maria Wróbel
III miejsce- Natalia Kozicka
Wyróżnienie- Sebastian Trójniak
Kategoria III (klasy VII-VIII)
I miejsce- Wiktoria Ślimak
II miejsce- Aleksandra Bogusz
Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy również zostali docenieni i nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami za udział, co stanowiło piękne podkreślenie ich wysiłku i odwagi scenicznej.
Nagrody wręczali Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, Przewodnicząca Rady Gminy w Mędrzechowie Barbara Brożek oraz członkowie komisji. Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentować Gminę Mędrzechów podczas etapu powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
XIV edycja konkursu recytatorskiego w Mędrzechowie po raz kolejny udowodniła, jak ważne są inicjatywy wspierające rozwój młodych talentów. Wydarzenie nie tylko promowało literaturę, ale także inspirowało do dalszej pracy nad własnymi umiejętnościami i odwagą do wystąpień publicznych.
Serdecznie dziękujemy za udział w naszym święcie poezji, a laureatom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.