Fort Marian - Muzeum Militarno-Historyczne w Malechowie

Fort Marian - Muzeum Militarno-Historyczne w Malechowie http://www.fortmarian.pl
Strona o Forcie Marian i Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych "TYTAN" w Malechowie. W skład Muzeum wchodzi 145 pojazdów wojskowych.

Fort Marian to zalesiony pagórkowaty teren o powierzchni 20 ha. Znajduje się w nim Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych "TYTAN". Prócz nich prezentowane są tam samochody specjalistyczne (karetki, wozy straży pożarnej oraz policyjne). Fort posiada również największą prywatną kolekcję autobusów w Polsce. Założycielem i właścicielem eksponatów jest Marian Laskowski.

MARIAN MA DZISIAJ URODZINY :-)Wielokrotnie podpytujecie się Państwo czemu muzeum nazywane jest Fortem Marian i kto to w ...
03/05/2026

MARIAN MA DZISIAJ URODZINY :-)
Wielokrotnie podpytujecie się Państwo czemu muzeum nazywane jest Fortem Marian i kto to w zasadzie jest ten Marian. Część z Was zna go z TV i różnego rodzaju programów tematycznych.

Są też tacy którym się wydaje, że Marian to ktoś z napotkanych jego pracowników lub znajomych krzątających się na terenie przybytku.

Kim jest Marian? Hmmm, Marian to człowiek który żeglował przez całe swoje życie przez morza i oceany marzeń. Miał niegdyś odwagę zakupić teren na którym stworzył swoje małe królestwo. Wiele rzeczy podporządkował swoim pragnieniom i celom. I się udało. Nadal bawi się życiem i trwa w postanowieniu, że najważniejsze to wierzyć w siebie i być konsekwentnym.

Jest to postać ewenement ponieważ potrafił zjednać sobie ludzi którzy mu zaufali i którzy wraz z nim ciągnęli społeczną ideę propagowania wojskowości i militariów w Polsce.

To on jako pierwszy stworzył tego rodzaju prywatne muzeum w Polsce. On też jako pierwszy organizował najstarszy i największy zlot militarny w Polsce, co dzisiaj niektórzy próbują kwestionować i umniejszać zasługi. A prawda jest taka, że gdyby nie on to inni go kopiujący, dawno by rzucili swoje projekty lub stwierdzili, że nie warto.

Ale tak sobie obserwując z boku, jestem pewny, że jeśli kiedyś przyszłaby zmiana warty to w Polsce nie ma osoby która umiałaby to pociągnąć dalej jako coś gdzie ideały grałyby pierwsze skrzypce.

Dzisiaj pełno jest ludzi którzy w mini muzeach widzą biznes i realizację swojego łaknienia sławy. U Mariana to nigdy nie było na pierwszym miejscu. Tu zawsze liczyła się miłość do pojazdów i ratowanie ich dla przyszłych pokoleń. Bez komercyjnych fleszy i poklasków.

Teraz dla nowych posiadaczy takich pojazdów liczy się zarobek, wielu osobom służą by się wyróżnić i zaistnieć w grupie. Jest wszędobylskie hasło: ja to, ja tamto, ja siamto.

Kiedyś ta historia się zamknie ale mam nadzieję, że zwyciężą ludzie którzy będą tacy jak Marian, a nie takie przylepione kleszcze typu hop siup do przodu.

Bardzo szybko przesuwamy się po taśmie życia, wchodzą nowi, młodzi dla których mało już ważne jest dobro, zasady i pomoc. Teraz liczą się kontakty, pieniądze i reklamy. Posiadają swoje nabytki ale nawet nie potrafią zbyt dużo o nich opowiedzieć.

I myślę, że bez prawdziwego szacunku do historii oraz bez szacunku do starszych i ich zasług, ten świat nie zajedzie daleko.

Wiem, że Marian może być dumny z tego co osiągnął i jak potoczyło się jego życie. Nie zmarnował go i nadal jeszcze wiele lat żeglugi przed nim.

71 lat to piękny wiek, a prawdziwy mężczyzna nigdy się nie będzie wstydził ile ma lat bo jest pewny siebie i swoich bogatych osiągnięć. (To pod rozwagę tym, którzy płaczą, że mając 30 parę lat, ich życie się już skończyło).

Wszystkiego najlepszego Marian, by nadal spełniały się Twoje marzenia.

DORADŹCIE NAM PAŃSTWO: KANARKOWY CZY WOJSKOWY?Zostawić nasz nowy nabytek śmigłowiec Mi-2 w kolorze kanarkowym jako Lotni...
02/05/2026

DORADŹCIE NAM PAŃSTWO: KANARKOWY CZY WOJSKOWY?
Zostawić nasz nowy nabytek śmigłowiec Mi-2 w kolorze kanarkowym jako Lotnicze Pogotowie Ratunkowe czy przemalowywać na zielony wojskowy kolor? Jak Państwo uważacie? :-) (zdjęcie poglądowe)

NASZ KANAREK NIE MUSI STAĆ W KLATCE ;-)Fajny kanarek? ;-) Żółciutki i zgrabniutki. Stoi sobie na swoich łapkach i z ciek...
01/05/2026

NASZ KANAREK NIE MUSI STAĆ W KLATCE ;-)

Fajny kanarek? ;-) Żółciutki i zgrabniutki. Stoi sobie na swoich łapkach i z ciekawością przygląda się co tu jest ciekawego w jego nowym gnieździe…

Jeśli nasi zwiedzacze z poprzednich lat pamiętają, to zastąpił on tego wysłużonego, czerwonego śmigłowca który „wsławił” się katastrofą lotniczą w 2014 roku.

Kanarek został bardzo ciepło przyjęty przez pensjonariuszy Fortu. Od wielu miesięcy bowiem mówiło się w kuluarach, że brakuje nam w naszym zespole skrzydlatych i wirnikowych braci.

Niepocieszone są tylko koty bowiem egzemplarz jest kompletny i nie ma jak się do niego wślizgiwać ;-) A w starym miały swoją poduszeczkę na której siedząc obserwowały jak Państwo zwiedzają nasze muzeum. Nawet nie wiedzieliście, że byliście monitorowani ;-)

Śmigłowiec został wyprodukowany w XII.1973 roku w Świdniku. Uratował wiele osób służąc w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Dobrego maja dla wszystkich. :-) p.s. Media wpajają, że to jakaś Majówka w której trzeba gdzieś wyjechać i gdzieś być. A my pozdrawiamy też tych co sobie siedzą w domach i po prostu odpoczywają ciesząc się swoim wzajemnym towarzystwem.

KÓŁKA I PROSTOKĄTYNa pewno słyszeliście Państwo o pojawiających się w okresie wakacyjnym tajemniczych kręgach w zbożu. U...
12/04/2026

KÓŁKA I PROSTOKĄTY
Na pewno słyszeliście Państwo o pojawiających się w okresie wakacyjnym tajemniczych kręgach w zbożu. U nas z kolei w okresie zimowym cyklicznie pojawiają się w stawku prostokąty… Czy ktoś potrafi logicznie wyjaśnić ich znaczenie i powód istnienia? ;-)

W dalszej części akwenu zaś majaczy obiekt określany przez niektórych naszych zwiedzających „kotwicą” albo „statkiem”. Ktoś pamięta z naszych gości co to takiego? ;-)

POMÓŻCIE NAM ODSZUKAĆ WANDALIKurz i emocje po XIV Zimowym Zlocie Militarnym już opadły. Dziękujemy wszystkim za przybyci...
19/02/2026

POMÓŻCIE NAM ODSZUKAĆ WANDALI
Kurz i emocje po XIV Zimowym Zlocie Militarnym już opadły. Dziękujemy wszystkim za przybycie, odwiedziny u nas i przekazanie nam dobrej enerrrgi.

Nie wszyscy jednak potrafili się bawić i odwiedziły nas ameby które jak się okazało pozwoliły sobie na strzelanie z wiatrówek do naszych eksponatów, prawdopodobnie wieczorami na lub przy obozowisku.

W efekcie mamy kilka wybitych szyb w różnych pojazdach. Na zdjęciu przykład zniszczonej szyby w autobusie.

Z jednej strony robimy coś dla ludzi, by trochę się zrelaksowali i poodwiedzali nasze pojazdy, dostajemy od nich sympatię i docenienie. Z drugiej jednak strony przyjechało kilku, którzy po zapewne alkoholu strzelali sobie celowo lub gdzie popadnie niszcząc nasze wspólne mienie.

Prosimy, jeśli ktoś z obozowiczów widział strzelających w niewyznaczonych miejscach antyzlotowiczów – dajcie nam znać na privie kto lub chociaż z jakiego miasta był/byli.

Narobili nie tylko szkód materialnych ale i szkód trudnych do naprawienia logistycznie (znalezienie niektórych szyb będzie graniczyło z cudem).

Takich osób więcej na zlocie nie chcemy i dzięki Waszym informacjom możemy skutecznie zablokować ich kolejny przyjazd. Co dla nas i dla Was będzie dobre ze względu na szacunek do historii i do bezpieczeństwa.

Od kilku lat wstęp do muzeum jest na stałym poziomie 20 zł. Bywa, że niektórzy i takiej kwoty nie rozumieją. Tu jest odpowiedź na to – z tych biletów pokrywamy remonty naszych pojazdów. Teraz będzie to też szło na uzupełnienie szkód po kilku pseudomiłośnikach historii.

XIV ZIMOWY ZLOT HISTORYCZNYCH POJAZDÓW W MALECHOWIEProsimy udostępnić swoim znajomym lub przekazać słownie zainteresowan...
18/01/2026

XIV ZIMOWY ZLOT HISTORYCZNYCH POJAZDÓW W MALECHOWIE

Prosimy udostępnić swoim znajomym lub przekazać słownie zainteresowanym ;-) Będzie nam bardzo miło Państwa ugościć.

Zapraszamy Państwa do nas na zlot w dniach 23-26.I.2026 roku. Będzie pokaz sprzętów wielkogabarytowych, przejażdżki pojazdami wojskowymi, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, a nawet możliwość zawalczenia o Puchar Mariana (strzelając na strzelnicy z karabinu pneumatycznego). Oczywiście wieczorami będzie ognisko i jak kto lubi biesiady. W niedzielę zaś morsowanie :-) Ktoś się odważy? ;-)

Szczególiki ;-)
23 stycznia 2026 r. (piątek)
- prezentacja grup rekonstrukcji historycznych
- prezentacja kolekcji militarnej pasjonatów wojskowości: Grupa z Lęborka „Amicus”
- zwiedzanie muzeum „Tytan”
- przejażdżki sprzętem militarnym w Forcie Marian
- militarne biesiadowanie przy ognisku zlotowym

24 stycznia 2026 r. (sobota)
- 16.00 – oficjalne powitanie gości przybyłych na zlot
- 11.00 – rozpoczęcie dnia w Forcie Marian w Malechowie
- przejażdżki ciężkim sprzętem
- prezentacja grup rekonstrukcji historycznych
- zawody strzeleckie o „Puchar Mariana”(strzelanie z karabinu pneumatycznego)
- prezentacja kolekcji militarnej pasjonatów wojskowości: Grupa z Lęborka „Amicus”
- zwiedzanie muzeum „Tytan”
- 21.00 – oficjalne pożegnanie uczestników zlotu przez Komandora Zlotu
- Military Party
- Ognisko zlotowe

25 stycznia 2026 r. (niedziela)
- morsowanie w Forcie Marian z „Darłowskimi Twardzielami”
- przejażdżki ciężkim sprzętem

TAK PREZENTUJE SIĘ CENTRUM DOWODZENIA FORTUCzęść osób dopytywała się jak wygląda Fort gdy nie ma sezonu. Ano tak, gdy za...
15/01/2026

TAK PREZENTUJE SIĘ CENTRUM DOWODZENIA FORTU
Część osób dopytywała się jak wygląda Fort gdy nie ma sezonu. Ano tak, gdy zapada zmierzch :-) Co u Państwa słychać? ;-)

MALECHOWSKI MISTER MUTTÓWOto nasz najładniejszy Mutt. Przywdziany we flagi Polski i Kostaryki. Bardzo lubi naklejki i um...
25/12/2025

MALECHOWSKI MISTER MUTTÓW
Oto nasz najładniejszy Mutt. Przywdziany we flagi Polski i Kostaryki. Bardzo lubi naklejki i umieszcza sobie je co chwilę gdy tylko ktoś zostawi u nas logo swojej organizacji lub firmy.

Jest to jedyny Mutt który ma wciąż napompowane 4 koła oraz praktycznie wszystkie elementy wyglądu zewnętrznego.

Od lat jest objęty statusem parku narodowego więc zabronione jest (pod karą pręgierza) wchodzenie nań oraz dotykanie jego podzespołów.

Warsztatowcy mają embargo na pozyskiwanie z niego części zamiennych do właśnie remontowanych egzemplarzy. Jeden próbował i już tego nie zrobi drugi raz…. ;-)

Wielokrotnie proponowaliśmy mu, że teraz jest jego kolej na remont ale on twardo nie chce. Hołduje pragnieniu by być takim jak go fabryczna natura stworzyła. Mówimy mu „chodź do warsztatu, będziesz jeszcze piękniejszy”. A on na to, „już jestem piękny, a do tego jestem przede wszystkim mądry i nie chcę być kolejnym klonem po liftingu”.

W ubiegłym roku ubraliśmy go w łańcuchy choinkowe, jednak wiatr szybko go z nich rozebrał. W tym roku stawia na stroik i akcenty przyrodnicze ;-)

Mucik urodził się w 1974 roku. Służył w amerykańskiej bazie wojskowej w Dżibuti. Miał też epizod w Gwinei Bissau, gdzie zainstalowany został w pierwszych latach niepodległości tego kraju.

Na grillu chłodnicowym dzierży opis i charakterystykę swojego gatunku i ze wszystkich swoich braci, to właśnie on wzbudza największą ciekawość zwiedzających.

Wiele osób pytało czy można go kupić, a on czeka tylko na jednego wymarzonego właściciela, takiego Pana którego sobie upatrzył kilka lat temu gdy ten postawił nogę w wojskowym bucie na jego burcie ;-) Ów Pan mieszka w Irlandii i jest wielkim przyjacielem Fortu.

Trzymajmy kciuki za marzenie Mucika by pozyskał go właśnie ten Pan :-)

WEJŚCIE SMOKAMiło nam donieść, że do naszej kliniki zawitał nowy gość. Sanitarka Dodge z czasów wojny. Przywieziona zost...
22/11/2025

WEJŚCIE SMOKA
Miło nam donieść, że do naszej kliniki zawitał nowy gość. Sanitarka Dodge z czasów wojny. Przywieziona została w tirowej karecie wraz z żółtym jak kurczaczek widłakiem oraz innymi mniejszymi maszynami.

Początkowo nowy czterokołowiec szarpał się i wierzgał, bo nie chciał opuścić swojego bezpiecznego nadwozia ale w końcu dał się postawić na betonie i zaholować pod warsztat. Poobwąchiwał już wszystkie miejsca i na razie zamknął się w sobie łypiąc reflektorem na to co jest dookoła.

Nasze 6 kotów (Belize, Panama, Nikaragua, Honduras, Salwador i Gwatemala) okazało się mało taktownymi i już zasiadają na jego dachu, silniku i oponach. Nowy stwór zdobyty! ;-)

Na zdjęciu Marian wypakowujący maszynę oraz po lewej Robertson który jest naszym mistrzem ds. technicznych w Forcie.

Pozdrawiamy Pana kierowcę ciężarówki, który przyjechał z dwoma bardzo mądrymi pociechami oraz odznaczał się czerwono-zielonymi świątecznymi skarpetkami ;-)

SCYSJA NA WARSZTACIEW Forcie Marian pojazdy (te które umieją oszczędzać i zbiorą wystarczająco dukatów z emerytury), pod...
16/11/2025

SCYSJA NA WARSZTACIE
W Forcie Marian pojazdy (te które umieją oszczędzać i zbiorą wystarczająco dukatów z emerytury), poddają się zabiegom odmładzającym. Nasza klinika oferuje radykalne i profesjonalne metamorfozy.

Może pamiętacie Państwo naszego Ziłka, któremu wydawało się, że grał w filmie u Barei? (link poniżej). Otóż nasz ancymon zlecił warsztatowi odświeżyć swój kręgosłup oraz zrobić sobie nowy szałowy odcień kabiny. Odradzaliśmy kolorek bowiem groszkowy bardzo do niego pasował ale uparło to się i co było robić.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0fbASfVh3DecCG4M6952WsBU1uVy14FDHVvazH1xkA2fiLch64zToq9k6VWfkavJKl&id=100057427571143

Nasz lakiernik Robert (ten sam, który swego czasu maznął farbą po świętej księdze gości ;-), czule zabezpieczył jego reflektorowe oczka, zasłonił mu szybki tak by żadna smuga farby nie weszła na uszczelkę…, gdzie było trzeba to podszpachlował ubytki… Odsłonił pelerynkę i… zamiast dziękuję usłyszał marudzenie…

Tak, jest to skandal ale jesteśmy przyzwyczajeni, że nasze staruszki mają swoje humory. Ziłek stwierdził, że nowy zielony kolor jest za mdły, a chciał wyrazisty odcień jodły kaukaskiej… I nie przetłumaczy się, że to właśnie jest „jodła kaukaska”. Nie, chciał inny i on za to nie zapłaci!

Negocjacje trwają. Metalowy dziadek straszy rzecznikiem praw pacjenta, prycha, stęka i obgaduje. Nie pomógł dla udobruchania koktajl z Borygo :-(

Macie Państwo jakieś pomysły jak zapewnić go, że jest dobrze? ;-) Może Wasze opinie przemówią mu do silnika ;-)

p.s. Nie dodajemy zdjęcia po zabiegu, bo blaszak grozi sądem :-( ale cichaczem mogę zrobić w poniedziałek jego obecny wizerunek.

Miłej niedzieli dla wszystkich!

NIEGDYŚ PIĘKNI DZISIAJ ZAPOMNIANICzasomierze, dźwiękoemitowacze i obrazopokazywacze. W Forcie swoje kąciki ma wiele grup...
11/11/2025

NIEGDYŚ PIĘKNI DZISIAJ ZAPOMNIANI
Czasomierze, dźwiękoemitowacze i obrazopokazywacze. W Forcie swoje kąciki ma wiele grup starych przedmiotów. Tu stadko mechanizmów które niegdyś królowały w domach i były oknem na świat dla wielu rodzin. Być może ich właścicieli już nie ma wśród nas, a one przetrwały i będą jeszcze długie lata opowiadać młodszym ludziom jaki kiedyś był świat i co się wtedy działo.

Niesamowite, że kiedyś ktoś kręcił ich gałkami wyszukując głosów lub obrazów i na ich podstawie kształtował sobie pogląd na świat. Teraz można wiedzieć wszystko w sekundę nawet będąc na ulicy.

Pewnie na tę kolumienkę starych pudeł dzisiejsze laptopy, iPhony czy notebooki patrzą z politowaniem. Są jednak za młode by wiedzieć, że kolej losu jest taka, że nic nie jest stałe.

Za jakiś czas one będą stały w takim narożniku jako reprezentanci tego co było. I patrzeć na nie będą nowe maszyny pewne tego, że to do nich należy świat.

Adres

Malechowo 27B
Malechowo
76-142

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 16:00
Wtorek 09:00 - 16:00
Środa 09:00 - 16:00
Czwartek 09:00 - 16:00
Piątek 09:00 - 16:00
Sobota 09:00 - 16:00

Telefon

602-580-840

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fort Marian - Muzeum Militarno-Historyczne w Malechowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Fort Marian - Muzeum Militarno-Historyczne w Malechowie:

Udostępnij