Zespół Szkół Ekonomiczno - Technicznych w Rakowicach Wielkich

Zespół Szkół Ekonomiczno - Technicznych w Rakowicach Wielkich Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich Pierwsze informacje na temat postania szkoły pochodzą z roku 1972.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich należy do tych instytucji opieki i wychowania, które odgrywają istotną rolę w rozwoju osobowości młodzieży. Jest drugim po domu rodzinnym środowiskiem wychowawczym, w którym zaspakajane są różne potrzeby człowieka, szczególnie w zakresie stworzenia odpowiednich warunków do nauki , wypoczynku i przygotowania

do pracy. Był to czas wzmożonego zapotrzebowania na kadrę, która odpowiadała za organizowanie Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Na wniosek Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lwówku Śląskim Bernarda Wawrzyniaka, i decyzją władz wojewódzkich, postanowiono wybudować na terenie powiatu lwóweckiego średnią szkołę rolniczą . Inwestorem generalnym szkoły był Inspektorat Budownictwa Rolniczego, a generalnym wykonawcą Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Lubaniu. Do budowy obiektu szkolnego przystąpiono w 1962 roku. Po 10 latach, w 1972 roku oddane zostały do użytku: budynek szkoły, dwa budynki internatowe oraz budynek warsztatów szkolnych. Do 1973 wykończono trzeci budynek internatu. Na podstawie Zarządzenia nr 78 Ministra Rolnictwa z dnia 25 marca 1972 roku, Uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, powołano w Rakowicach Wielkich Zespół Szkół Rolniczych, który tworzyły: 3 - letnie Technikum Rolnicze, 3 - letnie Technikum Hodowlane, Zasadnicza Szkoła Hodowlana i Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Upraw Polowych. Pismo w tej sprawie wpłynęło do władz Powiatu Lwóweckiego dnia 25 listopada 1972r, a uchwała obowiązywała od dnia 1 września 1972r. Szkole nadano imię Kombatantów Ziemi Lwóweckiej. Ze swoimi patronami młodzież utrzymuje bliski i bardzo serdeczny kontakt do dzisiaj- miłe i zawsze bardzo wzruszające są spotkania z Kombatantami, odbywające się co najmniej dwa razy do roku. Kombatanci byli i są dla tej szkoły żywą historią i oddanymi przyjaciółmi, którzy mają znaczący wpływ na wychowanie patriotyczne młodzieży. Trwałym symbolem więzi z Kombatantami Ziemi Lwóweckiej jest sztandar szkoły z widniejącym na nim zobowiązaniem: "Tobie naukę i pracę Ojczyzno", który został przekazany uczniom ZSR w Rakowicach Wielkich w listopadzie 1972 r. podczas szkolnej uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Warto nadmienić, że dzięki pomocy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację założono w szkole orkiestrę dętą, w której do dzisiaj grają uczniowie pod batutą kapelmistrza Bolesława Nowaka. W Zespole Szkół Rolniczych rozpoczęto pracę dydaktyczną i wychowawczą. 2 października 1972 roku Był to rok, w którym, jak wykazały badania statystyczne, ciągle wzrastało zapotrzebowanie na kadry dla rolnictwa. Sprzyjała temu ówczesna polityka państwa, zmierzająca do wzrostu produkcji rolnej, a także powierzania funkcji kierowniczych przede wszystkim ludziom ze średnim i wyższym wykształceniem . Już w roku szkolnym 1973/1974 zorganizowano nabór do szkoły , proponując następujące kierunki kształcenia:

• 2 klasy technikum rolniczego 3-letniego,
• 2 klasy technikum hodowlanego 3-letniego,
• 1 klasa zasadniczej szkoły hodowlanej,
• 1 klasa zasadniczej szkoły mechanizacji i upraw polowych. Szkoła liczyła 6 klas, w których uczyło się około 200 uczniów. Wraz ze wzrostem liczby uczniów wzrastała liczba pracowników pedagogicznych i obsługi. Obecnie nad kształceniem i wychowaniem młodzieży pracuje 43 pracowników pedagogicznych. Następne lata przyniosły rozrastanie się szkoły nie tylko z tytułu własnego naboru, ale także ze względu na zmiany organizacyjne wynikające z bieżących potrzeb. Decyzją władz oświatowych w Zespole Szkół Rolniczych w Rakowicach Wielkich utworzono 5-letnie Technikum Rolnicze, 5- letniego Technikum Hodowlane, włączono przeniesione z Nowogrodźca Zawodowe Liceum Rolnicze .Ponadto szkoła posiadała dwie filie - Zasadnicze Szkoły Rolnicze i Średnie Studium Zawodowe w Biedrzychowicach i w Bolesławcu. Z upływem lat profile kształcenia systematycznie się zmieniały. Jedne szkoły kończyły swój cykl kształcenia, inne zaś w to miejsce otwierano. Warto nadmienić, że kształcono nowe kadry także w systemie zaocznym. Funkcjonowało, np. Policealne Studium Ogrodnicze, Policealne Studium Geodezyjne. Od roku 1977 Zespół Szkół Rolniczych w Rakowicach Wielkich uzyskał status szkoły ćwiczeń - Studium Pedagogicznego Akademii Rolniczej we Wrocławiu, a w 1979 roku przyznano szkole uprawnienia do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych we wszystkich specjalizacjach rolniczych na poziomie szkół: zasadniczych, średnich zawodowych, policealnych i techników. Od roku 1980 nastąpiło zmniejszenie naboru do Zespołu Szkół Rolniczych w Rakowicach Wielkich, które wynikało z rosnących trudności na rynku pracy. Sytuacja pogłębiła się w latach 1981/82 i 1982/83 . Od roku 1980 nastąpiło kolejne przeprofilowanie szkoły. W tym systemie wiodącą rolę odgrywał profil mechanizacji. Pozostawiono tylko jeden ciąg Technikum Rolniczego -5 - letniego, zaś reaktywowano Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa o 3 - letnim cyklu kształcenia, zwiększono nabór do 3 - letniego Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Na początku 1990 r.- Zespół Szkół Rolniczych w Rakowicach Wielkich kształcił młodzież w następujących szkołach:

• Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa 3 - letnia,
• Zasadnicza Szkoła Samochodowa,
• Zasadnicza Szkoła Rolnicza,
• Zasadnicza Szkoła Mleczarska,
• Technikum Mechanizacji Rolnictwa - 3 letnie,
• Technikum Mechanizacji Rolnictwa - 5 letnie,
• Liceum Ekonomiczne. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych została wprowadzona nowa klasyfikacja zawodów. Szkoła zaczęła przygotowywać absolwentów do pracy w zawodach określonych klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.. Pojawiła się też konieczność korzystania z nowoczesnych technik komunikowania się. W związku z powyższym, w ofercie szkoły pojawiły się następujące kierunki kształcenia:. Technikum Rolnicze - o specjalności podstawy agrobiznesu- 5-letnie( wygasło w 2002 roku);
Technikum Mechanizacji Rolnictwa - o specjalizacji diagnostyka pojazdów- 5-letnie, (wygasło w 2004 roku);
Liceum Ekonomiczne o specjalności rachunkowość i rynek rolny- 4-letnie (wygasło w 2002 roku);
Liceum Agrobiznesu -5-letnie (wygasło w 2005 roku);
Technikum Ekonomiczne - o specjalności technik ekonomista, 5-letnie ( wygasło w 2005 roku);
Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa - o specjalności naprawa i użytkowanie pojazdów silnikowych ( wygasła w 2001 roku);
Zasadnicza Szkoła Samochodowa - o specjalności mechanik pojazdów samochodowych (wygasła w 2003 roku);
Technikum Mechaniczne - o specjalności obsługa i naprawa pojazdów samochodowych (wygasło w 2005 roku). Ze wzlgędu na zmianę polityki państwa w zakresie gospodarki rolnej, na wniosek Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Rolniczych, w 1997 roku dokonano zmiany nazwy szkoły- powstał Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych. Pierwszym dyrektorem naczelnym Zespołu Szkół Rolniczych w Rakowicach Wielkich był Alojzy Pawicki, który pracował na tym stanowisku w latach 1972-1975; 1977-1980. Funkcję dyrektorów naczelnych pełnili także: Mieczysław Kocełuch (lata 1975-1977; 1980), Zbigniew Drobczyński (lata 1981- 1988), Włodzimierz Moch (lata 1988-1991), Jan Czyczerski (lata 1991- 1997). Dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach jest obecnie Jan Czyczerski, któremu powierzono to stanowisko 01.08.1991r. Ważnym obiektem szkoły jest internat, który kolejnym pokoleniom młodzieży zastępuje dom rodzinny .Pierwszym kierownikiem internatu był Władysław Haracz (lata 1972-1974). Na tym stanowisku pracowali także: Zbigniew Cembaluk (lata 1974-1977), Włodzimierz Kaczmarek ( lata 1977-1979), Krystyna Karnauch (1979-1981),Adam Kamieński (lata 1981-1982), Cenata Wężykowska (lata 1982- 1985),Jadwiga Kwasigroch (lata 1985- 2005). Obecnie kierownikiem internatu jest Grzegorz Dziugieł, który na tym stanowisku pracuje od 2005 roku. Na osiągnięcia tej szkoły pracowało wielu nauczycieli i wychowawców, którzy związali swój los z tą placówką od początku istnienia szkoły i pracowali aż do zasłużonej emerytury. Z tego grona w historii szkoły zapisali się między innymi : Zuzanna Bardzel, Halina Drewnicka, ś.p.Zbigniew Drobczyński, Krystyna Drobczyńska, Władysław Haracz, Teresa Haracz, Mieczysław Kocełuch, Monika Kmita, Stanisłąw Kwiecień, Irena Muszkiewicz Barbara Pawicka, Tadeusz Piotrowski, Genowefa Tyszkiewicz, Józefina Wrońska, Zdzisław Zys. Spośród ww. najdłużej tworzyli historią szkoły: Władysław Haracz, Mieczysław Kocełuch. Najlepiej dzieje szkoły zna pracująca do dzisiaj Helena Mielec, która rozpoczynała pracę nauczycielki w momencie tworzenia się ZSR w 1972 r. W progach naszej szkoły przebywały już co najmniej dwa pokolenia uczniów, świadczy o tym m.in. fakt, iż do tej pory opuściło placówkę i ruszyło w dalszą drogę dwa tysiące trzystu trzydziestu dwóch maturzystów.

https://youtu.be/n5UDVPDf3a8
22/05/2026

https://youtu.be/n5UDVPDf3a8

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

FINAŁ WOJEWÓDZKI W PIŁCE KOSZOWEJDnia 16 marca w Radkowie odbył się Finał Dolnośląski LZS w Piłce Koszowej  3x3 Mężczyzn...
22/05/2026

FINAŁ WOJEWÓDZKI W PIŁCE KOSZOWEJ

Dnia 16 marca w Radkowie odbył się Finał Dolnośląski LZS w Piłce Koszowej 3x3 Mężczyzn.

Bardzo dobrze zaprezentowała się drużyna naszej szkoły zajmując 8 miejsce.

Skład drużyny:
Mazur Marcel,
Królikowski Kacper,
Dymitroca Adam.

Kolejne profesjonalne szkolenie klas mundurowych.W dniu 19 maja zrealizowalismy  szkolenie certyfikowane przez Ministers...
20/05/2026

Kolejne profesjonalne szkolenie klas mundurowych.
W dniu 19 maja zrealizowalismy szkolenie certyfikowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej USA tj Stop the bleed, tematem ktorego było tamowanie masywnych krwotoków, pakowanie ran, elementy czerwonej taktyki i współpracy pomiędzy Zespołami Ratownictwa Medycznego i MSWIA. A wszystko to dzięki Super prowadzącemu Piotrowi Bednarkowi ratownikowi medycznemu z pogotowia ratunkowego z Jeleniej Górze.
Opiekunowie :
Adam Dymitroca

Wojciech Czafurski

𝐃𝐳𝐢𝐞𝐧́ 𝐉𝐞̨𝐳𝐲𝐤𝐨́𝐰 𝐎𝐛𝐜𝐲𝐜𝐡 𝟐𝟎𝟐𝟔27 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję wyruszyć w fascynującą podróż po różnych kr...
20/05/2026

𝐃𝐳𝐢𝐞𝐧́ 𝐉𝐞̨𝐳𝐲𝐤𝐨́𝐰 𝐎𝐛𝐜𝐲𝐜𝐡 𝟐𝟎𝟐𝟔
27 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję wyruszyć w fascynującą podróż po różnych krajach i kulturach świata. Nie zabrakło ciekawostek językowych, konkursów, prezentacji oraz pysznych potraw charakterystycznych dla różnych zakątków świata.

To był dzień pełen świetnej zabawy, pozytywnej energii, nauki i inspiracji do odkrywania nowych języków oraz kultur. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Zapraszamy na fotorelację z eventu.

Zespół Języków Obcych

19/05/2026
Nasi uczniowie najlepsi w powiecie1 i 8 kwietnia obyły się finały I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego i Niemiecki...
13/05/2026

Nasi uczniowie najlepsi w powiecie

1 i 8 kwietnia obyły się finały I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego, organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim.

W konkursie języka angielskiego I miejsce zajął Aleksander Didur, II miejsce Aleksandra Król oraz III miejsce Marcin Lisak. I miejsce w konkursie z języka niemieckiego zajęła Anastazja Wasilinka.

Serdecznie gratulujemy!
Zespół Języków Obcych

MEDALE W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH Dnia 9 maja w Rogoźnicy odbyły się Mistrzostwa Województwa LZS w Wiosennych Biegach Przeła...
09/05/2026

MEDALE W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

Dnia 9 maja w Rogoźnicy odbyły się Mistrzostwa Województwa LZS w Wiosennych Biegach Przełajowych oddziałów przedszkolnych, szkół podstawowych i szkół średnich 🏃🏃🏃

Wyjazd na zawody dofinansowano z dotacji Powiatu Lwóweckiego i Gminy Lwówek Śląski.

Powiat Lwówecki reprezentowało 37 osób👏👏👏

Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie:

Złoty medal zdobyła Chmielecka Maria🥇🥇🥇

Srebrne medale zdobyli: Zając Jessica i Zając Mateusz🥈🥈🥈

Brązowe medale zdobyli: Raubo Szymon i Kania Jakub🥉🥉🥉

Statuetki za miejsca 4-6 otrzymali:
Byrgiel Bartosz, Wilk Jakub, Ryba Bartosz, Królikowski Marcin, Solpa Konrad.

Miejsca punktowane zdobyli również:
Stupiec Marcin, Hyjek Bartosz,Tucholski Sebastian,Ziemian Igor, Jakielaszek Igor.

Wielkie brawa dla młodzieży za uzyskane wyniki i godne reprezentowanie szkoły oraz poświęconą sobotę 👏👏👏

Opiekun:
Adam Dymitroca

𝙋𝙊𝙕̇𝙀𝙂𝙉𝘼𝙉𝙄𝙀 𝙆𝙇𝘼𝙎 𝙈𝘼𝙏𝙐𝙍𝘼𝙇𝙉𝙔𝘾𝙃 - 𝙍𝙊𝘾𝙕𝙉𝙄𝘾𝙀 𝙈𝘼𝙅𝙊𝙒𝙀Dnia 24 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rako...
07/05/2026

𝙋𝙊𝙕̇𝙀𝙂𝙉𝘼𝙉𝙄𝙀 𝙆𝙇𝘼𝙎 𝙈𝘼𝙏𝙐𝙍𝘼𝙇𝙉𝙔𝘾𝙃 - 𝙍𝙊𝘾𝙕𝙉𝙄𝘾𝙀 𝙈𝘼𝙅𝙊𝙒𝙀
Dnia 24 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich odbył się uroczysty apel, który miał wyjątkowy charakter. Tego dnia pożegnaliśmy uczniów klas maturalnych, kończących ważny etap swojej edukacji.
Był to moment pełen wzruszeń, podziękowań i wspomnień – zarówno dla absolwentów, ich rodziców, nauczycieli oraz młodszych uczniów. Nie zabrakło ciepłych słów, życzeń powodzenia na egzaminie maturalnym oraz sukcesów w dalszej drodze życiowej.
Podczas apelu szczególną uwagę poświęcono również zbliżającym się świętom majowym. Przypomniano znaczenie Święta Pracy (1 maja), które od lat stanowi wyraz szacunku dla pracy i wysiłku ludzi na całym świecie. Następnie nawiązano do Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) – święta, które skłania do refleksji nad symbolami narodowymi oraz budowania poczucia wspólnoty i tożsamości narodowej.
Kulminacyjnym punktem tej części było przypomnienie Święta Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Podkreślono znaczenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji, uchwalonej w 1791 roku, jako symbolu dążeń Polaków do wolności, suwerenności i nowoczesnego państwa.
Była to cenna lekcja patriotyzmu, która pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć wagę nadchodzących dni oraz ich historyczne i społeczne znaczenie.
𝐃𝐳𝐢𝐞̨𝐤𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲 :
-naszym Gościom za przybycie,
- wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości
Wszystkim obecnym za wspólnie spędzony czas.
Absolwentom życzymy powodzenia – trzymamy za Was kciuki!

Zapraszamy wszystkich na dzień gofra który odbędzie się 29.04.2026r na parterze.
28/04/2026

Zapraszamy wszystkich na dzień gofra który odbędzie się 29.04.2026r na parterze.

Kryształowe tajemnice Karkonoszy – warsztaty zielarskie w naszej szkole.W dniu dzisiejszym progi naszej szkoły odwiedzil...
28/04/2026

Kryształowe tajemnice Karkonoszy – warsztaty zielarskie w naszej szkole.
W dniu dzisiejszym progi naszej szkoły odwiedzili wyjątkowi goście – Przemysław Siwacki oraz Joanna Bałkota, popularyzatorzy wiedzy o dolnośląskiej naturze. Podczas spotkania nasi uczniowie wyruszyli w fascynującą podróż śladami dawnych karkonoskich laborantów i alchemików, odkrywając, że bogactwo regionu kryje się tuż pod naszymi stopami.
Regionalne skarby natury
Warsztaty były okazją do bliższego poznania roślin, które od wieków wpisują się w krajobraz Dolnego Śląska. Nasi goście z pasją opowiadali o:
• Czosnku niedźwiedzim – wiosennym symbolu zdrowia i witalności,
• Przytulii – niepozornej roślinie o wielkiej mocy,
• Kalinie – krzewie owianym legendami, cenionym w dawnej medycynie ludowej.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści i legend, które łączą historię regionu z naturalnymi zasobami Karkonoszy, ucząc nas szacunku do otaczającej przyrody.
Zdrowie płynące z natury
Ważnym punktem spotkania była rozmowa o fundamentach zdrowego stylu życia. Pani Joanna przypomniała o kluczowej roli, jaką w funkcjonowaniu naszego organizmu pełni woda. Podkreślono, jak ważne dla zachowania koncentracji i dobrego samopoczucia jest regularne nawadnianie organizmu oraz dbałość o jakość tego, co pijemy.
Spotkanie miało również charakter profilaktyczny. Prowadzący zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia, przestrzegając młodzież przed szkodliwym wpływem e-papierosów na młody organizm. Edukacja oparta na świadomych wyborach i powrocie do naturalnych źródeł energii to najlepsza droga do zachowania zdrowia na lata.
______________________________________
Serdecznie dziękujemy panu Przemysławowi i pani Joannie za dawkę inspirującej wiedzy i przypomnienie nam, jak fascynujący i pełen tajemnic jest nasz region!

Adres

Rakowice Wielkie 48
Lwowek Slaski
59-600

Godziny Otwarcia

Wtorek 08:00 - 15:00
Środa 08:00 - 15:00
Czwartek 08:00 - 15:00
Piątek 08:00 - 15:00
Niedziela 08:00 - 15:00

Telefon

+48757824363

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Zespół Szkół Ekonomiczno - Technicznych w Rakowicach Wielkich umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Zespół Szkół Ekonomiczno - Technicznych w Rakowicach Wielkich:

Udostępnij