30/05/2026
Laury Konserwatorskie 2026 rozdane ! Uroczystość ta została zorganizowana w siedzibie TVP3 Oddział Lublin. To już 27 edycja, a także 108, 109 i 110 Laureat :).
Trafiły do trzech gospodarzy zabytków, tj.
Parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Żabiance
za kompleksowe prace badawcze, konserwatorskie i roboty budowlane przy drewnianym kościele parafialnym w Żabiance.
Niewielka wieś Żabianka położona jest w gminie Ułęż, w powiecie ryckim. W środkowej część wsi przy drodze Ryki – Ułęż, znajduje się drewniany kościół pod wezw. Wniebowzięcia NMP. Pierwotny kościół ufundował i wzniósł w 1570 roku Łukasz Lędzki. Parafię erygowano w 1575 roku.
Obecną świątynię ufundował w 1745 roku Łukasz Bentkowski, starosta stężycki.. Wybudowana została z drewna na podmurówce z kamienia. Jest to świątynia jednonawowa z transeptem, wzniesiona na planie krzyża łacińskiego. Posiada dwie kruchty, od zachodu i od południa, oraz zakrystię po północnej stronie.
Całość robót i prac konserwatorskich, realizowanych w dwóch etapach - 2012-2014, 2022-2025 objęła m.in.: wzmocnienie fundamentów, remont konstrukcji (zrąb, podłogi z legarami), wzmocnienie belek stropu, prace konserwatorskie przy więźbie dachowej, wymianę pokrycia dachowego z gontu osikowego na gont modrzewiowy, prace konserwatorskie przy drewnianym szalunku (oczyszczenie desek z nalotu atmosferycznego i zabrudzeń powierzchniowych; dezynfekcja, impregnacja i uzupełnienie ubytków, scalenie kolorystyczne). W pierwszym etapie wykonano także prace konserwatorskie w czterech kryptach, którym towarzyszyły badania archeologiczne. Całości działań konserwatorskich towarzyszyły także prace przy ołtarzach bocznych z obrazami.
Gminy Kodeń
za prace konserwatorskie przy murowanej bramie-dzwonnicy w Kodniu, pozostałości nieistniejącego zespołu cerkiewnego pod wezw. św. Michała Archanioła.
Murowana dzwonnica–brama w Kodniu, zwana bramą unicką, związana jest z historią parafii unickiej w Kodniu. Nieistniejąca, drewniana unicka cerkiew pw. św. Michała Archanioła, pierwotnie prawosławna, wzniesiona została w XVI w. W 1789 r. przy cerkwi zbudowano drewnianą dzwonnicę. W 1842 r. parafia unicka w Kodniu otrzymała zgodę na budowę nowej, murowanej cerkwi, która ostatecznie nie została wzniesiona. Zachowana do dziś murowana dzwonnica powstała w 1 poł. XIX w. lub ok. poł. XIX w. W 1875 r. parafia unicka w Kodniu została zlikwidowana, a cerkiew przejęta przez parafię prawosławną. Drewnianą cerkiew rozebrano, pozostawiając na cmentarzu cerkiewnym jedynie dzwonnicę.
Trójosiowa dzwonnica bramna posiada w przyziemiu trzy otwory wejściowe, pierwotnie zamykane - zapewne bramą i bramkami. W drugiej kondygnacji zachowała się dębowa belka z elementami kowalskimi, tzw. jarzmo służące do zawieszenia dzwonu.
Brama ma charakter trwałej ruiny. W 2025 r. wykonano przy niej prace konserwatorskie, których celem było usunięcie przyczyn destrukcji i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem oryginalnej tkanki zabytkowej. Zamierzeniem prac konserwatorskich było zachowanie w jak największym stopniu autentyzmu zabytku, stąd utrzymano niezmieniony wygląd obiektu.
W ramach prac oczyszczono, zdezynfekowano i wzmocniono cegły. Uzupełniono ubytki muru starą cegłą o parametrach fizycznych i wizualnych maksymalnie zbliżonych do cegły istniejącej. Wykonano rekonstrukcję fugowania. Usunięto wtórne, współczesne warstwy wapienne oraz wzmocniono i częściowo uzupełniono zachowane w podłuczu środkowego otworu wejściowego oryginalne fragmenty tynku. Wymieniono zniszczone pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej na dachówkę o kształcie, wymiarach i kolorze zbliżonym do oryginału. Zachowane drewniane „jarzmo” podano dezynfekcji i wzmocnieniu strukturalnemu. Oczyszczono i zabezpieczono antykorozyjnie kotwy, haki i krzyż wieńczący. Betonowe utwardzenia pod arkadami zastąpiono brukiem z kamieni polnych. Uporządkowano także teren wokół dzwonnicy: usunięto kostkę betonową ułożoną bezpośrednio przy dzwonnicy, wprowadzono nasadzenia drzew i krzewów.
Przy zabytku wystawiono także tablicę informacyjną, …..
Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju.
za prace konserwatorskie i roboty budowlane przy kościele parafialnym i dzwonnicy.
Kościół parafialny pod wezw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju jest przykładem barokowego zabytku z II. poł. XVIII w..
Parafia w Goraju została erygowana w 1379 roku, co zbiegło się najpewniej z nadaniem praw miejskich. Pierwszy drewniany kościół został wzniesiony z fundacji ówczesnego właściciela wsi Dymitra z Goraja, podskarbiego koronnego, uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, podobnie jak dwie następne drewniane świątynie.
Na pocz. XVI w. miasteczko przeszło drogą zamiany od Gorajskich do Mikołaja Firleja, a w końcu XVI w. zostało zakupione przez Jana Zamoyskiego i włączone do Ordynacji Zamojskiej.
Obecny kościół wzniesiony został w latach 1779-82, zapewne wg proj. arch. Fryderyka Gisgesa, z fundacji ks. Baltazara Dulewskiego, miejscowego proboszcza, profesora Akademii Zamojskiej. Kościół zachowany jest bez większych zmian, kilkakrotnie remontowany, m. in. po pożarach w 1795 i 1923 roku; w latach 90. XIX w. przeprowadzono remont więźby dachowej i wymianę pokrycia z gontu na blachę. Po II wojnie zbudowano nową sygnaturkę na dachu, w 1964 r. odnowiono wnętrze, a następnie elewacje. W 2018 – 2022 roku przeprowadzono prace konserwatorskie i restauratorskie we wnętrzu kościoła. W ramach kontynuacji prac przy kościele
w latach 2023 -2025 przeprowadzono działania mające na celu przywrócenie historycznej estetyki elewacji.
Głównym celem ww. prac było usunięcie wtórnej warstwy tynku (tzw. baranka), następnie położenie gładkich tynków wapiennych oraz pomalowanie elewacji w kolorystyce nawiązującej do historycznej.
Z głównych drzwi wejściowych zostały usunięte wtórne nawarstwienia, w postaci zmurszałej już, łuszczącej się farby olejnej. Drewniane skrzydła drzwiowe pozostawiono w naturalnej kolorystyce. Wymieniono również orynnowanie oraz obróbki blacharskie przy użyciu blachy miedzianej.
Uroczystość była też okazją do wręczenia Złotych i Srebrnych Odznak za Opiekę nad Zabytkami. Wręczała je Pani Bożena Żelazowska Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków w asyście Pana Jakuba Makowskiego Dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków.
Laury wręczała Pani Minister i Pan Jarosław Szymczyk Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (imieniu Pana Wojewody Krzysztofa Komorskiego).
W załączeniu serwis fotograficzny wybranych zdjęć z uroczystości.
Gratulacje dla nagrodzonych i wyróżnionych.