Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum

Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum Według "Polityki" (24/2011) dominujące środowisko na KUL-u

"...Podnieś rękę, boże DziecięBłogosław ojczyznę miłąW dobrych radach, w dobrym bycieWspieraj jej siłę Swą siłąDom nasz ...
24/12/2023

"...Podnieś rękę, boże Dziecię
Błogosław ojczyznę miłą
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę Swą siłą
Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami!"

Christus natus est nobis! ✝️

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia! 🎄🌟🎁

Za chwilę cisza wyborcza, a warto poinformować, że w zbliżających się wyborach startuje kilku naszych absolwentów.Piotr ...
13/10/2023

Za chwilę cisza wyborcza, a warto poinformować, że w zbliżających się wyborach startuje kilku naszych absolwentów.

Piotr Zduńczyk, nr. 6 na liście komitetu Konfederacji Wolność i Niepodległość z okręgu nr. 6.

Artur Soboń, nr. 5 na liście komitetu Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr. 6.

Tomasz Rzymkowski, nr. 8 na liście komitetu Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr. 11

Kacper Sakowicz, nr. 15 na liście komitetu Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr. 18

Niezależnie od zawirowań politycznych, życzymy wam, abyście przede wszystkim pamiętali o wartościach jakie głosi Vade Mecum jeśli dostaniecie się do sejmu.

16/08/2023

🖼️🖌 A. K. Kawałek , "Pan Profesor", 2019, olej na płótnie (więcej o autorze portretu prof. Wolniewicza w komentarzu)
------------------------------------------------

Patryk Kossowski, Rama metafizyczna dla opozycji prawica-lewica. Filozofia losu w ujęciu Bogusława Wolniewicza:

⏳ Bogusław Wolniewicz (1927-2017) był jednym z największych europejskich myślicieli drugiej połowy XX wieku. Taka ocena może dziwić, a niektórych nawet razić. Dziwi dlatego, że – parafrazując Wolniewicza – można by rzec, że Polacy posiadają paskudną cechę narodową, która przejawia się tym, że nie wierzą, iż w Polsce może powstać coś naprawdę wielkiego. „Co Francuz wymyśli to P***k polubi” pisał Mickiewicz. Tymczasem w drugiej połowie XX wieku, przynajmniej w dziedzinie filozofii, takich postaci jak Wolniewicz ani Francuzi, ani inne narody chyba nie mają. Tę wielkość widać po pierwsze po systemie, myśl Wolniewicza dąży mocą swojej spójności logicznej do systemu filozoficznego.

🖋 O. Innocenty Bocheński również wybitny, choć odtwórczy filozof i logik, swego czasu stwierdził, że z racji rozrostu wiedzy ludzkiej czas wielkich systemów filozoficznych dobiegł końca. Być może miał rację, ale jeśli gdzieś taki gmach systemu widać, to u Wolniewicza. System to nietypowy, bo „pitagorejsko – manichejski”. Mówi się w nim za pitagorejczykami, że „wszędzie jest liczba” to znaczy, że świat ma ściśle logiczną strukturę. Jednak za manichejczykami twierdzi się ponadto, że dobro i zło oraz ich narzędzia prawda i kłamstwo są wieczne, a w świecie od zawsze na zawsze toczy się walka jednych z drugimi, dobra ze złem i prawdy z kłamstwem. Po tym, po której stronie w tej walce staniemy, ocenia się naszą wartość jako ludzi. Można też, bardziej już historycznie, myśl Wolniewicza uznać za świecką i uwspółcześnioną wersję myśli św. Anzelma i św. Augustyna. Po drugie, ta wielkość bierze się z oryginalności. Wolniewicz mimo, że odnosi się do wielkich tradycji filozoficznych, rozbudowuje je o własne i oryginalne tezy. Wielki był Arystoteles, nie arystotelicy. Tak samo wielki jest Wolniewicz, a my, bo nieskromnie zaliczę siebie do jego epigonów, żyjemy tylko w jego blasku, który jest oślepiający. W tym krótkim szkicu pozwolę sobie, na ile tylko mogę wiernie, opisać „ramową” ideę Wolniewicza, tj. ideę losu i nałożyć ją na podział prawica – lewica, nadając mu więcej wyrazu oraz przeciwstawiając się w duchu Wolniewicza zamętowi myślowemu, jakiego ten podział dzisiaj dotyczy.

Link do całości artykułu w komentarzu poniżej:

Zapraszamy serdecznie na konferencję "Diecezja Ukrzyżowana. Martyrologium diecezji łuckiej w czasie ludobójstwa dokonane...
09/07/2023

Zapraszamy serdecznie na konferencję "Diecezja Ukrzyżowana. Martyrologium diecezji łuckiej w czasie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1945" pod patronatem honorowym JE bpa Mariana Buczka (diecezja charkowsko-zaporoska).

📅Czas i miejsce:
11 lipca, godz. 11:00-15:00
Sala konferencyjna PZMot
(ul. Prusa 8 ) - Lublin

📢Wykłady:
➖Dr hab. Tadeusz M. Trajdos, emerytowany prof. Instytutu Historii PAN (Warszawa), Początki i spuścizna duchowo-kulturowa diecezji łuckiej,
➖Bp Marian Buczek (Charków-Zaporoże, Ukraina), Diecezja łucka: odrodzenie po 1991 r. i stan obecny,
➖Dr hab. Maria Dębowska (Lublin), Zniszczenie diecezji łuckiej w wyniku antypolskich działań UPA w 1943 r.,
➖Dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. PANS w Chełmie (Lublin), Antychrześcijańska istota ideologii nacjonalizmu ukraińskiego ,
➖Red. Maciej Kułak (Warszawa), Kościół w ruinie. Aktualna sytuacja pozostałości świątyń diecezji łuckiej,
➖Mjr dr Gąska (Zamość) Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w świetle ustawodawstwa polskiego,
➖Ks. prof. dr hab. Józef Wołczański (Kraków), Ksiądz Prałat Ludwik Kamilewski „wskrzesiciel” diecezji łuckiej,
➖Gość specjalny Władysława Poliszczuk (Toronto), wdowa po prof. Wiktorze Poliszczuku, badacza ideologii i zbrodni nacjonalistów ukraińskich (spotkanie on-line).

🟢Otwarcie wystawy: „Diecezja Ukrzyżowana”.

Zapraszamy serdecznie!

We wtorek na KUL miała odbyć się konferencja naukowa poświęcona agonii wiernych i kapłanów z diecezji łuckiej, która mia...
06/07/2023

We wtorek na KUL miała odbyć się konferencja naukowa poświęcona agonii wiernych i kapłanów z diecezji łuckiej, która miała miejscem w latach 1939-1945.

Niestety, po raz kolejny nasza uczelnia nie wyraziła zgody na podjęte przez nas spotkanie. To już czwarta taka sytuacja w ostatnim czasie, kiedy uczelnia chlubiąca się mianem Archipelagu Wolności ogranicza miejsce wymiany myśli.

Konferencja współorganizowana wraz z Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego nie odbędzie się w murach uczelni, pomimo że otrzymaliśmy wstępną zgodę od prorektora ds. administracji, ks. prof. Mirosława Sitarza. Wczoraj decyzję tę cofnięto, prawdopodobnie z polecenia przełożonych. Nie wiemy czy decyzję tę podjęto na uczelni, czy na skutek interwencji zewnętrznej hierarchii kościelnej.

Jednak sytuacja ta nas bardzo smuci, gdyż domeną naszego Klubu zawsze było dążenie do prawdy, za nauczaniem św. Jana Pawła II - "Uniwersytecie służ prawdzie!"

Oczywiście konferencja naukowa "Diecezja Ukrzyżowana. Martyrologium diecezji łuckiej w czasie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1945" pod patronatem JE bpa Mariana Buczka, z udziałem uczonych profesorów z całej Polski odbędzie się, o jej szczegółach poinformujemy wkrótce.

Po konferencji odbędzie się także Lubelski Marsz Pamieci Rzezi Wołyńskiej.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzona osiem dni po Uroczystości Najdroższego Ciała i Krwi Chrystus...
16/06/2023

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzona osiem dni po Uroczystości Najdroższego Ciała i Krwi Chrystusa, dawniej był to po prostu pierwszy piątek po Oktawie tejże uroczystości.

Obchody ku czci Serca Chrystusa zaczęły się w II połowie XVII w. we Francji. W A.D. 1765 papież Klemens XIII pozwolił obchodzić świętu ku jego czci w Polsce i Portugalii, w A.D. 1866 papież Pius IX rozszerzył kult Serca Jezusowego na cały Kościół jako święto, zaś w A.D. 1889 papież Leon XIII podniósł święto do rangi pierwszej klasy, tj. dzisiejszej Uroczystości, w A.D. 1928 papież Pius XI podniósł owe święto do rangi najwyższej i dodał mu oktawę, zaś finalnie w A.D. 1955 papież Pius XII usunął oktawę pozostawiając obecną Uroczystość.

Kult Serca Jezusowego nie jest jednak kultem organu, ale tego co symbolizuje serce w naszej kulturze, w tym wypadku symbolizuje Miłość Chrystusa, jego miłosierdzie wobec ludzkości.

W Starym Testamencie "serce" jest wyrażone słowem ֵלֵב (leb), w Nowym Testamencie słowem καρδία (kardia) i oznacza ono tyle co ośrodek duszy, woli, podejmowania decyzji, szeroko pojęty rozum, przez co często w Piśmie Świętym widzimy wezwania do przyjęcia wiary sercem oraz do bycia człowiekiem o czystym sercu Nasza kultura mocno zmieniła znaczenie pojęcia "serca" jako ośrodka uczuć którym u starożytnych Żydów były nerki.

Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa pojawiały się myśli odwołujące się do Serca Chrystusa lub zbliżające pośrednio z nim związane. Św Augustyn przykładowo mówił, że z przebitego boku Chrystusa rozlały się na świat sakramenty Kościoła.

Jednak w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa aspekt męki, mimo, że był obecny w Kościele, nie był tak wyeksponowany jak w okresie późniejszym. Rozwój życia duchowego spowodowany m.in. działalnością św. Franciszka z Asyżu czy św. Bernarda z Claivaux spowodował rozwój kultu Męki Pańskiej oraz Świętych Ran, a w szczególności Rany w boku Chrystusa która jest wynikiem przebicia Serca Chrystusa włócznią.

Prekursorem kultu Serca Jezusowego była św. Lutgarda żyjąca na przełomie XII-XIII w. Miała mieć objawienia Chrystusa, który miał jej zaoferować dar którego zapragnie - początkowo chciała rozumieć łacine, aby mogła czytać Pismo Święte i śpiewać psalmy, później przy następnych wizjach chciała zamienić swój dar na serce Chrystusa co ten miał spełnić jednocześnie chowając jego w swojej piersi jej serce.

Pierwszym wielkim teologiem, który skupił dużo uwagi na przebitym sercu Chrystusa był św. Bonawentura, franciszkanin i późniejszy doktor Kościoła żyjący w XIII w.

Jednak obecny kult Najświętszego Serca Pana Jezusa został zapoczątkowany przez św. Małgorzatę Marie Alacoque, zakonnice Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, która miała mieć objawienia Chrystusa w II połowie XVII w. pierwsze 27 grudnia A.D. 1673 w uroczystość św. Jana Ewangelisty, wtedy bezsprzecznie utożsamianego z Janem Apostołem (który jest Apostołem Miłości i nazywa się w Ewangelii wg św. Jana "umiłowanym uczniem").

W objawieniach św. Małgorzaty Chrystus miał ukazać iż pragnie, aby oddawano cześć jego Najświętszemu Sercu, poinstruować ją o formie nabożeństwa którego głównymi cechami są przyjmowanie Najświętszego Sakramentu w pierwsze piątki miesiąca i adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie "Świętej godziny" (tj. w czwartkową noc - nawiązanie do modlitwy Chrystusa w Ogrójcu).
Polskim prekursorem kultu Serca Jezusowego był o. Kasper Drużbicki SJ, żyjący w XVII w. zmarły na 11 lat przed pierwszymi objawieniami św. Małgorzaty intelektualista, pisarz i mistyk. Napisał on dzieło "Meta cordium Cor Jesu" ("Cele serc Serce Jezusa" w którym zawarł wiele myśli, rozważań i modlitw ujmując swój osobisty kult do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

27 lipca. A.D. 1920 w czasie wojny z bolszewikami polscy biskupi zawierzyli naród Bożemu Sercu na Jasnej Górze, zaś rok później 3 czerwca A.D. 1921 dokonali oni aktu poświecenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa.

Po II wojnie światowej w A.D. 1948 w czasie prześladowań Kościoła przez nowe władze prymas kard. August Hlond zainicjował akcje w której biskupi zachęcali wiernych do osobistego poświecenia się Najświętszemu Sercu Jezusa, zaś 28 października A.D. 1951 prymas Wyszyński na Jasnej Górze odnowił akt zawierzenia Polski Sercu Jezusa w obecności ponoć miliona wiernych - akt został powtórzony przez prymasa tysiąclecia w A.D. 1975 i ponownie, już po upadku Polski Ludowej 1 lipca A.D. 2011 w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Najświętsze Serce Pana Jezusa jest patronem wielu kościołów i instytucji, w tym naszej Alma Mater.

Ksiądz Idzi Radziszewski, założyciel i pierwszy rektor naszej Alma Mater, wybrał Najświętsze Serca na Patrona Uniwersytetu przez co Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest również świętem patronalnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W tym roku w ramach naszej Alma Mater zaczęło funkcjonować Akademickie Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa którego głównym celem jest nieustająca modlitwa przez adorację Najświętszego Sakramentu.

"Mam wielkie nabożeństwo do Serca Jezusowego i wierzę mocno w Jego opiekę i pomoc dlatego myślę o tem, żeby Uniwersytet oddać pod szczególną opiekę Serca Jezusowego"

Ks. Idzi Radziszewski, założyciel i pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

232 lata temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii j...
03/05/2023

232 lata temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.
Każdego roku przy obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pojawiają się hasła reformy obecnej konstytucji. Bardzo często w związku z tym powołuje się zapis w Trzeciomajowej Konstytucji o zbieraniu się co 25 lat Sejmu Konstytucyjnego, w celu wprowadzenia ewentualnych zmian w Ustawie Rządowej. Analiza zapisów obecnej konstytucji choć ta nie osiągnęła jeszcze "reformowanego wieku", skłania do podjęcia debaty nad jej reformą, a nawet zmianą. Obecna sytuacja polityczna na to niestety nie pozwala.
Przypomnimy, 25 lipca 2018 roku senatorowie opowiedzieli się przeciwko prezydenckiemu projektowi odnośnie przeprowadzenia referendum konsultacyjnego. Szansa powodzenia referendum przepadła jednak już wcześniej- w momencie opublikowania pytań konstytucyjnych prezydenta, prawie zupełnie odbiegających od propozycji zmian sformułowanych podczas tzw. "Debat prezydenckich" .
Czy zatem mamy szanse na zmiany ?
Na dzień dzisiejszy zbyt wiele zależy od koniunktury politycznej, a samo uchwalenie nowej potencjalnie lepszej ustawy zasadniczej wymagało by społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego, które skutecznie mogło by wymóc na władzy potrzebne zmiany.
Poniżej obraz Kazimierza Wojniakowskiego
"Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku" z 1806 roku.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱Dziś dzień Flagi Narodowej. ❗Barwy narodowe zyskiwały samodzielne znaczenie w symbolice polskiego narodu z bie...
02/05/2023

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱Dziś dzień Flagi Narodowej. ❗

Barwy narodowe zyskiwały samodzielne znaczenie w symbolice polskiego narodu z biegiem lat.
Biel i czerwień pojawiały się na tarczach i chorągwiach rycerskich, czy też na sztandarach wojskowych.

Biało-czerwoną flagę uchwalił Sejm odrodzonej Polski w dniu 1 sierpnia 1919 roku.
W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony"

Dziś flaga to symbol naszej suwerenności niezależności i jedności narodu który winien pracować nieustannie dla przyszłych jego pokoleń.

Nie zapomnijmy o niej w tym dniu.

88 lat temu w życie weszła Konstytucja kwietniowa.Wprowadzenie Konstytucji kwietniowej było jednym z najważniejszych mom...
24/04/2023

88 lat temu w życie weszła Konstytucja kwietniowa.

Wprowadzenie Konstytucji kwietniowej było jednym z najważniejszych momentów w przedwojennej historii Polski. Dokument ten był wyrazem politycznych aspiracji sanacji którą dążyła do ustanowienia silniejszej władzy państwowej. Celem konstytucji było stworzenie silnej i stabilnej państwowości.

Konstytucja kwietniowa przypieczętowała zwycięstwo obozu sanacyjnego, który wówczas rządził krajem. Dokument ten wprowadził szereg postanowień, które miały na celu wzmacnianie władzy państwowej i obronę interesów narodowych.

Jednym z kluczowych postanowień Konstytucji kwietniowej było ustanowienie zasadniczej władzy prezydenckiej. Władza ta była silna i umożliwiała szybkie podejmowanie decyzji, co miało być istotne w przypadku ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju.

Ponadto Konstytucja kwietniowa zawierała wiele innych postanowień, które miały na celu wzmocnienie państwa i umocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Była to m.in. centralizacja władzy, wprowadzenie jednolitego systemu edukacji, a także ochrona interesów gospodarczych Polski poprzez rozwijanie przemysłu i handlu.

Wprowadzenie Konstytucji kwietniowej było próbą legitymizacji systemu de facto autorytarnego w naszej ojczyźnie i zabezpieczenia jej przed zgubnymi aspiracjami różnych grup społecznych.

Można mieć różne pogląd na rządy sanacji w Polsce, z punktu widzenia katolickiego i narodowego, nie był to rząd panujący w naszym kraju w sposób sprawiedliwy.

Nie mniej, należy zauważyć, że sama konstytucja kwietniowa jest w treściowo bliska myśleniu prawej strony co manifestuje się chociażby w silnej pozycji prezydenta w ramach reżimu politycznego.

Autorzy Konstytucji kwietniowej mieli wizję tego jak ma wyglądać państwo, oraz odwagę by tę wizję wprowadzić w życie, nawet niezgodnie z literą ówczesnego prawa.

Miejmy nadzieję, że przyszła elity naszej ojczyzny również będą mieć swoją wizję Polski, a nie tylko chłodno wykalkulowany sposób na realizację swoich interesów.

Dzisiaj na naszej Alma Mater miała miejsca debata pod tytułem "Czy Unia Europejska jeszcze się opłaca?" organizowana prz...
19/04/2023

Dzisiaj na naszej Alma Mater miała miejsca debata pod tytułem "Czy Unia Europejska jeszcze się opłaca?" organizowana przez nasz klub.

Dyskusja na temat tak ważnego dla P***ków tematu okazała się bardzo owocna i merytoryczną.

Zapraszamy na nasze debaty w przyszłości, ale już teraz można dotrzeć do naszego klubu i brać udział w dyskusjach i dzieleniu się własnymi koncepcjami społecznymi jeśli jest się studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Nasz klub ma spotkania w środy o godzinie 19 w sali 316 Gmachu Głównego KUL (GG 316)

Adres

Aleja Racławickie 14
Lublin
20-950

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 13:00 - 14:00
Wtorek 11:30 - 12:30
Środa 16:00 - 20:00
Czwartek 11:30 - 15:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum:

Udostępnij