Lipniki powiat nyski / Lindenau Kreis Grottkau

Lipniki powiat nyski / Lindenau Kreis Grottkau Strona poświęcona malowniczej wsi Lipniki położonej na pograniczu województw opolskiego i dolnośląskiego.

Na stronie skupiamy się na bogatej historii miejscowości na przestrzeni kilkuset lat.

W nawiązaniu do dzisiejszego święta chciałbym zaprezentować dziś Wam rzecz, a właściwie wyjątkowy zabytek, który jest od...
04/06/2026

W nawiązaniu do dzisiejszego święta chciałbym zaprezentować dziś Wam rzecz, a właściwie wyjątkowy zabytek, który jest od zawsze w moim rodzinnym domu 😍

Jest to niemiecki ołtarz z 1928 roku służący do obchodzenia na nim uroczystości Bożego Ciała.
Ołtarz został stworzony przez stolarza Paula Baum z pobliskiego Neu Altmansdorf (Starczówek). I całe szczęście, że mistrz podpisał swoje dzieło bo w ten sposób pamięć o nim trwa już prawie 100 lat.

Piękny jest to zabytek zrobiony z najwyższą starannością. Po wojnie wędrował po sąsiadach, którzy pożyczali go na swoje uroczystości. Mam stare zdjęcia gdy krążył po wsi.
U mnie był on idealnie wpasowany w bramę wejściową do domu.
Ewidentnie był robiony na zamówienie 😀

Dzielę się zdjęciami z 2007 roku, bo wtedy zrobiliśmy dość fajną sesję fotograficzną tego cudu. Zabezpieczyłem go też preparatem na robactwo, a kilka lat wcześniej wujek odnowił go i odmalował.

Nie ma takiej ceny za jaką mógłby być sprzedany. Podchody po to były robione już wielokrotnie...

Jak tam nazbieramy 100 lajków w hołdzie dla ówczesnego wykonawcy i autora dzieła ? 🤓

Pozdrawiam 😎

W zeszłym tygodniu pod moją nieobecność na wiosce miała miejsce wizyta pewnej Niemki, która przekazała kilka ciekawych z...
02/06/2026

W zeszłym tygodniu pod moją nieobecność na wiosce miała miejsce wizyta pewnej Niemki, która przekazała kilka ciekawych zdjęć z dawnego Lindenau.
Nie ma ich za wiele, ale wrzucę na początek jedno proste, które nie byłoby możliwe do zidentyfikowania gdyby nie jeden drobny szczegół 🤩
Zdjęcie na 100 procent pochodzi z Lipnik, przedstawia dziewczynkę prawdopodobnie z rodziny Benke i zostało wykonane .... no właśnie gdzie ! ?
Na bocznych schodach wejściowych do budynku dawnej szkoły ☺️

Zidentyfikowałem je po małym fragmencie murku w charakterystycznym półokrągłym ułożeniu. Nie wierzycie ? sprawdźcie na żywo.

Mam fajne fotki z lat 90-ych którymi kiedyś też się podzielę

Cześć 😀 Proszę o udostępnienia Zachęcam znajomych i nieznajomych (zakochanych w Lipnikach) do zapoznania się z ogłoszeni...
25/05/2026

Cześć 😀 Proszę o udostępnienia

Zachęcam znajomych i nieznajomych (zakochanych w Lipnikach) do zapoznania się z ogłoszeniem sprzedaży połowy domu wraz z zabudowaniami gospodarczymi i 2 gruntami rolnymi w naszej pięknej wsi Lipniki 😍
Całość gospodarstwa to 1,9 hektara gruntu. Istnieje możliwość zakupu samego domu z budynkami gospodarczymi.
Dom z potencjałem. Duże podwórko.

Oferta weszła na stronę internetową Freedom Nieruchomości Nysa.

Zainteresowanych odsyłam do linka, który udostępniam w komentarzu 😀🙂

Skończył się już na szczęście sezon grzewczy i zrobiło się ciepło, ale zamiast czuć lato to codziennie popołudniami na w...
23/05/2026

Skończył się już na szczęście sezon grzewczy i zrobiło się ciepło, ale zamiast czuć lato to codziennie popołudniami na wiosce wali smrodem palenia jakiegoś chujostwa (czytaj MEBLE, odpady meblowe, PLASTIK) w domowych piecach.
Ciężko to wytrzymać na dłuższą metę więc mam zamiar o tym napisać tutaj. 🫣🫣🫣🫣

Do palenia w starszych piecach służy drewno i węgiel i to nie robi s*fu takiego, że nie da się oddychać.
Od jakiegoś czasu trzeba chować się z dzieckiem do domu bo ten s*f jest nie do wdychania dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka.
Przecież to k***a powoduje choroby płuc, te kleje z mebli palone to na dłuższą metę RAK. Przechorowałem mocno kilka lat. Dbam o zdrowie, a muszę się truć bez mojej winy.
Czy jest, aż taka bieda, że wpierdala się do pieca co leci ???
No bez jaj 👎👎👎👎👎

Szanujmy się nawzajem.
Wioska jest czysta, nie mamy żadnych zakładów, śmietniska i innych dziadostw więc oddychajmy świeżym powietrzem bo robi się gorzej jak w mieście...

Dzień dobry z rana ! 😌Wrzucamy małą zagadkę i zgadywankę w jednym🧐Jedna z byłych mieszkanek Lipnik wysłała mi to oto zdj...
17/05/2026

Dzień dobry z rana ! 😌
Wrzucamy małą zagadkę i zgadywankę w jednym🧐
Jedna z byłych mieszkanek Lipnik wysłała mi to oto zdjęcie z dawnego przedszkola mieszczącego się w budynku klasztoru. Zapewne to przełom lat 50/60 XX wieku.

Kto rozpoznaje siebie, kolegę, mamę, brata, siostrę, dziadka, wujka ? Zapraszam do identyfikacji. My znamy właściwie tylko jedną osobę - nieżyjącą już Panią A. Kilian - na zdjęciu to jedna z tych dorosłych kobiet.

Udanej niedzieli ! 😍

Fot. Barbara Kilian

Warto do nas zajrzeć ! 😎😍
16/05/2026

Warto do nas zajrzeć ! 😎😍

Mieszkańcy Lipnik zapraszają na Festynie Rodzinny.

Cześć !Chciałbym przedstawić Wam moją nową koleżankę 😍 Poznałem ją wczoraj 🤭Ma na imię Hildegarda i jest wiekowa. Mieszk...
14/05/2026

Cześć !
Chciałbym przedstawić Wam moją nową koleżankę 😍 Poznałem ją wczoraj 🤭
Ma na imię Hildegarda i jest wiekowa. Mieszka w Lipnikach, a właściwie Lindenau już od ponad 100 lat 😃
Widziała wiele...
Straciła dla mnie głowę, lecz świetnie się dogadujemy ! 😍

A tak na poważnie to ta Pani kiedyś służyła krawcowi. I szkoliła przyszłe krawcowe. Z relacji wiem, że nawet moją Babcię ;) i takie pamiątki mamy jeszcze w Lipnikach !

10/05/2026

Na dobranoc kościelne klimaty z września 2024 roku kilka dni po wielkiej powodzi na naszym terenie😌
Codziennie podziwiam tą piękną budowlę z okna i codziennie jestem pod wrażeniem jej budowniczych !😍
Obecny kościół p.w. Św. Marcina Biskupa stoi w pewnej części na murach i reliktach poprzedniej świątyni. Już około 1305 roku świątynia była odnotowana w Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis.
Prawdopodobnie był to kościół drewniany z murowaną wieżą. Później mógł zostać przebudowany w formie murowanej (około 1500 roku), a to co widzimy dzisiaj to według mnie 3 jego wersja.
W kilku miejscach odnalazłem relikty poprzedniej świątyni, ale muszę wezwać fachowca by mi to potwierdził😜

PS: Jeśli podoba Ci się to co robię ? postaw mi wirtualną kawę 😉
Uzbierane środki zostaną przeznaczone na rozwój strony i sprzętu do fotografowania, tak aby materiały trafiające na stronę były jeszcze lepszej jakości.
LINK DO STRONY W KOMENTARZU 😎😎😎

Ej no doczekamy się większego deszczu czy nie ? 🤐🤨😐🤪😜😝🤔
06/05/2026

Ej no doczekamy się większego deszczu czy nie ? 🤐🤨😐🤪😜😝🤔

Siedzę sobie nad projektem Planu Ogólnego Gminy Kamiennik zamiast grillować w majówkę bo to mega ważny temat o którym ni...
03/05/2026

Siedzę sobie nad projektem Planu Ogólnego Gminy Kamiennik zamiast grillować w majówkę bo to mega ważny temat o którym niewielu ma pojęcie i wie, że coś takiego zaraz zacznie obowiązywać 🤓🧐

Nie będę się rozpisywał jaka jest definicja tego czegoś, ale po krótce wyznacza on kierunki ,,rozwoju,, lub ,,blokady,, miejscowości.

Na tą chwilę projekt wygląda dla mnie słabo. Nie znam się na planowaniu przestrzennym ale powiedzmy, że oprócz terenu po boisku nie widać za wiele opcji w tworzeniu działek budowlanych.
Są niby strefy SJ ale to w większości grunty 3 klasy trudne do przekształcenia. Bogactwem LIPNIK są ich dobrej klasy ziemie rolne, ale przez to nie ma zbyt wielu miejscówek pod budowę nowych domów.

Pojawiły się strefy pod przyszłe wiatraki (5 sztuk) dla mnie mocno słabe szczególnie 2 lokalizacje. Jedna mega blisko wioski...

W czerwcu będą prawdopodobnie konsultacje społeczne na temat planu ogólnego. Będzie można zgłaszać uwagi.

Konieczne jest przeprowadzenie konkretnego zebrania i konsultacji na temat planowanej inwestycji wiatrakowej - takich na wzór gminy Otmuchów aby wioska wypowiedziała się stanowczo w tej kwestii.
Mnie osobiście entuzjazm z tamtego roku na tą inwestycję opadł totalnie bo obiecywane pieniądze dla sołectwa wiszą gdzieś w powietrzu, a przypomnę, że z obecnych wiatraków oprócz podatków dla gminy i pieniędzy dla rolników na których terenie są wiatraki nie mamy nic. Umowa ze stowarzyszeniem, które powstało w Lipnikach na ten cel ciągle nie jest podpisana.

Szanowny TAURON EKOENERGIA właściciel obecnych wiatraków nie raczył mi nawet odpisać na konkretne pismo dotyczące drobnego wsparcia renowacji naszego kościoła. Dla mnie to dno bo wiatraki stoją od 2011 roku i coś tam kiedyś rzucili grosza, a teraz nawet nie odpisują. Czyli dojenie wioski trwa w najlepsze i potrwa jeszcze z 15 lat 👽 Zapraszam do dyskusji 😎

Adres

Lipniki, Powiat Nyski, Województwo
Lipniki
48-388

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Lipniki powiat nyski / Lindenau Kreis Grottkau umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij