04/06/2026
W nawiązaniu do dzisiejszego święta chciałbym zaprezentować dziś Wam rzecz, a właściwie wyjątkowy zabytek, który jest od zawsze w moim rodzinnym domu 😍
Jest to niemiecki ołtarz z 1928 roku służący do obchodzenia na nim uroczystości Bożego Ciała.
Ołtarz został stworzony przez stolarza Paula Baum z pobliskiego Neu Altmansdorf (Starczówek). I całe szczęście, że mistrz podpisał swoje dzieło bo w ten sposób pamięć o nim trwa już prawie 100 lat.
Piękny jest to zabytek zrobiony z najwyższą starannością. Po wojnie wędrował po sąsiadach, którzy pożyczali go na swoje uroczystości. Mam stare zdjęcia gdy krążył po wsi.
U mnie był on idealnie wpasowany w bramę wejściową do domu.
Ewidentnie był robiony na zamówienie 😀
Dzielę się zdjęciami z 2007 roku, bo wtedy zrobiliśmy dość fajną sesję fotograficzną tego cudu. Zabezpieczyłem go też preparatem na robactwo, a kilka lat wcześniej wujek odnowił go i odmalował.
Nie ma takiej ceny za jaką mógłby być sprzedany. Podchody po to były robione już wielokrotnie...
Jak tam nazbieramy 100 lajków w hołdzie dla ówczesnego wykonawcy i autora dzieła ? 🤓
Pozdrawiam 😎