Pierwszym komendantem jednostki był Stanisław Osika, który piastował tę funkcję 25 lat, czyli do 1967 roku. Już w 1943 roku postawiono społecznym wysiłkiem drewnianą remizę, która znajdowała się w pobliżu szkoły. Zakupiono ręczną sikawkę i drewniany wóz do jej przewożenia. Wkrótce wykonano kolejny wóz konny, na którym zamontowano beczkę do przewożenia wody. Posiadane dokumenty o rejestracji w Woje
wódzkiej Radzie Narodowej w Krakowie pochodzą z roku 1952. Od 1967 roku komendantem OSP był Eugeniusz Szaraj. Ważnym wydarzeniem w życiu jednostki było oddanie do użytku Wiejskiego Domu Ludowego, wybudowanego staraniem miejscowej ludności i samorządowych władz gminy Żegocina, którą kierował wówczas Naczelnik Gminy Leopold Grabowski. Ceremonia przekazania obiektu do użytku, w którym znalazła się także remiza OSP, odbyła się 22 lipca 1979 roku. Stara, drewniana remiza została przeniesiona w pobliże budującego się kościoła i służyła tam jako magazyn aż do roku 1986. Sztandar dla jednostki ufundowany został w 1982 roku, głównie ze składek samych strażaków. W 1986 roku działającą tu już od kilkudziesięciu lat orkiestrę dętą ubrano w mundury i przemianowano na strażacką.
28 grudnia 1988 roku strażacy z Leszczyny doczekali się wreszcie samochodu. Otrzymali nowy samochód strażacki marki "Żuk". Tak to zdopingowało strażaków do wysiłku, że rok później w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, rozegranych w Żegocinie, wywalczyli I miejsce i mogli godnie reprezentować gminę Żegocina w zawodach rejonowych w Bochni, gdzie zajęli bardzo dobre - trzecie miejsce. Swój wysoki poziom wyszkolenia potwierdzili strażacy z Leszczyny ponownie w 1991 roku, wygrywając zawody gminne, zorganizowane w Żegocinie. Rzeczywisty poziom wyszkolenia przyszło zaprezentować strażakom podczas pamiętnej "powodzi stulecia", która nawiedziła okoliczne gminy w lipcu 1997 roku. Przyszło im walczyć z żywiołem na terenie sąsiedniej Trzciany. Wykazali wtedy wielkie zaangażowanie i przepracowali wiele godzin przy usuwaniu skutków powodzi. OSP Leszczyna to najprężniej działająca we wsi organizacja społeczna. Leszczyńskich strażaków chwalił Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak (po podziale dawnej gminy Żegocina Leszczyna z dniem 1 stycznia 1995 roku znalazła się w gminie Trzciana), który podczas uroczystych obchodów 60 rocznicy jednostki, świętowanych 3 maja 2004 roku, powiedział: "W przededniu Św. Floriana, w pięknej, majowej atmosferze, wśród kwitnących sadów, dojrzewających w tunelach pomidorów, przyszło nam obchodzić doroczne Święto Strażaków właśnie tu - w Leszczynie, w jednostce, która obchodzi ponad sześćdziesiąt lat swojego istnienia. Jednostka ta wielce się zasłużyła nie tylko dla wsi Leszczyna, ale także dla całej gminy Trzciana. Wielu strażaków odeszło już na wieczny spoczynek: Stanisław Osika, Jan Chojecki, Konstanty Wołowiec, Józef Wołowiec, Stanisław Kurczak, Franciszek Kurczak, Eugeniusz Szaraj, Szymon Lalik, Bolesław Wrona, Konstanty Lalik. Byli oni inicjatorami wielu działań dotyczących tej miejscowości. To dzięki nim i wielu innym Leszczyna i cała gmina nie musi się obawiać. Dzięki obecnym działaczom zrealizowanych zostało wiele inicjatyw społecznych, np. budowy szkoły, sali gimnastycznej, chodników, domu kultury, który został niedawno odremontowany i wielu innych przedsięwzięć. Korzystając z okazji chciałbym podziękować strażakom za wkład, jaki wnoszą w rozwój naszej gminy i za to, że jesteście z nami nie tylko podczas świętowania, ale także wtedy, kiedy potrzeba Waszej pomocy. Powódź 1997 roku, potem inne zdarzenia losowe pokazały, że zawsze jesteście gotowi nieść pomoc innym". Podczas tej uroczystości jednostka została odznaczona srebrnym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa", który na sztandarze jednostki zapiął Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie - poseł Wiesław Woda. Uroczystość odbyła się przed odnowionym staraniem gminy budynkiem WDL. W roku 2004 jednostka OSP w Leszczynie liczyła 35 członków. Działała pod zarządem, który tworzyli: prezes Szymon Bębenek, naczelnik Wiesław Wrona, jego zastępca Stanisław Kurczak, sekretarz Józef Krawczyk, skarbnik Stanisław Stochel, gospodarz Leszek Pyrz. Po długim okresie starań wiosną roku 2006 udało się zakupić ze środków gminy bardziej nowoczesny jak na owe czasy i lepiej wyposażony, choć używany, wóz strażacki GBARt marki "Berliet". W roku 2017 druh Sebastian Lalecki zaprojektował logo/herb jednostki który przedstawia płomień, krzyż oraz serce nawiązując całością do herbu gminy Trzciana. W sobotę 18.03.2017 do garażu druhów z Leszczyny zawitał nowy wóz bojowy GBARt IVECO Eurocargo. Od 2017 roku służy nieprzerwanie i ciągle oczekuje w gotowości bojowej na kolejne wyjazdy. Strażacy w wolnych chwilach wkładają wiele pracy w jego udoskonalenie poprzez instalowanie oświetlenia LED, kamer, uchwytów na aparaty powietrzne, skrzyń dachowych oraz wiele, wiele innych. W dniu 19.08.2017 o godzinie 18 strażacy oficjalnie rozpoczęli świętowanie 75 lat istnienia jednostki OSP KSRG Leszczyna. Uroczystość rozpoczął przemarsz pod naszą remizę, wprowadzenie flagi państwowej i sztandarów zaproszonych ochotniczych straży pożarnych oraz oficjalnym przekazaniu wozu bojowego IVECO. Sztandar OSP otrzymał złoty medal za zasługi dla pożarnictwa, uhonorowani brązowymi medalami zostali również zasłużeni druhowie. Jednym z najważniejszych dni w historii jednostki był 07.05.2018 roku zapisał się na kartach historii jednostki. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski podjął decyzję o włączeniu jednostki z Leszczyny do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRG). Po miesiącach starań, serii szkoleń druhów między innymi z JRG 5 Kraków, utworzeniu sekcji GPR - Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej w OSP, kontrolach i testach ze strony Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni strażacy otrzymali pozytywną odpowiedz. Dnia 23.05.2018 roku druhowie z OSP w Leszczynie brali udział w powiatowych obchodach Dnia Strażaka reprezentując naszą gminę na których to oficjalnie odebrali decyzję o włączeniu jednostki w szereg Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Ówczesny Prezes OSP Pan Marek Stochel powiedział: "Serdecznie dziękuję za udział i reprezentowanie naszej jednostki na tych uroczystościach. Dziękuję Tomaszowi Mikołajek, Krystian Tracz, Andrzej Krawczyk, Kacper Kurek oraz Stanisław Tracz za godne reprezentowanie naszego OSP. Cieszę się, że udało Wam się wygospodarować ten czas. Jeszcze raz gratuluję Wszystkim włączenia naszej jednostki do systemu"
Dnia 28.09.2019 roku strażacy z Leszczyny zakupili fabrycznie nowy pojazd specjalistyczny quad POLARIS Sportsman 570 Touring do zadań sekcji poszukiwawczo-ratowniczej (GPR) oraz ochrony przeciwpożarowej powiatu bocheńskiego. Całkowity koszt zakupu to 53 000 zł oraz 3 300 zł przyczepa transportowa które w 50% sfinalizował Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 28 000 zł. Gmina Trzciana na zakup przyznała kwotę w wysokości 13 000 zł, w tym Sołectwo Leszczyna 3000 zł. Starostwo Powiatowe w Bochni na zakup przyznało kwotę 5 000 zł. Zakup finansowo wspomogły również Państwo Elżbieta i Wiesław Kukla oraz Anna i Robert Tracz. Pozostałe fundusze to środki własne OSP. Dnia 11.12.2019 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni odbyło się oficjalne przekazanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego. W dniu 11.09.2021 roku w remizie jednostki odbyło się coroczne zebranie walne sprawozdawczo-wyborcze, na którym ustępujący Zarząd podsumował swoją 5-letnią kadencję (2016-2021). Zgodnie z harmonogramem przewodniczący spotkania druh Marek Stochel przedstawił pracę ustępującego zarządu. Podkreślał, że w latach 2016-2020 jednostka może się pochwalić uczestnictwem w licznych akcjach, szkoleniach, challengach, wydarzeniach promujących jednostkę jak i całą gminę Trzciana. Oprócz tego przez te minione 5 lat jednostka wstąpiła w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co było jednym z najważniejszych chwil w blisko 80 letniej historii OSP. Udało się również pozyskać dwa nowe pojazdy: Iveco EuroCargo (średni samochód ratowniczo gaśniczy GBARt 3/20) oraz Polaris Sportsman Touring 570 EPS (quad - pojazd specjalistyczny dla sekcji poszukiwawczo-ratowniczej). Warto podkreślić, że za realizację nie jest odpowiedzialny sam Zarząd jest to bowiem praca i pomoc wielu ludzi, druhów naszego stowarzyszenia, ich rodzin, sponsorów, władz samorządowych i jednostek partnerskich. Podczas wolnej dyskusji głos zabrali zaproszeni goście którzy w dużej mierze podkreślali wzorową pracę dotychczasowego zarządu na czele z Prezesem Stochel Marek oraz Naczelnikiem Tomaszem Mikołajkiem i życzyli równie owocnej współpracy z nowym młodym zarządem. Naczelnik Wydziału Operacyjnego Powiatu Bocheńskiego Brygadier Paweł Matyasik wspomniał o świadomości Państwowej Straży Pożarnej w Bochni o jakości i dyspozycyjności leszczyńskich strażaków o każdej porze dnia i nocy. Przypomniał również o wzorowo przeprowadzonej kontroli gotowości bojowej w bieżącym roku i ćwiczeniach na dużą skalę jakie w ostatnim czasie udało przeprowadzić się w naszej miejscowości.Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz wyraził swoje zadowolenie nad wielopłaszczyznowością działań OSP Leszczyna. Określił naszą straż mianem wielkiej wielopokoleniowej rodziny, podkreślając podobnie jak przedmówcy rolę wychowawczą straży. Dyrekcja Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Władysława Andersa w Leszczynie oraz Dyrekcja przedszkola prowadzonego przez stowarzyszenie "Nasza Leszczyna" dziękowała za współpracę między innymi podczas organizacji Pikników Rodzinnych, opiekę oraz szkolenie najmłodszych podopiecznych tych placówek, co zaowocowało zdobyciem czołowych lokat w międzyszkolnych konkursach pożarniczych. Sołtys wsi Leszczyna Pan Andrzej Zgłobicki przypomniał historię oraz znaczenie jednostki dla mieszkańców parafii. Działając na podstawie statutu Ochotniczej Straży Pożarnej Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze dokonało wyboru: Zarządu OSP w składzie: Karol Pyrz - prezes, Tomasz Chojecki – naczelnik, Kacper Kurek – zastępca naczelnika, Jakub Ujejski – skarbnik, Daniel Tatko - gospodarz, Magdalena Bębenek - sekretarz, Witold Pietras - członek zarządu, Kamil Tracz - członek zarządu. Komisji Rewizyjnej OSP w składzie: Konrad Krzysiek - przewodniczący, Andrzej Krawczyk - sekretarz, Paweł Irzyk - członek komisji rewizyjnej. Delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP: Marek Stochel, Tomasz Mikołajek. W listopadzie 2021 roku druhowie przeprowadzili generalny remont wewnątrz remizy oraz odnowili elewację budynku w której się znajduje.