20/05/2026
Diamentowe Jubileusze z Gminy Krzykosy
1. Państwo Irena i Stanisław Piaseccy z Sulęcinka
Związek małżeński zawarli w dniu 23 kwietnia 1966 r. „Mieszkaliśmy prawie po sądziedzku” - mówią - pani Irena w Murzynowie Leśnym, a Pan Stanisław w Murzynówku. Jubilat pracował na kolei, a później, jako kierowca, w GS i STW w Środzie Wlkp. Pani Irena zajmowała się wychowywaniem dwójki dzieci, a gdy podrosły, pracowała jako krawcowa. Początkowo mieszkali u rodziców Jubilatki, potem, po wybudowaniu domu, przenieśli się do Sulęcinka. Wychowali syna Roberta i córkę Mariolę. Doczekali się 4 wnuków i 4 prawnuków.
Pytana o receptę na udany związek, pani Irena podkreśla, że fundamentem ich wspólnego życia są przede wszystkim cierpliwość, brak zawziętości oraz wzajemne zrozumienie.
2. Państwo Czesława i Czesław Robakowie z Pięczkowa
Znali się od dziecka. Pan Czesław pochodził z Pięczkowa, a Pani Czesława (z domu Janiszewska) z Witowa. Połączyła ich wspólna miłość. Chodzili razem do szkoły, potem na zabawy taneczne - wówczas bardzo popularne. Po ślubie wybudowali dom. Pan Czesław pracował w OZPS Orzechowo, a Pani Czesława była kucharką w szkole w Pięczkowie. Wychowali dwóch synów: Dariusza i Jarosława. Doczekali się 4 wnuków i 3 prawnuków. Recepta na 60 wspólnych lat kryje się w prostych słowach państwa Robaków: „Nie myśleć za dużo, kochać się i po prostu iść przed siebie. Czas tak szybko ucieka”.
3. Państwo Maria i Wiktor Cichoniowie z Krzykos
Pan Wiktor urodził się na Lubelszczyźnie, dokąd wywieziono jego rodzinę w czasie wojny. Po powrocie z wysiedlenia mieszkał w Krzykosach, podobnie jak jego żona - Maria. Ślub zawarli w kwietniu 1966 r. Małżonkowie wspólnie prowadzili ponad 15-hektarowe gospodarstwo rolne. Wychowali 3 synów: Roberta, Pawła i Piotra oraz córkę Mariolę. Doczekali się 9-ciorga wnucząt.
Małżonkowie podkreślają, że normalne życie i praca budują zgodne życie rodzinne.
Jubilaci z dumą opowiadają o swoich dzieciach, czasach młodości oraz latach spędzonych na budowaniu rodzinnego gniazda. Choć los nie szczędził im trudów, a choroba, ciężka praca i osobiste tragedie – w tym bolesna strata dziecka – pozostawiły ślady na ich twarzach, to przez te wszystkie lata szli przez życie ramię w ramię. Mimo przeciwności losu trwają przy sobie, wspierają się, szanują i kochają, będąc pięknym przykładem spełnionego życia rodzinnego.
Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu – Diamentowych Godów – najserdeczniejsze życzenia świętującym parom złożyli Wójt Gminy Krzykosy, Andrzej Janicki, oraz Kierownik USC, Regina Zięta.