Starosta Krapkowicki Maciej Sonik

Starosta Krapkowicki Maciej Sonik Starosta Krapkowicki

O PRZYSZŁOŚCI Z AIDzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach odbył się „Kompas Gospodarczy ...
25/05/2026

O PRZYSZŁOŚCI Z AI

Dzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach odbył się „Kompas Gospodarczy w Sercu Opolszczyzny oraz Targi Pracy i Edukacji”. Wydarzenie poprowadził Mateusz Hładki.

To było bardzo ciekawe spotkanie, pokazujące jak dynamicznie zmienia się rynek pracy, edukacja i biznes. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Patryka Wicherta „AI w praktyce – jak sztuczna inteligencja zmienia zawody i ścieżki kariery?”, podczas którego uczestnicy mogli usłyszeć, jak sztuczna inteligencja wpływa na zawody, ścieżki kariery i kompetencje przyszłości.

Ważnym punktem programu była również debata w której miałem zaszczyt wziąć udział z Patrykiem Wichertem oraz Danutą Krogul z Biura Rachunkowego SALDO w Krapkowicach, poświęcona sztucznej inteligencji - szansom, zmianom i zagrożeniom, jakie przynosi.

Uczestnicy mogli zobaczyć robota humanoidalnego, porozmawiać z wystawcami, pracodawcami, uczelniami, służbami mundurowymi oraz instytucjami wspierającymi rynek pracy i przedsiębiorczość.

Dziękujemy wszystkim partnerom i uczestnikom wydarzenia, w szczególności: Opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolskiej Izbie Gospodarczej, Fundacji Rozwoju Śląska, Powiatowemu Urzędowi Pracy w Krapkowicach, a także wszystkim wystawcom i prelegentom za inspirujące rozmowy i wspólnie stworzoną atmosferę wydarzenia.

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEKDzięki pracy ludzi, którzy dzisiaj tutaj są - bibliotekarek, bibliotekarzy i włodarzy gmi...
07/05/2026

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Dzięki pracy ludzi, którzy dzisiaj tutaj są - bibliotekarek, bibliotekarzy i włodarzy gmin - biblioteki w naszym powiecie rozkwitają w czasie, gdy niektórzy od wielu lat wieszczyli kres książek.

Właśnie za to dzisiaj z Sabina Gorzkulla, Burmistrz Krapkowic - Andrzej Kasiura, Burmistrz Gogolina Krzysztof Reinert, Marek Pietruszka Burmistrz Strzeleczek i Rafał Miczka, wójtem Gmina WALCE w progach nowej biblioteki w Zdzieszowicach dzięki gościnności Burmistrz Zdzieszowic Sylwester Gidel składaliśmy podziękowania i życzenia.

To była też świetna okazja, żeby dowiedzieć się, dlaczego „To nawet lepiej” od autorki książki pod tym tytułem - Joanny Chmury, psycholożki i trenerki. W naszej pracy i współpracy zmiany często nie są czymś oczekiwanym i wymarzonym, ale i tak trzeba się z nimi mierzyć. Dobrze posłuchać kogoś, kto wie, jak zrobić to lepiej i łatwiej. Wiele inspiracji można było wziąć ze sobą ze świetnej rozmowy z Martą Klepką. Możecie doświadczyć tego samego dzisiaj w starostwie o 17:00 w spotkaniu Siła Kobiet. Zapraszamy!

DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI DLA BEZPIECZEŃSTWAKolejna runda Wyższych Kursów Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej. Zgodn...
06/05/2026

DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI DLA BEZPIECZEŃSTWA

Kolejna runda Wyższych Kursów Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej. Zgodnie z nową ustawą organy ochrony ludności i obrony cywilnej muszą co roku przechodzić szkolenia aktualizujące - co właśnie czynimy w gronie starostów.

TO OD NAS ZALEŻY🇵🇱Pod pomnikami w Gogolinie, Zdzieszowicach i Krapkowicach złożono symboliczne wiązanki, aby uczcić 235....
03/05/2026

TO OD NAS ZALEŻY🇵🇱

Pod pomnikami w Gogolinie, Zdzieszowicach i Krapkowicach złożono symboliczne wiązanki, aby uczcić 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważna – o czym mówiłem na krapkowickim placu Niepodległości – ale równie istotne jest to, by potrafić wyciągać wnioski z historii. Jak mówi łacińskie powiedzenie Historia vitae magistra est – historia jest nauczycielką życia.

Przypomniałem, że Konstytucja uchwalona w 1791 roku obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, pozostała wielką kartą w naszej historii, jako symbol odwagi oraz dążenia do nowoczesnego państwa. Z drugiej strony jest też przykładem, że brak jedności i wewnętrzne podziały mogą zaprzepaścić nawet największe osiągnięcia. Zastanówmy się w swoich domach, dlaczego ta historia tak się potoczyła i jak dużo kosztowało nas to, żeby Polska mogła wrócić na mapę świata. Może czasem warto nie włączać się w spory, które nie tylko nas dzielą, ale na które nie mamy do końca wpływu. Skupmy się na tym, co możemy zmieniać sami i gdzie możemy działać wspólnie.

Musimy być uważni i wyciągać wnioski, bo czasy się zmieniają, tak jak metody działania naszych wrogów – ale to od nas zależy, czy będziemy potrafili zachować jedność, odpowiedzialność i zdrowy rozsądek.

W podobnych słowach odniósł się do rocznicy Burmistrz Krapkowic - Andrzej Kasiura. Każdy ma prawo mieć swoje cele i pragnienia, ale też doceniajmy to co udaje się wspólne zrobić. Czasem są różnice zdań, ale niech one nie przekreślają wszystkiego z zasady. To, co robimy razem, ma dużą wartość, z której możemy być dumni - podkreślał.

O istocie Święta Narodowego Trzeciego Maja w kontekście dobrostanu i dobrobytu mówiła też Zuzanna Donath-Kasiura - Wicemarszałkini Województwa Opolskiego. Zwróciła uwagę, że siła państwa buduje się nie tylko poprzez wielkie idee, ale także poprzez codzienną pracę, wzajemny szacunek i odpowiedzialność za wspólnotę.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach. Dziękuje również strażakom z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach, Policja Krapkowice, Krapkowicka Orkiestra Dęta, chórowi Zespół Szkół Zawodowych im.Piastów Opolskich w Krapkowicach. 4 Drużyna Harcerska "Wataha" pocztom sztandarowym oraz żołnierzom 17. Opolskiej Brygady WOT.

Sabina Gorzkulla Sabina Kasiura Marko Markowski Radny Powiatu Krapkowickiego Krzysztof Molfa - Radny Powiatu Krapkowickiego Burmistrz Zdzieszowic Sylwester Gidel

Serdecznie zapraszamy wspólnie z Burmistrz Krapkowic - Andrzej Kasiura do uczczenia 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji...
29/04/2026

Serdecznie zapraszamy wspólnie z Burmistrz Krapkowic - Andrzej Kasiura do uczczenia 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 🇵🇱

TYLE SIĘ TU ZMIENIŁO PRZEZ 16 LAT16 lat temu Jolanta Sobierańska-Grenda uczestniczyła w działaniach związanych z oddłuże...
27/04/2026

TYLE SIĘ TU ZMIENIŁO PRZEZ 16 LAT

16 lat temu Jolanta Sobierańska-Grenda uczestniczyła w działaniach związanych z oddłużeniem krapkowickiego szpitala, co zapoczątkowało zmiany, które rozpoczęły drogę naszej placówki do grona najlepszych w regionie szpitali powiatowych. To było w pierwszym roku, gdy z Sabina wzięliśmy odpowiedzialność za powiat.

Tym bardziej cieszy, że dziś – już jako Ministra Zdrowia – znalazła czas, aby zobaczyć szpital i jego obecną sytuację. Wszystko to na kilka tygodni przed otwarciem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Wizyta wspólnie z wiceminister Katarzyna Kacperczyk była okazją do rozmów o wyzwaniach, jakie stoją przed szpitalami powiatowymi. Na naszym przykładzie pokazaliśmy konkrety – między innymi z jakimi problemami się mierzymy, ale też co realnie robimy, żeby je rozwiązywać. Mówiliśmy o inwestycjach, które pozwalają unowocześniać sprzęt, szkolić kadrę medyczną i stopniowo zmieniać sposób funkcjonowania opieki zdrowotnej, co widać chociażby w Przychodni przy ul. Szkolnej.

Tylko na teraz możemy mówić o trzech programach realizowanych z :

* 20 787 682,71 zł – modernizacja i wyposażenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
* 5 998 258 zł – cyfryzacja, integracja systemów i cyberbezpieczeństwo
* 1 846 595,43 zł – rozwój opieki kardiologicznej
A przecież pozyskanych środków jest zdecydowanie więcej, co nie zmienia faktu, ze wyzwań też wciąż mamy sporo.

PS. Przy okazji wizyty ministry odwiedziły również Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, gdzie spotkały się z jego kierowniczką Koryna Bernadt, z którą 16 lat temu Jolanta Sobierańska-Grenda ściśle współpracowała. Pracę zaczął wtedy też Tomasz Mierzwa. W krapkowickim starostwie doszło też do spotkania z ówczesną skarbniczką Brygida Gruchot.

Dla nas te odwiedziny po latach było mocnym punktem odniesienia – pokazującym, jak długą drogę przeszedł szpital i jak wiele zmieniło się od czasu gdy za sterami stanął prezes Marcin Misiewicz.

Szpital Krapkowice

01/04/2026

Zapraszamy Was, jak co roku, do wspólnego świętowania! 🐣

Coraz bliżej świe…tna impreza 🐣
24/03/2026

Coraz bliżej świe…tna impreza 🐣

To nie żart. To tradycja, która smakuje najlepiej! 🐣🔥🐰

1 kwietnia zapraszamy na wyjątkową Środę Żurową i Kiermasz Wielkanocny!
Choć data może sugerować prima aprilis – u nas wszystko jest jak najbardziej na serio… zwłaszcza żurek i zakwas😉!

Czeka na Was dzień pełen świątecznych smaków i kolorów:
🥚 lokalne produkty i wielkanocne przysmaki
🎨 warsztaty dla dzieci i dorosłych
🐰 rodzinny, świąteczny klimat
🔥 tradycja, która łączy pokolenia

📍 Krapkowice - Starostwo Powiatowe
🕙 Start: godz. 10:00

Wypatrujcie Zająca 🐰 – podobno i w tym roku nie zapomni o najmłodszych.

Zostaniemy z Wami do późnych godzin wieczornych. Przywiezi i odwiezie Was kolejka 🚂! W tym roku na prośbę rodziców - dla najmłodszych rozpalimy ogniska już o 15:00. A podczas wydarzenia zbierzemy środki dla małej Konstancji.

Patronat nad naszym wydarzeniem objęła w tym roku Monika Jurek Wojewoda Opolski oraz Tygodnik Krapkowicki

ŚWIADOMI OZNACZA PRZYGOTOWANIJak przygotować się na sytuacje kryzysowe i właściwie reagować w przypadku zagrożenia? O ty...
10/03/2026

ŚWIADOMI OZNACZA PRZYGOTOWANI

Jak przygotować się na sytuacje kryzysowe i właściwie reagować w przypadku zagrożenia? O tym rozmawialiśmy podczas spotkania z cyklu „Bądźmy świadomi i gotowi – zanim zawyją syreny”, które odbyło się w Zespole Szkół im. Piastów Opolskich w Krapkowicach dla mieszkańców powiatu.

Na nasze wspólne zaproszenie Monika Jurek Wojewoda Opolski, moje oraz komendanta Państwowej Straży Pożarnej – w wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy ze wszystkich gmin powiatu, radni, pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Podczas wydarzenia zaprezentowałem działania realizowane w powiecie w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, ale głównym celem i ideą spotkań, które odbywają się w każdym powiecie jest edukacja oraz budowanie świadomości. Tak jak uczymy się zasad pierwszej pomocy czy bezpieczeństwa na drodze, tak samo warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. Jesteśmy przygotowani na wystąpienie powodzi – nasze służby wiedzą, co robić i pracują 24 godziny na dobę – dlatego równie ważne jest, aby mieszkańcy wiedzieli, jak reagować w przypadku innych zagrożeń. Wspomniał o tym również nowy komendant Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach bryg. Tomasz Pierzchała.

Przy okazji wydarzenia na krapkowickim rynku można było odwiedzić stoiska tematyczne przygotowane przez Wojsko Polskie i Policję. W „Zamku” swoje stoisko mieli ratownicy Krapkowickiego Centrum Zdrowia, a strażacy OSP byli do dyspozycji, aby przedstawić chętnym działania z zakresu pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Dziękuję wszystkim za liczny udział! Wiedza i przygotowanie to najprostsza forma odpowiedzialności za siebie i innych.

ZANIM ZAWYJĄ SYRENY! Bądźmy świadomi i przygotujmy się wspólnie na najgorsze, licząc, że nigdy nie nadejdzie.
09/03/2026

ZANIM ZAWYJĄ SYRENY!

Bądźmy świadomi i przygotujmy się wspólnie na najgorsze, licząc, że nigdy nie nadejdzie.

Spotkanie edukacyjne dla mieszkańców – przygotowanie na sytuacje kryzysowe 🛡️

Bądźmy świadomi i gotowi – zanim zawyją syreny – to nazwa spotkania organizowanego w każdym z powiatów województwa opolskiego

10 marca takie spotkanie odbędzie się w Powiecie Krapkowickim

Do udziału zapraszają Monika Jurek – Wojewoda Opolski Maciej Sonik – Starosta Powiatu Krapkowickiego Paweł Kielar – Opolski Komendant Wojewódzki PSP.

Celem spotkania jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie:
- zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia,
- znaczenia sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych,
- profilaktyki oraz właściwych zachowań minimalizujących ryzyko zagrożeń.

Spotkanie jest skierowane do wszystkich mieszkańców, którzy chcą lepiej przygotować siebie i swoich bliskich na sytuacje kryzysowe.

Dodatkowo: o godz. 15:30 odbędzie się prezentacja plecaka ewakuacyjnego dla wszystkich zainteresowanych.

📅 Termin: 10 marca 2026 r. (wtorek)
🕓 Godzina: 16:00
📍 Miejsce: Zespół Szkół Zawodowych im.Piastów Opolskich w Krapkowicach, ul. Zamkowa 5

Monika Jurek Wojewoda Opolski Starosta Krapkowicki Maciej Sonik Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu

Adres

Krapkowice

Telefon

+48774074303

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Starosta Krapkowicki Maciej Sonik umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Starosta Krapkowicki Maciej Sonik:

Udostępnij