06/12/2025
Z radością dołączamy do gratulacji! 👏
Ojcu Ireneuszowi składamy serdeczne wyrazy uznania za wspaniałą i wieloletnią posługę, która została doceniona także poza granicami Polski.
Gratulujemy tego pięknego wyróżnienia i życzymy dalszej, owocnej pracy! 🇭🇺🇵🇱
Dzielimy się radosną informacją, że o. dr Ireneusz Wysokiński OP, dyrektor Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Węgier 🇭🇺 (Magyar Érdemrend Lovagkeresztje). Prezydent Węgier dr Tamás Sulyok przyznał odznaczenie w uznaniu roli o. Ireneusza w dziele odnowy zakonu dominikanów nad Dunajem po upadku komunizmu, jego wysiłków na rzecz wzmocnienia węgiersko-polskich kontaktów kościelnych i naukowych, a także jego ofiarnej pracy jako duszpasterza Węgrów mieszkających w Krakowie. W uroczystości wręczenia odznaczenia, która odbyła się dzisiaj w krakowskim klasztorze dominikanów, uczestniczyli członkowie rodziny, współbracia, świeccy dominikanie oraz przyjaciele i współpracownicy o. Wysokińskiego z Polski i Węgier. Dekoracji dokonał i laudację wygłosił dr Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie.
Po przyjęciu święceń kapłańskich, w latach 1993–2008 o. Ireneusz pracował na Węgrzech, gdzie był m.in. duszpasterzem przy klasztorze dominikanów pw. św. Władysława w Debreczynie oraz kapelanem uniwersyteckim i wykładowcą na Uniwersytecie Debreczyńskim. Współpracował także z Ośrodkiem Historycznym Węgierskiego Wikariatu Dominikanów w Vasvár przy tworzeniu archiwum wikariatu i zasobu bibliotecznych zbiorów specjalnych. Jest autorem licznych artykułów i biogramów z zakresu historii węgierskich dominikanów w późnym średniowieczu i okresie nowożytnym. Od wielu lat sprawuje opiekę duszpasterską nad Węgrami z południa Polski – mieszkańcami, studentami i turystami – dla których sprawuje Msze św. w języku węgierskim w klasztorze dominikanów w Krakowie.
Ojcze Ireneuszu, cieszymy się z tego wyróżnienia i serdecznie gratulujemy! 👏