09/06/2025
Wspomnienie osobiste o śp. Profesorze Włodzimierzu Siedliku
Z wielkim smutkiem i zaskoczeniem przyjęłam wiadomość o śmierci prof. dr hab. Włodzimierza Siedlika.
Nasze drogi zawodowe spotkały się w 1995 roku, gdy w wyniku konkursu ogłoszonego przez Polskie Radio S A, został dyrektorem Chóru Polskiego Radia SA. Pracowałam w tamtym czasie jako artystka śpiewaczka Chóru PR. Blisko piętnaście lat wspólnej pracy to codzienne próby, a potem nagrania i koncerty krajowe i zagraniczne. Pod ręką dyr. W. Siedlika, dla potrzeb antenowych Polskiego Radia, dokonaliśmy ogromnej liczby nagrań utworów z repertuaru światowego. Szczególne miejsce wśród nagrań zajmowały utwory kompozytorów polskich, w tym prawykonania muzyki polskiej, nie tylko czołowych kompozytorów, ale także tych najmłodszych, mało jeszcze znanych.
Często potem, kiedy pracowałam już w Bibliotece AMKP, wspominaliśmy tamte czasy. Pan Włodzimierz bardzo interesował się losami artystów, z którymi kiedyś współpracował. Wielokrotnie mówił mi, że marzeniem Jego jest zorganizować koncerty z dawnymi artystami śpiewakami z „Radiówki”. Pomysł się podobał, ale jak to zwykle bywa, myśleliśmy, że może kiedyś, bo teraz każdy ma jakieś inne plany.
Dzisiaj wiemy, że tego kiedyś już nie będzie.
Panie Włodzimierzu dziękuję za wszystkie artystyczne wzruszenia.
Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie…
Maria Rusek