01/06/2026
⚖️ 👨🏻⚖️ Krakowscy uczniowie na sali rozpraw. Niecodzienna lekcja o odpowiedzialności i skutkach hejtu
ℹ️ Uczniowie klasy 3a ze Szkoła Podstawowa nr 60 w Krakowie w Krakowie, uczestniczyli w pozorowanej rozprawie sądowej. Przy udziale funkcjonariuszy 👮🏼♂️ z Komisariatu Policji II w Krakowie oraz pracowników sądu dzieci mogły nie tylko zobaczyć jak wygląda rozprawa sądowa, ale też dostały cenną lekcje o tym, że hejt i wyśmiewanie w internecie ma swoje poważne konsekwencje.
➡️ Wcielając się w role uczestników postępowania, uczniowie poznali zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań. Podczas wyjątkowych zajęć prowadzonych pod okiem sędziów Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, dzieci odegrały role obrońcy, oskarżyciela, świadków, ławników oraz sędziego. Przedmiotem rozprawy była sprawa dotycząca publikowania obraźliwych treści w internecie.
Młodzi uczestnicy analizowali zgromadzony materiał dowodowy, a następnie wydali własny wyrok wobec sprawcy.
Zajęcia były także ważną lekcją empatii i odpowiedzialności. Uczniowie zwracali uwagę na emocje osoby pokrzywdzonej, która z powodu internetowego hejtu doświadczała smutku, stresu oraz poczucia odrzucenia. Trzecioklasiści przekonali się również, że użytkownicy internetu nie są anonimowi, a publikowane treści mogą prowadzić do realnych konsekwencji prawnych i społecznych zarówno dla ofiar, jak i sprawców.
📸 Szkoła Podstawowa nr 60 w Krakowie