18/06/2026
PRO MEMORIA - PROFESOR ZDZISŁAW GAJDA
W środę, 3 czerwca br., zmarł w wieku 95 lat profesor Zdzisław Gajda. Pan Profesor był przedwojennym uczniem naszej szkoły oraz jej serdecznym przyjacielem.
Przez wiele lat odwiedzał naszą szkołę, wspominając czasy, gdy uczniów „Czwórki” nazywano „Kanciakami” – od jej ówczesnego patrona, św. Jana Kantego.
Profesor Zdzisław Gajda aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do jubileuszu 150-lecia szkoły. Spisał swoje wspomnienia, przekazał szkolne zeszyty, w których znajdowały się m.in. zasuszone liście zebrane na Plantach w 1938 roku, oddał do biblioteki szkolnej książkę wypożyczoną jeszcze przed wojną, a także ofiarował najcenniejszy dar – pierwszy tom szkolnej kroniki, o której istnieniu nikt z nas wcześniej nie wiedział.
Szacunek i przywiązanie, jakimi Pan Profesor darzył naszą szkołę, były ogromne.
W czwartek, 17 czerwca, delegacja uczniów klasy 8b wraz z panem Mateuszem Więckiem udała się na Cmentarz Rakowicki, by przy grobie Profesora Zdzisława Gajdy złożyć kwiaty w imieniu całej społeczności szkolnej.
Niech odpoczywa w pokoju.
Link do biografii Profesora na stronie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego: https://cm-uj.krakow.pl/nie-zyje-prof-zdzislaw-gajda/