30/05/2026
Sławomir Mentzen: Kraków to nie Disneyland dla turystów. Kraków nie jest paśnikiem ani skarbonką dla ludzi Platformy. Kraków należy do Was! To Wasze miasto i powinno być zarządzane przede wszystkim z myślą o mieszkańcach, a nie o turystach, partyjnych działaczach czy jakiejkolwiek innej grupie interesu.
Kraków zasługuje na więcej. Ma wszelkie atuty, by stać się polską Doliną Krzemową i jednym z najważniejszych centrów nowych technologii w kraju. Macie znakomite uczelnie – Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Krakowską i Akademię Górniczo-Hutniczą. Macie świetnych inżynierów, specjalistów i ludzi nauki. Potencjał tego miasta jest ogromny.
Powiedźcie jak można oczekiwać wykorzystania tego potencjału od ludzi, którzy przez lata zarządzali Krakowem w taki sposób?
Jak to możliwe, że w 2026 roku po abonament parkingowy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie co trzy miesiące? Jak to możliwe, że deklaracje śmieciowe również trzeba składać osobiście? Owszem, macie piękne, średniowieczne miasto, ale niestety również procedury i urząd miasta, które zdają się pochodzić z tej samej epoki.
Obecne władze najwyraźniej nie słyszały o cyfryzacji, nowoczesnych technologiach czy możliwościach, jakie daje internet. Wciąż królują papier, pieczątka i podpis. Z tym trzeba skończyć. Miastem można zarządzać nowocześnie. Władze powinny dawać przykład, wdrażać innowacyjne rozwiązania i inspirować się najlepszymi miastami na świecie.
Macie też wielkie szczęście, że właśnie tutaj urodził się i mieszka Bartosz Bocheńczak. Nie znam lepszego kandydata na prezydenta Krakowa. To przedsiębiorca i menedżer od lat związany z tym miastem. Człowiek niezwykle pracowity, skuteczny i odpowiedzialny.
To właśnie jemu powierzyłem prowadzenie swojej kampanii wyborczej, bo wiedziałem, że mnie nie zawiedzie. To, jak sprawnie zarządzał procesami, jak skutecznie organizował działania i jak rozsądnie gospodarował środkami, było imponujące. Wiedziałem, że każdy powierzony mu temat zostanie doprowadzony do końca.
Dlatego mam ogromną nadzieję, że powierzycie mu również Kraków i sprawicie, że Bartosz Bocheńczak zostanie kolejnym prezydentem tego miasta.
Podczas tej trasy Bartek zapowiadał mnie na ponad trzystu wiecach. Dziś mam wielki zaszczyt odwzajemnić ten gest i to ja mogę zapowiedzieć jego.
Przed Państwem kandydat – a mam nadzieję, że już wkrótce także prezydent Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Bartosz Bocheńczak!