06/12/2021
Kochani, Czytelniczki i Czytelnicy,
Szanowni Mieszkańcy naszej gminy
Informację o tym, że profil facebookowy Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie, prowadzony od 2013 roku do chwili obecnej, zostanie usunięty, przyjęłam z ogromnym zdziwieniem. Kto i dlaczego chce to zrobić? Ten, kto chce tego dokonać, kompletnie nie orientuje się w zasadach funkcjonowania biblioteki i jej roli w kulturalnym życiu społecznym. Przypomnę – priorytetowym i bezwzględnie najważniejszym zadaniem biblioteki jest: GROMADZENIE, OPRACOWYWANIE i UDOSTĘPNIANIE zasobów biblioteki. Czyli księgozbioru, dokumentów życia społecznego, różnorodnych źródeł informacji i innych. To są podstawowe zadania, które są zawarte w Ustawie o bibliotekach, a także w statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Takim zasobem biblioteki jest także jej profil facebookowy. Prowadzony przez prawie dziewięć lat jest wielką, pojemną wirtualną kroniką. Kroniką, gdzie w setkach postów i tysiącach zdjęć zobrazowana jest historia niezwykle bogatej działalności biblioteki, jej osiągnięć i sukcesów. Spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, lekcje biblioteczne, konkursy recytatorskie , czytelnicze i plastyczne, wystawy, spotkania podróżnicze, koncerty, zajęcia w ramach Bibliotecznej Akademii Młodego Artysty, finały WOŚP, spotkania integracyjne, pokazy filmowe, wyjazdy na Noc Muzeów i Noc Bibliotek, konferencje, warsztaty dla bibliotekarzy, kursy, szkolenia i wiele innych. To także cząstka historii naszej gminy i społeczności lokalnej. Jeżeli ktoś nie rozumie, że to jest cenne źródło wiedzy i informacji, to pojawiają wątpliwości co do kompetencji i kwalifikacji merytorycznych takiej osoby do zarządzania taką instytucją jak biblioteka.
Ponadto w zasobach biblioteki będzińskiej jest kilkanaście kronik w formie papierowej. Najstarsza pochodzi z przełomu latsześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Czy je także należy usunąć?
Biblioteka w Będzinie istnieje od 1949 roku. Była zarządzana gorzej lub lepiej, ale każdy zarządzający, do już istniejącej historii biblioteki, dodawał historię przez siebie wypracowaną. Jest to naturalna kolej rzeczy. Osoba obecnie zarządzająca chce "wygumkować" bibliotekę z przestrzeni publicznej i udawać, że biblioteka w Będzinie zaczęła swoją działaność 15 października 2021 roku. Przyszłość biblioteki nie napawa optymizmem. Ten profil biblioteki NIE zostanie usunięty i będzie funkcjonował jako zapis działań bibliotecznych na przestrzeni lat 2013 – 2021.
Danuta Sawicka
była dyrektor
Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie