12/11/2017
Dnia 12 października 2017r. nasi uczniowie, uczęszczający na zajęcia aktorskie prowadzone przez panią Emilię Majchrzak – Pondo, udali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Celem wycieczki było poznanie jego kulis oraz sposobu wystawiania sztuki. Uczniowie mieli okazję znaleźć się na dużej scenie, zobaczyć, gdzie magazynowane są rekwizyty. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak garderoba oraz pracownia, która miała w swoim wnętrzu nawet kilkaset kostiumów. Cała grupa spotkała się w teatrze około godziny 8:00. Po zostawieniu kurtek w szatni poznaliśmy pana Rafała Wołyniaka - pracownika działu obsługi teatru, który miał przedstawić nam historię BTD, a także oprowadzić po budynku.
Na dobry początek pozwolono nam wejść na scenę główną. Wydawało się, że jest taka wielka... Miało się wrażenie, jakby cała sala teatralna nagle utraciła swoje pierwotne rozmiary. Poza tym mieliśmy sposobność zobaczyć, gdzie swoje miejsce ma inspicjent i czym się zajmuje, ujrzeć cały system oświetlenia oraz małą scenę, na której wystawiane są skromniejsze przedstawienia.
Następnie udaliśmy się w kierunku garderoby, aby poznać cały schemat przedstawienia. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób aktorzy przygotowują się do gry. W razie wykonania mocniejszego makijażu korzystają z pomocy charakteryzatora, który ma za zadanie wykonać odpowiednią charakteryzację do poszczególnych scen spektaklu.
Najlepszym elementem ,,uczniowskiej wyprawy do teatru" było upamiętnienie wydarzenia w kostiumowni wypełnionej strojami. Były tam kaski, hełmy, peleryny, suknie, korony, maski, mundury i wiele, wiele innych elementów kostiumografii. Na koniec spotkania wszyscy wybraliśmy coś dla siebie. Ja wybrałam koronę. Porobiliśmy kilka ciekawych zdjęć i wszyscy wróciliśmy do szkoły.
Wyjście oceniam bardzo pozytywnie. Uczniowie poznali tajniki koszalińskiego teatru, a przy okazji bawili się przy tym świetnie. Myślę, że nauka w praktyce jest o wiele bardziej interesująca od samej teorii.
Uczennica klasy 3a Małgorzata Bondalska